I weekenden den 24.–25. maj 2025 kan du og din hund være med til at gøre en forskel – bare ved at snøre skoene og tage en gåtur sammen. Agria gentager nemlig succesen med den digitale velgørenhedsbegivenhed Agria Hundegåtur, hvor hvert skridt tæller til fordel for Dyreværnet.
Du vælger selv tid og sted
Alle hundeejere i Danmark kan deltage uanset om de bor i by eller på landet. Det eneste, du skal gøre, er at tilmelde dig og din hund og tage på en gåtur en af dagene i weekenden. Det er gratis at være med, og for hver ekvipage, der deltager og deler et billede eller en video af turen, donerer Agria 10 kr. direkte til Dyreværnet.
Det er en hyggelig måde at gøre noget godt sammen med sin hund, og samtidig støtter man en sag skriver Agria Dyreforsikring på deres hjemmeside.
Sådan deltager du
For at din gåtur tæller, skal du dele et billede eller en video fra jeres tur på Instagram eller Facebook. Husk at bruge hashtagget #agriahundegåtur2025, og sørg for, at opslaget er offentligt. Ellers bliver det ikke registreret som deltagelse.
Agria har sat et loft på donationen, som lyder på 50.000 kr., men jo flere der deltager, jo hurtigere når de målet. I 2024 satte danske hundeejere rekord med deres engagement, og arrangørerne håber på endnu flere deltagere i år.
Et internationalt initiativ
Agria Hundegåtur finder ikke kun sted i Danmark. I år deltager også hundeejere fra Sverige, Norge, Finland, Tyskland, Frankrig og England. Det er dermed en fælles europæisk indsats for dyrevelfærd og et bevis på, at kærligheden til hunde kan samle mennesker på tværs af landegrænser.
Vil du læse om sidste års rekorddeltagelse? Så klik her.
Kort fortalt:
Så find snoren frem og vær med til at gøre en forskel – én pote ad gangen.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Det, alle dyreejere frygter, er det sværeste øjeblik, når der skal træffes beslutning om det sidste farvel til hunden eller katten. Beslutningen om aflivning kan være en svær proces, som kræver forståelse for dyrets behov og livskvalitet og ofte må dyrlægen spørges til råds undervejs. Her kommer Agria Dyreforsikring med nogle gode råd om, hvordan du kan komme frem til den rigtige og ansvarlige beslutning
Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten
Selvom varmen så småt er ved at stilne af, kan en strandtur være fristende. man skal dog være meget opmærksom som hundeejer, skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
På søndag afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i Kolding fra 12.30 - 16.30. Det er gratis at komme på besøg
Mellem jul og nytår fik Dyreværnet overdraget 12 chihuahuaer, desværre var de i så dårlig stand, at syv måtte aflives
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter