BLOG: Zoneterapi hjalp Malou med øreproblemer, stivhed og smerter

04-12-2020 12:14, af Vivian Birlie

På min uddannelse til hunde-zoneterapeut dukker der ofte interessante historier op som fx denne her om Malou. Jeg har netop afholdt mundtlig eksamen, hvor de studerende bl.a. skal præsentere en eksamenscase. Denne case beskriver et zoneterapiforløb med en hund med problemer, og de overvejelser den studerende har gjort sig, og hvordan de enkelte typisk 6-8 sessions med zoneterapi er forløbet.  Censor, dyrlæge Katrine Boel, og jeg blev præsenteret for casen om Malou, som ejes af Janni Jensen fra Djursland

Copyright Ridehesten.com

Den 11-årige labrador, Malou, blev udvalgt som eksamenscase pga. hendes tilbagevendende øreproblemer og stivhed i kroppen, der nogle gange resulterede i, at hun ikke kunne rette sit ben ud i op til et døgn. Hun var både begyndt at blive trist, lugte råddent fra både krop og mund, og derudover kunne hun ikke holde sig længere end til ved 5-tiden om morgenen.

Malous ejer Janni fortæller: ”Før Malou fik zoneterapi for første gang virkerede hun trist, og hun legede ikke med vores anden hund, som hun ellers har leget godt med før.  Hun var også stoppet med at lege med sine tøjbamser og vise dem frem til gæster, som hun ellers normalt har gjort før. Hun har altid været meget begejstret, når der kom gæster og hilst på dem.  

Copyright Ridehesten.com
Malou får zoneterapi

Malou var stiv i bagpartiet – hun kunne ikke længere selv hoppe op i sengen. Hun vækkede os meget tidligt hver morgen, fordi hun skulle ud at tisse, og det var også nyt. Derudover lugtede hun råddent fra både mund og krop. Hun klagede meget over venstre øre; lagde hovedet skråt, rystede også meget på hovedet og peb. Venstre øre var ofte varmt og rødt. Hendes adfærd havde ændret sig, så hun var begyndt at lægge sig for sig selv, og hun opsøgte os heller ikke mere.”

I starten af zoneterapiforløbet sendte zoneterapeuten Malou til dyrlæge pga. ørerne. Dyrlægen mikroskoperede skrab fra ører, og fandt ganske få ”babysvampe”. Da zoneterapeuten og dyrlægen har et godt samarbejde, anbefalede dyrlægen, at Malou fortsatte med zoneterapi og altså ikke blev medicineret i første omgang. Det gik rigtig godt, og sidenhen har der ingen øreproblemer været – kun en enkelt dag, som Janni selv klarede med punkter, som zoneterapeuten havde instrueret hende i fra bogen Tryg og tilfreds. Men det var ikke det eneste zoneterapien hjalp Malou med.

Janni fortæller efter endt zoneterapiforløb:  ”Malou virker rigtig glad nu. Hun leger igen meget med vores anden hund, og hun tager selv initiativet og inviterer til leg. Hun leger også med bamserne igen og viser dem frem til gæsterne. Hun er blevet begejstret igen, når der kommer gæster, og tager igen kontakt til mennesker. Malou virker ikke så stiv mere – hun hopper glad op og ned ad sengen flere gange. Hendes tissetrang tidligt om morgenen er stoppet, så hun kan sove helt hen til ved 10-tiden, førend hun beder om at komme ud. Malou lugter ikke mere råddent, og klager ikke længere over ørerne og holder hovedet lige nu. Selv familien og vennerne kommenterer, at de kan se, at Malou har fået det bedre, og opfører sig som en teenager. Vi har fået en super glad hund igen. ”

Når en zoneterapeut giver professionel zoneterapi, kommer man rundt omkring mange systemer i hundens krop bl.a. immunsystem, sanseorganer og knogle/muskelsystemet. Det er en holistisk metode, der angriber både årsag og symptomer, og Malous tilfælde var så komplekst, at det i første omgang var nødvendigt med en professionel zoneterapeut, og sidenhen har det vist sig, at Janni selv kan vedligeholde de gode resultater fra den professionelle zoneterapi.
Hvis din hund har problemer, så kan du også få professionel hjælp hos Dyrlægecertificerede Godkendte Hundezoneterapeuter. 

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: Trænger din hund til ro?

01-11-2022 08:32, af Vivian Birlie

Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro

BLOG: Nem hjælp til tilstoppede analkirtler

29-04-2021 08:48, af Vivian Birlie

Analkirtler kan være årsag til megen irritation, men du kan faktisk hjælpe din hund

Vivian Birlie: Styrk din hunds og dit eget immunsystem

07-03-2020 09:13, af Vivian Birlie

Akupunktør, zoneterapeut og forfatter Vivian Birlie fortæller her, hvordan du kan styrke din hunds immunsystem gennem zoneterapi

Giardia er ikke et lokalt problem

26-03-2021 15:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vores læser Vivian Jespersen fortæller, at hun flere gange hører folk sige, at Giardia ikke er et problem i deres område. Men Giardia findes overalt

 

Tip: Hjælp hunden gennem falsk drægtighed

31-07-2018 14:30, af Vivian Birlie

Vi har atter fået et tip fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her kan du lære om, hvordan du ved hjælp af zoneterapi kan hjælpe din hund gennem falsk drægtighed

BLOG: Zoneterapi klarede Bumles forstoppelse

01-02-2022 12:15, af Vivian Birlie

Her får du lidt tips om zoneterapi mod forstoppelse

Akupunktør, zoneterapeut og forfatter Vivian Birlie ude med ny bog

03-01-2020 08:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvis du har været glad for at kunne hjælpe din hund med Vivian Birlies bog ”Tryg og tilfreds”, kan du nu glæde dig over, at du med Vivian spritnye bog ”Skab balance i krop og sind,” der udkommer i dag, kan hjælpe dig selv og dine nærmeste.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet