KLUMME: Jægerne opruster

28-03-2021 10:00, af Ove Dam Hedegaard
Jagt|

Her får I denne måneds klumme fra HUNDEN. Det er Ove Dam Hedegaard, der er jagthundekonsulent i Danmarks Jægerforbund, der har skrevet den

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Det er nok de færreste ikke-jagende danskere, der tænker over, hvor mange jægere der har en eller flere jagthunde i hjemmet. I Danmarks Jægerforbund, der i dag tæller ca. 89.000 medlemskaber, har over halvdelen af medlemmerne en eller flere jagthunde. En undersøgelse viste, at det svarer til ca. 45.000-50.000 jagthunde. Det kræver aktiviteter og uddannelsesmuligheder.

Mere end 400 jagtforeninger, jævnt fordelt over hele landet, tilbyder jagthundetræning fra hvalpemotivation til vedligehold af den rutinerede hund. 800 instruktører og hjælpere løfter hvert år en fantastisk opgave, når mere end 25.000 jagthunde af forskellige racer nyder godt af trænings- og kursustilbud. Derudover er der et hav af diverse prøver, som mange ynder at deltage i. For at alt dette kan lade sig gøre, skal der holdes et skarpt fokus på udviklingen af instruktøruddannelse, efteruddannelse, opkvalificering af dommere og prøveledere samt støtte til jagtforeningerne. Det er i jagtforeningerne, medlemmer er, og medlemmerne er fundamentet i organisationen.

I 2021 uddannes ca. 75-100 nye jagthundeinstruktører, som kan tilføre jagtforeningerne den nyeste viden om positiv indlæring og træning på hundens præmisser. Jagthunden tjener et vigtigt formål, der er udformet ved lov. Af jagtlovens § 24 fremgår, at der skal medbringes en egnet apporterende hund til jagt på ikke-klovbærende vildt. Det er præcis den paragraf, der i mange år har været udgangspunktet for jægernes uddannelse af jagthunden, men i dag indeholder instruktøruddannelserne mere end blot det ene formål. Man kan groft sagt sige, at vi går i dybden med hvorfor og hvordan.

Uddannelser er – og skal være – dynamiske. De skal kunne tilpasses den virkelighed, vi befinder os i, og den viden vi konstant tillægger os. Derfor er efteruddannelse et særligt opmærksomhedspunkt. Et stærkt team på 8 forbundsinstruktører står klar til at varetage opgaven. Forbundsinstruktørerne, der er lokalt forankret, rykker ud i jagtforeningerne, hvor efteruddannelse aftales og afholdes. Det skal være nemt, og det skal kunne gøres i samarbejde med andre jagtforeninger, så muligheden for at netværke og dele viden og erfaringer er til stede.

Uddannelserne er opdelt i teoretiske og praktiske forløb. Altså hvorfor lærer hunden bedst igennem bestemte læringsformer og principper, og hvordan bruger vi det så i praksis. Uddannelserne er ikke det eneste, der er opdelt. Danmarks Jægerforbund har 2 fungerende udvalg. Det politiske jagthundeudvalg, hvis mål bl.a. er at sikre, at der er uddannelsesmuligheder for jagthundeinstruktørerne, så jagthundeinstruktørerne er i stand til at undervise efter principperne i ”positiv indlæring”, og at der arbejdes for kendskab og forståelse for jagthunden. Det andet udvalg er hundeaktivitetsudvalget, der bl.a. skal sikre, at der årligt afholdes et passende antal jagthundeprøver målrettet alle medlemmer af DJ, samt er ansvarlig for at udpege og uddanne prøveledere og dommere til disse prøver. Sekretariat for området består af en jagthundekonsulent og en sekretær.

I Danmarks Jægerforbund afsættes hvert år mange midler til jagthundeområdet, og der bruges mange timer på jagthundenes ve og vel. Er vi så der, hvor vi gerne vil være? Nej, men vi er på vej. Vi opruster fortsat på viden, uddannelse, hænder og aktiviteter. Gerne i samarbejde med andre.

 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

KLUMME: Hvordan hjælper vi bedst gadehunde?

01-03-2020 10:10, af Hanne Knude Palshof

Vi bringer her klummen fra HUNDEN 01/02 - 2020, som er skrevet af  formand for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof. Fremover vil du også kunne læse klummerne på hunden.dk 

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Er din hund også vild med at havbade

30-09-2021 12:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund endnu ikke er blevet introduceret til det våde element , kan den godt lære det, hvis I kommer godt fra start

Fejl på forsiden af Hunden

11-08-2011 11:10, af Tine Luther
Sætternissen har været på spil og sneget ”Vejen” ind i stedet for ”Valby” på forsiden af augustnummeret.

Dværgvækst – når hunden ikke vokser som den skal

20-03-2022 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dværgvækst skyldes en manglende produktion af væksthormon hos hunden, og er en arvelig lidelse, hvor hvalpen ikke vokser som den burde 

Halsbånd eller sele? Hvad er det rigtige for din hund?

21-07-2016 14:11, af Kasper Larsson
Der findes et hav af diverse halsbånd og seler, der alle reklamerer med at være det bedste for netop din hund. Nogle hundeejere mener, at det er sværere at styre hunden med sele, mens andre siger, at hundene får ondt i nakken af at bruge halsbånd. Men hvad skal man overveje, når man træffer sit valg?

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.