MR-scanninger er på vej ind på nogle af de store dyrehospitaler i Danmark, og hundeejere kan derfor opleve at deres hund skal igennem en MR-scanning i forbindelse med udredningen af en sygdom.
Hvad er MR-scanning?
Ved MR-scanning, som står for magnetisk resonans scanning, udnyttes det at visse atomkerner er magnetiske og at de i et magnetfelt kan bringes i svingninger ved anvendelse af radiobølger. Når radiobølgerne slukkes, vender atomerne tilbage til deres normale position, og når de gør det, udsender de selv radiobølger. Hvor hurtigt atomerne vender tilbage, og dermed udsender radiobølgerne, varierer afhængigt af, hvor i kroppen det er. I noget væv vender de langsommere tilbage end i andet.
Forskellen på hvornår radiobølgerne udsendes og intensiteten af dem, registreres af en computer, når hunden MR-scannes, og herud fra kan computeren danne et meget detaljeret billede af hunden.
Hvornår bruges MR-scanninger?
MR-scanninger kan bruges i flere forskellige sammenhænge. Teknikken er især god, når der skal bruges detaljerede billeder af det bløde væv i hundens krop, og bruges blandt andet ofte, når hjernen eller rygmarven skal undersøges. Den særlige teknik gør, at MR-scanningen kan vise ting, der ikke kan ses på almindelige røntgenbilleder eller ved en CT-scanning.
Hvordan foregår en MR-scanning?
MR-scanneren består blandt andet af et stort rør, hvori det magnetiske felt dannes. Når hunden skal i MR-scanneren, skal den ligge helt stille, og den skal derfor bedøves inden. Den bedøvede hund, placeres på et bord, der kan glide ind i røret. MR-scanneren danner en masse støj, og derfor beskyttes hundens øregang typisk, ved at placere en tot vat i begge ører. En normal scanning tager typisk mellem en halv til halvanden time.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Forskning viser tydelige neuroanatomiske raceforskelle i hundes hjerner, og forskellene har betydning for racernes adfærd og karaktertræk
En hund spillede søndag formiddag en noget uheldig hovedrolle ved en brand i et rækkehus i Ikast
Det er muligt at vaccinere sin hund mod sygdommen borreliose, men hvad er det for en sygdom der ligger bag vaccinationen?
Tanja Benn, Lea Nor og Christina Berantzino fra Hundetv.dk og Just Be Dog har kastet et grundigt blik på nytårsaften med hunden, og de problemer denne aften kan skabe. De næste tre dage får du et afsnit af deres arbejde, som du kan bruge derhjemme med din egen hund
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren til en mindre hund med brun/rødlig pels. Hunden blev fundet løbende frit omkring i en skov i Sæby lørdag aften den 24. februar omkring kl. 21.00.
Hunden er menneskets bedste ven, men hvordan sikrer vi os, at vi også er hundens bedste ven? Det gør vi bl.a. ved at hjælpe hunden til at holde sig sund, både fysisk og mentalt, og give den et godt og aktivt hundeliv. Det lyder let, men en gang i mellem kan det være rart for hundeejeren at få tips og tricks udefra
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?