Den 11-årige labrador, Malou, blev udvalgt som eksamenscase pga. hendes tilbagevendende øreproblemer og stivhed i kroppen, der nogle gange resulterede i, at hun ikke kunne rette sit ben ud i op til et døgn. Hun var både begyndt at blive trist, lugte råddent fra både krop og mund, og derudover kunne hun ikke holde sig længere end til ved 5-tiden om morgenen.
Malous ejer Janni fortæller: ”Før Malou fik zoneterapi for første gang virkerede hun trist, og hun legede ikke med vores anden hund, som hun ellers har leget godt med før. Hun var også stoppet med at lege med sine tøjbamser og vise dem frem til gæster, som hun ellers normalt har gjort før. Hun har altid været meget begejstret, når der kom gæster og hilst på dem.
Malou var stiv i bagpartiet – hun kunne ikke længere selv hoppe op i sengen. Hun vækkede os meget tidligt hver morgen, fordi hun skulle ud at tisse, og det var også nyt. Derudover lugtede hun råddent fra både mund og krop. Hun klagede meget over venstre øre; lagde hovedet skråt, rystede også meget på hovedet og peb. Venstre øre var ofte varmt og rødt. Hendes adfærd havde ændret sig, så hun var begyndt at lægge sig for sig selv, og hun opsøgte os heller ikke mere.”
I starten af zoneterapiforløbet sendte zoneterapeuten Malou til dyrlæge pga. ørerne. Dyrlægen mikroskoperede skrab fra ører, og fandt ganske få ”babysvampe”. Da zoneterapeuten og dyrlægen har et godt samarbejde, anbefalede dyrlægen, at Malou fortsatte med zoneterapi og altså ikke blev medicineret i første omgang. Det gik rigtig godt, og sidenhen har der ingen øreproblemer været – kun en enkelt dag, som Janni selv klarede med punkter, som zoneterapeuten havde instrueret hende i fra bogen Tryg og tilfreds. Men det var ikke det eneste zoneterapien hjalp Malou med.
Janni fortæller efter endt zoneterapiforløb: ”Malou virker rigtig glad nu. Hun leger igen meget med vores anden hund, og hun tager selv initiativet og inviterer til leg. Hun leger også med bamserne igen og viser dem frem til gæsterne. Hun er blevet begejstret igen, når der kommer gæster, og tager igen kontakt til mennesker. Malou virker ikke så stiv mere – hun hopper glad op og ned ad sengen flere gange. Hendes tissetrang tidligt om morgenen er stoppet, så hun kan sove helt hen til ved 10-tiden, førend hun beder om at komme ud. Malou lugter ikke mere råddent, og klager ikke længere over ørerne og holder hovedet lige nu. Selv familien og vennerne kommenterer, at de kan se, at Malou har fået det bedre, og opfører sig som en teenager. Vi har fået en super glad hund igen. ”
Når en zoneterapeut giver professionel zoneterapi, kommer man rundt omkring mange systemer i hundens krop bl.a. immunsystem, sanseorganer og knogle/muskelsystemet. Det er en holistisk metode, der angriber både årsag og symptomer, og Malous tilfælde var så komplekst, at det i første omgang var nødvendigt med en professionel zoneterapeut, og sidenhen har det vist sig, at Janni selv kan vedligeholde de gode resultater fra den professionelle zoneterapi.
Hvis din hund har problemer, så kan du også få professionel hjælp hos Dyrlægecertificerede Godkendte Hundezoneterapeuter.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.
Vivian Birlie har skrevet endnu et blogindlæg. Denne gang er det første afsnit i en lille serie om Sally
Igen har zoneteraput Vivian Birlie doneret et lille trick til os. Denne gang handler det om painkillers
Forfatter og institutejer af Sano Canis, Vivian Birlie, giver et råd om øjenproblemer fra sin bog Tryg og tilfreds, som er udkommet på Gyldendal
Hunde-zoneterapeut, akupunktør og forfatter Vivian Birlie, Sano Canis, har sendt os et godt råd til nytårsangste hunde
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Hvis du har været glad for at kunne hjælpe din hund med Vivian Birlies bog ”Tryg og tilfreds”, kan du nu glæde dig over, at du med Vivian spritnye bog ”Skab balance i krop og sind,” der udkommer i dag, kan hjælpe dig selv og dine nærmeste.
Vi har atter fået et tip fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her kan du lære om, hvordan du ved hjælp af zoneterapi kan hjælpe din hund gennem falsk drægtighed
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller