BLOG: Nem hjælp til tilstoppede analkirtler

29-04-2021 08:48, af Vivian Birlie

Analkirtler kan være årsag til megen irritation, men du kan faktisk hjælpe din hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Tryg og tilfreds, Gyldendal 2018

 

Sidste weekend underviste jeg på min uddannelse i hunde-zoneterapi. Det er en terapiform, hvor poterne masseres for at hjælpe bl.a. kredsløb, immunsystem, fordøjelse, og 3 dyrlæger og jeg selv underviser på uddannelsen. Eleverne skulle hver især udføre et system på en hund, og her skete der noget helt forunderligt, vi alle sammen var vidne til: Da en af eleverne næsten var færdig med at massere på zonerne for udrenseorganerne og var i gang med at massere punktet for analkirtler, lugtede der pludseligt meget fælt. Analkirtlerne på Sally var i gang med at tømmes. Vi kunne se, at anus havde udvidet sig og ud kom analkirtelsekret.

Selv om Sally normalt ikke har problemer med fyldte eller betændte analkirtler, sad der alligevel noget sekret, der skulle ud. Hvis du er i tvivl om, din hund har problemer med analkirtlerne, så hold øje med følgende typiske tegn:

  1. Hunden kurer numsen hen ad jorden for selv at tømme dem (kan også være orm)
  2. Hunden bider eller slikker sig omkring endetarmsåbningen og haleroden
  3. Hævelser og ømhed omkring endetarmsåbningen (analkirtlerne)

I nogle tilfælde kan du selv hjælpe din hund, og i andre tilfælde skal du have professionel hjælp hos en af mine uddannede godkendte hundezoneterapeuter, som du kan finde på min hjemmeside: sanocanis.dk

Husk, du selvfølgelig altid skal gå til dyrlæge, hvis du har mistanke om, at din hund er syg.

Her ser du et uddrag fra min bog, Tryg og tilfreds, der viser, hvordan du selv nemt kan afhjælpe problemer med analkirtlerne:
 

Punkt 19 - Analkirtler

Virkning: Dette punkt stimulerer din hunds analkirtler eller duftkirtler, som de også bliver kaldt. De sidder ved endetarmsåbningen og er på størrelse med en ært eller hasselnød. De indeholder et sekret, som hunden udskiller sammen med afføringen for at markere sit territorium.

Nogle hunde er genetisk disponeret for tilstoppede analkirtler, og det kan være meget generende, smertefuldt og give kløe. Her er dette punkt effektivt. Brug det hver dag!

Fakta
Om analkirtler

Hunden har to analsække, også kaldet analkirtler, duftkirtler. Det er hundens ”duft-finger­aftryk”, som er med til at identificere hunden ved afmærkning af territoriet. De er placeret under huden på hver sin side af endetarmsåbningen kl. 4 og 8. Hver analsæk består af et kirtelhulrum, der har en udførselsgang til slimhinden i endetarmsåbningen. Størrelsen af hulrummet kan variere fra størrelsen på en ært til størrelsen på en hasselnød.

Analsækken producerer et sekret med en stærk karakteristisk lugt, der har et territorialt formål. Der er tillige en opfattelse af, at analkirtlerne også hjælper hunden af med toxiner.

Under normale forhold klemmes sekretet ud i små mængder, når hunden har afføring. Sekretet er normalt tyndt og lyst gulbrunt.

Visse hunde har forøget risiko for at få stoppede analkirtler. Dette problem kan bl.a. skyl­des overvægt, for lidt motion eller efter en periode med blød afføring, hvor analkirtlerne ikke tømmes så hyppigt som de burde, så sekretet ophobes og kan blive så tørt, at tømningen yderligere besværliggøres.

En bestemt hudlidelse (seborrhea) menes også at give øget risiko for analsækbetændelse, ligesom forstyrrelser i immunforsvaret kan være årsag til lidelsen. 

Risikoen for at din hund får tilstoppede analkirtler øges, hvis den er overvægtig, får for lidt motion eller har tynd afføring. I sådanne tilfælde bruges punktet flittigt.

Hvis hunden kurrer bagdelen mod jorden, eller bider eller slikker sig omkring endetarmsåbningen, kan det være tegn på, at analkirtlerne er tilstoppede. På denne måde vil hunden selv forsøge at tømme dem.

Du skal selvfølgelig hjælpe din hund til dyrlæge, hvis de allerede er tilstoppede. Derefter kan du selv fortsætte med at behandle punktet hjemme.

Sådan gør du: Massér grundigt i punktet mindst et par minutter på indersiden af hælen på hver bagpote. Er din hund meget øm i punktet, så start med at holde på det blidt og øg så stille og roligt dit tryk. Denne metode afbalancerer punktet så meget, at du nu kan klare den lidt hårdere metode med massage.

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: Nytårsangst

13-12-2020 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har din hund nytårsangst, så skal du begynde allerede nu flere gange dagligt at massere disse punkter. Punkterne kan bruges ved let til moderat nytårsangst, men ved svær nytårsangst anbefaler jeg professionel zoneterapi. Se www.sanocanis.dk

Blog: Min hund er bange for fyrværkeri og torden

20-12-2022 07:52, af Vivian Birlie

Har du en hund, som er bange for fyrværkeri eller torden, så kig med her

Vivian Birlie: Tip om falsk drægtighed

10-06-2020 08:47, af Vivian Birlie

Vi har endnu engang modtaget et tip fra akupunktør, zoneterapeut og forfatter Vivian Birlie. Denne gang giver hun råd om falsk drægtighed

Vivian Birlie: Styrk din hunds og dit eget immunsystem

07-03-2020 09:13, af Vivian Birlie

Akupunktør, zoneterapeut og forfatter Vivian Birlie fortæller her, hvordan du kan styrke din hunds immunsystem gennem zoneterapi

VIDEOBLOG: Pas på din hunds tænder

27-01-2021 12:10, af Vivian Birlie

Se i videoen hvad du kan gøre, når det er gået galt og hvordan, du kan forebygge

Dyrlægens 10 råd

18-07-2018 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Spanielbogen giver dyrlæge Paulette Vivian Topsøe-Jensen 10 gode råd til hundeejere. Læs dem her

BLOG: Zoneterapi klarede Bumles forstoppelse

01-02-2022 12:15, af Vivian Birlie

Her får du lidt tips om zoneterapi mod forstoppelse

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?