BLOG: Zoneterapi hjalp Malou med øreproblemer, stivhed og smerter

04-12-2020 12:14, af Vivian Birlie

På min uddannelse til hunde-zoneterapeut dukker der ofte interessante historier op som fx denne her om Malou. Jeg har netop afholdt mundtlig eksamen, hvor de studerende bl.a. skal præsentere en eksamenscase. Denne case beskriver et zoneterapiforløb med en hund med problemer, og de overvejelser den studerende har gjort sig, og hvordan de enkelte typisk 6-8 sessions med zoneterapi er forløbet.  Censor, dyrlæge Katrine Boel, og jeg blev præsenteret for casen om Malou, som ejes af Janni Jensen fra Djursland

Copyright Ridehesten.com

Den 11-årige labrador, Malou, blev udvalgt som eksamenscase pga. hendes tilbagevendende øreproblemer og stivhed i kroppen, der nogle gange resulterede i, at hun ikke kunne rette sit ben ud i op til et døgn. Hun var både begyndt at blive trist, lugte råddent fra både krop og mund, og derudover kunne hun ikke holde sig længere end til ved 5-tiden om morgenen.

Malous ejer Janni fortæller: ”Før Malou fik zoneterapi for første gang virkerede hun trist, og hun legede ikke med vores anden hund, som hun ellers har leget godt med før.  Hun var også stoppet med at lege med sine tøjbamser og vise dem frem til gæster, som hun ellers normalt har gjort før. Hun har altid været meget begejstret, når der kom gæster og hilst på dem.  

Copyright Ridehesten.com
Malou får zoneterapi

Malou var stiv i bagpartiet – hun kunne ikke længere selv hoppe op i sengen. Hun vækkede os meget tidligt hver morgen, fordi hun skulle ud at tisse, og det var også nyt. Derudover lugtede hun råddent fra både mund og krop. Hun klagede meget over venstre øre; lagde hovedet skråt, rystede også meget på hovedet og peb. Venstre øre var ofte varmt og rødt. Hendes adfærd havde ændret sig, så hun var begyndt at lægge sig for sig selv, og hun opsøgte os heller ikke mere.”

I starten af zoneterapiforløbet sendte zoneterapeuten Malou til dyrlæge pga. ørerne. Dyrlægen mikroskoperede skrab fra ører, og fandt ganske få ”babysvampe”. Da zoneterapeuten og dyrlægen har et godt samarbejde, anbefalede dyrlægen, at Malou fortsatte med zoneterapi og altså ikke blev medicineret i første omgang. Det gik rigtig godt, og sidenhen har der ingen øreproblemer været – kun en enkelt dag, som Janni selv klarede med punkter, som zoneterapeuten havde instrueret hende i fra bogen Tryg og tilfreds. Men det var ikke det eneste zoneterapien hjalp Malou med.

Janni fortæller efter endt zoneterapiforløb:  ”Malou virker rigtig glad nu. Hun leger igen meget med vores anden hund, og hun tager selv initiativet og inviterer til leg. Hun leger også med bamserne igen og viser dem frem til gæsterne. Hun er blevet begejstret igen, når der kommer gæster, og tager igen kontakt til mennesker. Malou virker ikke så stiv mere – hun hopper glad op og ned ad sengen flere gange. Hendes tissetrang tidligt om morgenen er stoppet, så hun kan sove helt hen til ved 10-tiden, førend hun beder om at komme ud. Malou lugter ikke mere råddent, og klager ikke længere over ørerne og holder hovedet lige nu. Selv familien og vennerne kommenterer, at de kan se, at Malou har fået det bedre, og opfører sig som en teenager. Vi har fået en super glad hund igen. ”

Når en zoneterapeut giver professionel zoneterapi, kommer man rundt omkring mange systemer i hundens krop bl.a. immunsystem, sanseorganer og knogle/muskelsystemet. Det er en holistisk metode, der angriber både årsag og symptomer, og Malous tilfælde var så komplekst, at det i første omgang var nødvendigt med en professionel zoneterapeut, og sidenhen har det vist sig, at Janni selv kan vedligeholde de gode resultater fra den professionelle zoneterapi.
Hvis din hund har problemer, så kan du også få professionel hjælp hos Dyrlægecertificerede Godkendte Hundezoneterapeuter. 

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: Håb for allergihunde - Allergiplagede Naya hjulpet af zoneterapi

25-03-2022 08:50, af Vivian Birlie

Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, der har haft en allergisk hund i behandling

BLOG: Cody havde ressourceforsvar og bed

13-01-2021 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan aggressive hunde blive hjulpet af zoneterapi? Vivian Antonsens Cody kunne, og det er ganske gode grunde til

Er din hund sund

20-07-2018 15:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Spanielbogen giver dyrlæge Paulette Vivian Topsøe-Jensen 4 gode tips til, hvordan man kan holde øje med hundens sundhed

Ditte Young indgår samarbejde med dyreklinikker

18-09-2019 12:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere dyreklinikker har indgået et samarbejde med Ditte Young for at bygge bro mellem den konventionelle medicinske verden og den mere alternative

Har din hund eller kat øjenproblemer, så se her

16-05-2019 08:09, af Vivian Birlie

Forfatter og institutejer af Sano Canis, Vivian Birlie, giver et råd om øjenproblemer fra sin bog Tryg og tilfreds, som er udkommet på Gyldendal

BLOG: Se hvordan du med zoneterapi selv kan afhjælpe kennelhoste

30-11-2020 12:51, af Vivian Birlie

Kennelhoste er højaktuel lige nu, men se her hvad DU selv kan gøre for at hjælpe din hund

BLOG: Skal din hund være vores eksamenshund

29-06-2022 08:32, af Vivian Birlie

Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang