KLUMME: Jægerne opruster

28-03-2021 10:00, af Ove Dam Hedegaard
Jagt|

Her får I denne måneds klumme fra HUNDEN. Det er Ove Dam Hedegaard, der er jagthundekonsulent i Danmarks Jægerforbund, der har skrevet den

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Det er nok de færreste ikke-jagende danskere, der tænker over, hvor mange jægere der har en eller flere jagthunde i hjemmet. I Danmarks Jægerforbund, der i dag tæller ca. 89.000 medlemskaber, har over halvdelen af medlemmerne en eller flere jagthunde. En undersøgelse viste, at det svarer til ca. 45.000-50.000 jagthunde. Det kræver aktiviteter og uddannelsesmuligheder.

Mere end 400 jagtforeninger, jævnt fordelt over hele landet, tilbyder jagthundetræning fra hvalpemotivation til vedligehold af den rutinerede hund. 800 instruktører og hjælpere løfter hvert år en fantastisk opgave, når mere end 25.000 jagthunde af forskellige racer nyder godt af trænings- og kursustilbud. Derudover er der et hav af diverse prøver, som mange ynder at deltage i. For at alt dette kan lade sig gøre, skal der holdes et skarpt fokus på udviklingen af instruktøruddannelse, efteruddannelse, opkvalificering af dommere og prøveledere samt støtte til jagtforeningerne. Det er i jagtforeningerne, medlemmer er, og medlemmerne er fundamentet i organisationen.

I 2021 uddannes ca. 75-100 nye jagthundeinstruktører, som kan tilføre jagtforeningerne den nyeste viden om positiv indlæring og træning på hundens præmisser. Jagthunden tjener et vigtigt formål, der er udformet ved lov. Af jagtlovens § 24 fremgår, at der skal medbringes en egnet apporterende hund til jagt på ikke-klovbærende vildt. Det er præcis den paragraf, der i mange år har været udgangspunktet for jægernes uddannelse af jagthunden, men i dag indeholder instruktøruddannelserne mere end blot det ene formål. Man kan groft sagt sige, at vi går i dybden med hvorfor og hvordan.

Uddannelser er – og skal være – dynamiske. De skal kunne tilpasses den virkelighed, vi befinder os i, og den viden vi konstant tillægger os. Derfor er efteruddannelse et særligt opmærksomhedspunkt. Et stærkt team på 8 forbundsinstruktører står klar til at varetage opgaven. Forbundsinstruktørerne, der er lokalt forankret, rykker ud i jagtforeningerne, hvor efteruddannelse aftales og afholdes. Det skal være nemt, og det skal kunne gøres i samarbejde med andre jagtforeninger, så muligheden for at netværke og dele viden og erfaringer er til stede.

Uddannelserne er opdelt i teoretiske og praktiske forløb. Altså hvorfor lærer hunden bedst igennem bestemte læringsformer og principper, og hvordan bruger vi det så i praksis. Uddannelserne er ikke det eneste, der er opdelt. Danmarks Jægerforbund har 2 fungerende udvalg. Det politiske jagthundeudvalg, hvis mål bl.a. er at sikre, at der er uddannelsesmuligheder for jagthundeinstruktørerne, så jagthundeinstruktørerne er i stand til at undervise efter principperne i ”positiv indlæring”, og at der arbejdes for kendskab og forståelse for jagthunden. Det andet udvalg er hundeaktivitetsudvalget, der bl.a. skal sikre, at der årligt afholdes et passende antal jagthundeprøver målrettet alle medlemmer af DJ, samt er ansvarlig for at udpege og uddanne prøveledere og dommere til disse prøver. Sekretariat for området består af en jagthundekonsulent og en sekretær.

I Danmarks Jægerforbund afsættes hvert år mange midler til jagthundeområdet, og der bruges mange timer på jagthundenes ve og vel. Er vi så der, hvor vi gerne vil være? Nej, men vi er på vej. Vi opruster fortsat på viden, uddannelse, hænder og aktiviteter. Gerne i samarbejde med andre.

 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Fra Magasinet HUNDEN: Vaccination og titertest

30-10-2020 18:00, af Lise Bang Hansen

Vaccinerer vi, som vi bør, eller bare som vi plejer? Få styr på stikkene for din hunds skyld. De seneste år har ny viden fuldstændig vendt op og ned på, hvordan hunde vaccineres.

Lær tricks: High five og gi' ti

04-07-2018 08:09, af Zara Zachariasen

Zara Zachariasen har endnu engang forkælet os med en lille træningsguide til to gode tricks med hunden. De kan sagtens øves selvom det er varmt

Fra HUNDEN: Ven med en hund – når børn og hunde bliver venner for livet

27-06-2025 06:42, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.

Sommerhunden er på vej til postkasserne

12-06-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Blog: Travl Cecilie klar til Fredericia

09-02-2018 16:16, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen

Die sonne kommt

26-05-2019 09:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Neumünster er der i denne weekend hundeudstilling. Hunden.dk er på plads

Om det sidste farvel

17-07-2016 13:00, af Kasper Larsson
Hunden er menneskets bedste ven, og vi elsker dem herfra og til himlen. Det er enhver hundeejers største frygt, at skulle sige farvel. Derfor kommer her er syv ting, der er værd at vide om at miste

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Vitus og Hundestjernen – en julekalender for hundevenner

29-11-2025 09:00, af Anne Egede

Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning