Det er nok de færreste ikke-jagende danskere, der tænker over, hvor mange jægere der har en eller flere jagthunde i hjemmet. I Danmarks Jægerforbund, der i dag tæller ca. 89.000 medlemskaber, har over halvdelen af medlemmerne en eller flere jagthunde. En undersøgelse viste, at det svarer til ca. 45.000-50.000 jagthunde. Det kræver aktiviteter og uddannelsesmuligheder.
Mere end 400 jagtforeninger, jævnt fordelt over hele landet, tilbyder jagthundetræning fra hvalpemotivation til vedligehold af den rutinerede hund. 800 instruktører og hjælpere løfter hvert år en fantastisk opgave, når mere end 25.000 jagthunde af forskellige racer nyder godt af trænings- og kursustilbud. Derudover er der et hav af diverse prøver, som mange ynder at deltage i. For at alt dette kan lade sig gøre, skal der holdes et skarpt fokus på udviklingen af instruktøruddannelse, efteruddannelse, opkvalificering af dommere og prøveledere samt støtte til jagtforeningerne. Det er i jagtforeningerne, medlemmer er, og medlemmerne er fundamentet i organisationen.
I 2021 uddannes ca. 75-100 nye jagthundeinstruktører, som kan tilføre jagtforeningerne den nyeste viden om positiv indlæring og træning på hundens præmisser. Jagthunden tjener et vigtigt formål, der er udformet ved lov. Af jagtlovens § 24 fremgår, at der skal medbringes en egnet apporterende hund til jagt på ikke-klovbærende vildt. Det er præcis den paragraf, der i mange år har været udgangspunktet for jægernes uddannelse af jagthunden, men i dag indeholder instruktøruddannelserne mere end blot det ene formål. Man kan groft sagt sige, at vi går i dybden med hvorfor og hvordan.
Uddannelser er – og skal være – dynamiske. De skal kunne tilpasses den virkelighed, vi befinder os i, og den viden vi konstant tillægger os. Derfor er efteruddannelse et særligt opmærksomhedspunkt. Et stærkt team på 8 forbundsinstruktører står klar til at varetage opgaven. Forbundsinstruktørerne, der er lokalt forankret, rykker ud i jagtforeningerne, hvor efteruddannelse aftales og afholdes. Det skal være nemt, og det skal kunne gøres i samarbejde med andre jagtforeninger, så muligheden for at netværke og dele viden og erfaringer er til stede.
Uddannelserne er opdelt i teoretiske og praktiske forløb. Altså hvorfor lærer hunden bedst igennem bestemte læringsformer og principper, og hvordan bruger vi det så i praksis. Uddannelserne er ikke det eneste, der er opdelt. Danmarks Jægerforbund har 2 fungerende udvalg. Det politiske jagthundeudvalg, hvis mål bl.a. er at sikre, at der er uddannelsesmuligheder for jagthundeinstruktørerne, så jagthundeinstruktørerne er i stand til at undervise efter principperne i ”positiv indlæring”, og at der arbejdes for kendskab og forståelse for jagthunden. Det andet udvalg er hundeaktivitetsudvalget, der bl.a. skal sikre, at der årligt afholdes et passende antal jagthundeprøver målrettet alle medlemmer af DJ, samt er ansvarlig for at udpege og uddanne prøveledere og dommere til disse prøver. Sekretariat for området består af en jagthundekonsulent og en sekretær.
I Danmarks Jægerforbund afsættes hvert år mange midler til jagthundeområdet, og der bruges mange timer på jagthundenes ve og vel. Er vi så der, hvor vi gerne vil være? Nej, men vi er på vej. Vi opruster fortsat på viden, uddannelse, hænder og aktiviteter. Gerne i samarbejde med andre.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt
Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet
I det nye HUNDEN kan du læse et interview med Ghita Nørby, som aldrig har været bange for at sige sin mening. Her får du nogle af hendes holdninger fra interviewet serveret i punktform
En bjergvandrer og hans hund blev den 19. august i år meldt savnet. Først i slutningen af oktober fandt man dem igen i bjergene i Colorado, hvor hunden sad trofast ved sin ejers side.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.