Man tror, alle hunde kan svømme. Men sådan er det ikke, hvis man spørger Lisa Schønnemann.
– Fakta er, at ikke alle hunde kan svømme. Til gengæld kan de fleste hunde undgå at drukne, siger hun.
Lisa Schønnemann driver hundesvømmehallen Dogswim.dk, som ligger i Ålsgårde i Nordsjælland. Her kan hunde komme og svømmetræne og genoptræne efter skader, operationer, gigt og andre ledproblemer. Men i og med, det ikke er alle hunde, der i forvejen mestrer svømningens livreddende tag, starter alle hunde med en prøvetime, hvor der er ro i huset og tid til at sikre, at både hund og ejer bliver fortrolige med forholdene.
Dogswim.dk er indrettet som et niveaufrit, handicapvenligt slusesystem, hvor der altid kun er én kunde i et rum ad gangen og bassinet, hvor hunden bliver svømmetrænet, er forsynet med undervandskamera, og vandet er klorfrit og jordopvarmet til 23 grader, som anses for at være den mest fordelagtige temperatur for fysisk træning af hunde. Her er der tid til den enkelte hund, der altid har både ”omklædning” og bassin for sig selv, fortæller Lisa Schønnemann.
Hun har drevet Dogswim.dk gennem 8 år, og har derfor hjulpet mange hunde af med nogle skavanker. Men nu har hun taget skridtet videre og kan nu også tilbyde en behandlingsform som ellers mest er kendt til mennesker.
– Vi er mange, der har mærket effekten af zoneterapi, og behandlingen kan også afhjælpe gener hos dyr, siger hun og fortsætter:
– Som hos mennesker har zonerne i hundens poter også forbindelse til organer, kirtler og øvrige kropsdele, og gennem den blide behandlingsform kan ubalancer i hundes krop og psyke, kontroltab, stress, gøen og mange andre gener afhjælpes gennem behandlingen.
Lise Schønnemann har indrettet et kliniklokale lige ved siden af svømmehallen, så det er let at kombinere de to behandlingsformer. Det er vigtigt for hende at sige, at en omgang zoneterapi ikke kan stå i stedet for besøg hos dyrlægen.
– Ved sygdom erstatter zoneterapi selvfølgelig ikke dyrelægebesøget, men teknikken kan til gengæld begrænse f.eks. medicinindtag, på samme måde som svømning gør det for hunde med gigt, siger hun.
Hydroterapi er når hunden genoptrænes i vand, enten gennem svømmetræning eller ved at gå på et vandløbebånd. Hydroterapi har en masse gode egenskaber og kan hjælpe hunde med mange forskellige typer af problemer
Hundesvømning er et fremragende redskab til at motionere din hund eller genoptræne den. Agria Dyreforsikrings hundeekspert forklarer fordelene og fortæller, hvordan I kan komme i gang
På Store Hestedag kan man blandt andet høre June Rasmussen fortælle om hundesvømning
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Sådan kom jeg i gang med zoneterapi til hunde, og sådan kan du hjælpe din hunds ryg
På min uddannelse til hunde-zoneterapeut dukker der ofte interessante historier op som fx denne her om Malou. Jeg har netop afholdt mundtlig eksamen, hvor de studerende bl.a. skal præsentere en eksamenscase. Denne case beskriver et zoneterapiforløb med en hund med problemer, og de overvejelser den studerende har gjort sig, og hvordan de enkelte typisk 6-8 sessions med zoneterapi er forløbet. Censor, dyrlæge Katrine Boel, og jeg blev præsenteret for casen om Malou, som ejes af Janni Jensen fra Djursland
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Vi har modtaget dette indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her fortæller hun om en hund, der fik hjælp til sin allergi gennem zoneterapi
Igen har zoneteraput Vivian Birlie doneret et lille trick til os. Denne gang handler det om painkillers
Er du træt af irriterende myg, der hver år ødelægger din sommer med deres enerverende myggestik? Fortvivl ikke – der er hjælp at hente til både hund og ejer. Her kommer endnu et godt tip fra Vivian Birlie
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet