For hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie er der godt gang i butikken i disse dage. Hun har netop startet et aftenkursus, hvor man som hundeejer kan komme tre timer og få nogle gode steder at trykke sin hund, når den har problemer. De tre timer gør selvfølgelig ikke hundeejeren til zoneterapeut, men de giver en lille smagsprøve på faget og en håndfuld gode råd.
– Der har virkelig været en kæmpe interesse for kurset, som er blevet udsolgt på ingen tid, så det har været helt vildt at opleve, fortæller hun.
Noget andet som den driftige kvinde også har gået og arbejdet på det sidste stykke tid, er noget som også kommer mange andre hundeejere til gode.
– Jeg blev kontaktet af et forsikringsselskab, som ville godkende zoneterapi til hunde. De ville gerne starte med, at det kun var hos mig, men jeg ville gerne have flere med i det, fortæller hun.
Da hun har været zoneterapeut for mennesker og undervist i det i 20 år, kender hun til det, der hedder RAB-registeret, som er et register, der fungerer som kvalitetsstempel for alternative behandlere.
Derfor foreslog Vivian Birlie at lave en sammenslutning for zoneterapeuter til hunde inspireret af RAB-registeret. For at være med i denne sammenslutning skal man leve op til forskellige krav.
– Hvis alle består, kommer der 30 nyuddannede hundezoneterapeuter til juni. 10 af dem er med i sammenslutningen. Grunden til, der ikke er flere, er, at det naturligvis koster lidt at være med, og nogle af de 30 bruger kun zoneterapien i deres fritid, fortæller hun og slår fast:
– Derfor kan man sige, at de 10 der kommer med i sammenslutningen, er dem, der virkelig mener zoneterapien seriøst.
Når forsikringsselskaber går ind og godkender zoneterapi til hunde, betyder det, at man kan få dele af regningen betalt af forsikringsselskabet.
– Jeg tror, det kommer til at betyde, at flere hundeejere tager deres hund til zoneterapi, og det er jeg jo kun glad for, siger hun.
Endnu er den nye sammenslutning ikke helt oppe at køre endnu, men det varer ikke længe, lover Vivian Birlie.
I slutningen af maj deltager hun i Lilleskov Slots hundedage på Rosenholm Slot, og her vil hun netop fortælle om zoneterapien til hunde, og til den tid er sammenslutningen af hundezoneterapeuter klar.
– Jeg kommer og holder to foredrag om fredagen, hvor jeg fortæller om zoneterapi til hunde og uddannelsen i zoneterapi. Derudover har vi en stand på messen hele weekenden, fortæller hun.
Grunden til hun gerne medvirker i sådan et arrangement er soleklar.
– Mit største formål er, at så mange mennesker som muligt hører om zoneterapi til hunde. Derfor tager jeg gerne ud og fortæller om det.
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt
Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan få hunden til at stoppe med at savle eller bøvse
Kan aggressive hunde blive hjulpet af zoneterapi? Vivian Antonsens Cody kunne, og det er ganske gode grunde til
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Elena Nielsen hjalp sin hund, Vickey, af med tilbagevendende stærke smerter i analkirtlerne efter at have fulgt nogle råd fra min bog. Her kan du læse brevet og lære samme trick
Hunde-zoneterapeut, akupunktør og forfatter Vivian Birlie, Sano Canis, har sendt os et godt råd til nytårsangste hunde
Har din hund nytårsangst, så skal du begynde allerede nu flere gange dagligt at massere disse punkter. Punkterne kan bruges ved let til moderat nytårsangst, men ved svær nytårsangst anbefaler jeg professionel zoneterapi. Se www.sanocanis.dk
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning