På Lilleskov Slot ved Give går vi helt crazy på den gode måde med oplevelsestilbud til enhver hundeejer.
Der er bl.a. konkurrencer for store og små, opvisninger, masser af aktiviteter og stande og koncert med Jacob Sveistrup.
På standene kan du møde mange forskellige mennesker, der arbejder med hunde på den ene eller anden måde fx Aktivehunde.dk, Danish K9 Solutions, Røn´s hundepension, snacks og legetøj, Magnetsmykkeshoppen, Nordic Bands I/S og mange mange flere.
Stand med hunde-zoneterapi
Du kan selvfølgelig også finde en stand med Zoneterapi til hunde. Om lørdagen kan du møde Winni og Vinnie fra Godkendte Hunde-zoneterapeuter og få en snak med dem om, hvordan zoneterapi kan hjælpe din hund, hvis den har problemer.
Allergi, gigt og alene hjemme problemer er bare nogle af de ting, som zoneterapi kan hjælpe hunde med. Hent nogle gode råd på standen, hvor vi også vil vise dig punkter, du kan bruge på din hund.
Du kan også høre om den 1-årige dyrlægecertificerede uddannelse til hunde-zoneterapeut hos Sano Canis.
Om søndagen kan du også finde mig på standen sammen med Vinnie og Winni. Søndag kl. 13 kan du høre mit foredrag om hunde-zoneterapi. Tilmelding via mobilpay box 90636 nødvendig – pris kr. 30. Mere info om zoneterapi til hunde på: https://sanocanis.dk/godkendte-hunde-zoneterapeuter/
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Hvornår skal jeg gå til en professionel hunde-zoneterapeut, og hvornår kan jeg selv hjælpe min hund ved at trykke i akupunkturpunkter og zoner? Egentlig kan man sammenligne det med, at du kommer til skade og får et sår. Nogle gange kan du være heldig selv at klare det – lige vaske og rense det grundigt og sætte et plaster hen over. Andre gange er såret så dybt, at der skal professionel hjælp til, fordi det skal syes
Flere dyreklinikker har indgået et samarbejde med Ditte Young for at bygge bro mellem den konventionelle medicinske verden og den mere alternative
Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.
Vivian Birlie har sendt en video, hvor hun fortæller, hvordan man hjælper sin hund med øjenproblemer. Se videoen her
I Spanielbogen giver dyrlæge Paulette Vivian Topsøe-Jensen 10 gode råd til hundeejere. Læs dem her
Se i videoen hvad du kan gøre, når det er gået galt og hvordan, du kan forebygge
Vi har atter fået et tip fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her kan du lære om, hvordan du ved hjælp af zoneterapi kan hjælpe din hund gennem falsk drægtighed
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse