Nayas ejer, Line Jensen, fortæller:
"Toårige Naya har haft multiallergi siden hun bare var få uger gammel. Så hun har været gennem det hele hos dyrlægen; Hun er blevet udredt og konstateret allergisk overfor: husstøvmider, lagermider, pollen og skimmelsvamp. Derpå blev hun hyposensibiliseret. Men hyposensibiliseringen forværrede bare hendes situation, fordi den forårsagede nældefeber. Hun har sidenhen været på allergimedicin, Cytopoint eller Apoguel.
Hver anden eller tredje dag får hun Douxo mousse på poterne, som hun slikker og bider i pga. allergien.
Hun får dyrlægens specielle tørfoder mod allergi. Trods medicin har Naya alligevel symptomer. Selvom Naya får medicin, er hun alligevel plaget af de typiske allergisymptomer: Hun bider og slikker poter, kører numsen henad gulvet pga. kløe, hyppige hotspots, svampeangreb og udslæt. Derudover har hun også været meget oppe at køre, stresset og rastløs.”
Nayas stress kan jo sagtens forklares ved enten, at hun har svært ved at finde ro pga. kløe, og/eller at hendes krop er i alarmberedskab – hendes nervesystem er påvirket.
Jeg blev kontaktet af Line, der ville høre om zoneterapi kunne hjælpe Naya med hendes allergi. Da jeg har hjulpet andre allergihunde, blev vi enige om, at jeg skulle give Naya zoneterapi.
Naya er en meget kærlig hund, men også en del stresset – hun havde svært ved at falde ned, efter jeg havde hilst på hende.
Line og jeg fik en lang snak i forbindelse med Nayas journal, mens Naya kunne vænne sig til min tilstedeværelse.
Jeg gav Line nogle gode råd mod Nayas allergi. Line ville gøre alt for at Naya skulle få det bedre, hvilket betød at jeg kunne instruere Line i et hjemmeprogram, der indeholdt både zoneterapi og akupressur, og som hun til en start skulle lave hver dag. Planen var så, at efterhånden som Naya forhåbentlig fik det bedre, skulle Line gradvist drosle hjemmeprogrammet ned. Line vil kunne gennemføre hjemmeprogrammet på ca. 15 minutter, når hun har gjort det nogle gange.
Nu er det ca. 3 uger siden, jeg var på hjemmebesøg hos Naya og Line, og Line fortæller, at Naya har fået det meget bedre. Hun klør sig stort set ikke mere og bider heller ikke i poterne eller kører numsen henad gulvet. Hun er også blevet meget mere rolig. Du kan læse meget mere om hunde og zoneterapi på www.sanocanis.dk
Det sker der med kroppen, når man er syg
Når en hund konstant er så påvirket af allergi (eller anden sygdom), kommer kroppen i alarmberedskab. Det påvirker det autonome nervesystem, Sympatikus (kamp/flugt-systemet), som er den del af nervesystemet, man ikke selv kan kontrollere. Det er også Sympatikus, der bliver aktiveret ved stress. Alle de kropsfunktioner, der er unødvendige, når man skal kæmpe eller flygte dæmpes dvs. immunsystem og fordøjelse. Til gengæld vil alle de funktioner, der gavner i kamp eller flugt opnormeres: blodtrykket hæves, hjertet slår hårdere, kortisol øges og blodsukkeret stiger.
Sympatikus hjælper altså hunden til at flygte eller kæmpe, og i sådan en akut situation er Sympatikus en hjælp. Men hvis Sympatikus er aktiveret over en længere periode som fx ved allergi, kan det få negative konsekvenser som fx en dårlig fordøjelse.
Zoneterapi er kendt for at aktivere Parasympatikus, som hjælper kroppen til at regenere: immunsystem og fordøjelse aktiveres, blodtryk og hjertefrekvens sænkes, blodsukker falder, oxytocin (lykkehormonet) frigives, angst og aggression dæmpes. Parasympatikus bliver også aktiveret, når hunden hviler sig og sover.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Hvornår skal jeg gå til en professionel hunde-zoneterapeut, og hvornår kan jeg selv hjælpe min hund ved at trykke i akupunkturpunkter og zoner? Egentlig kan man sammenligne det med, at du kommer til skade og får et sår. Nogle gange kan du være heldig selv at klare det – lige vaske og rense det grundigt og sætte et plaster hen over. Andre gange er såret så dybt, at der skal professionel hjælp til, fordi det skal syes
Analkirtler kan være årsag til megen irritation, men du kan faktisk hjælpe din hund
Elena Nielsen hjalp sin hund, Vickey, af med tilbagevendende stærke smerter i analkirtlerne efter at have fulgt nogle råd fra min bog. Her kan du læse brevet og lære samme trick
Zoneterapeut Vivian Birlie giver her et godt tip til at køle hunden lidt ned her i varmen
Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt
Har du en hund, som er bange for fyrværkeri eller torden, så kig med her
Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan hjælpe hunden af med kløe og lignende
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.