Hunde forstår 89 unikke ord og sætninger

10-12-2021 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning fra Canada peger på, at hunde i gennemsnit kan forstå 89 ord og sætninger

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

En ordtjekliste, der normalt bruges af forældre til at vurdere deres spædbørns ordforråd, er af canadiske forskere brugt til at finde ud af, hvor mange ord hunde forstår.

Det er forskere fra Dalhousie University i Canada, der har sendt listen ud til 165 hundeejere. På tjeklisten skulle hundeejerne udfylde, hvor godt deres hunde forstod 172 forskellige ord og sætninger. Det skriver ScienceAlert.

Viste hunden ingen tegn på at forstå et ord, skulle ejeren skrive et 0. Forstod hunden et ord sagt af forskellige mennesker og på forskellige steder, skulle ejeren skrive 5. Alle reaktioner derimellem fik så tallene 1-4.

De deltagende hunde var af forskellig alder, race og virke. Der var alt fra trænede politihunde til helt almindelige familiehunde, og mens alder ikke viste sig at have indflydelse på antallet af forståede ord, havde både race og virke indflydelse på dette.

I gennemsnit kunne hundene forstå 89 ord og sætninger. Nogle særligt ordkloge hunde kunne forstå helt op til 200 ord og sætninger.

Hunde, der var politihunde eller servicehunde, kunne 1,5 gange flere ord end hunde, der ikke havde fået den slags træning. Og hyrdehunderacer klarede sig bedre end andre racer.

 

Læs også

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Hunde prøver at forstå os

23-07-2022 10:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forskning viser, at hundes hjerne arbejder på højtryk, når vi mennesker siger ord, de ikke forstår

S: Sund fornuft ikke trådt ud af kraft

08-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

EU’s Veterinærforordning, der trådte i kraft 28. januar, får ikke rosende ord med på vejen af Socialdemokraternes fødevareordfører Anders Kronborg

Din hund forstår dig, bogstaveligt talt!

31-08-2016 16:04, af Kasper Larsson
Ny forskning viser, at din hund faktisk forstår hvad du siger til den. Den forstår ikke bare ordenes tonefald. Den kan også forstå selve ordene

Hunden kan se, når du lyver

02-08-2021 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt studie peger på, at nogle hunde kan gennemskue, når et menneske lyver over for dem

 

Ny forskning om hundens tilblivelse

25-01-2013 13:21, af Tine Luther
Ny forskning peger på, at hunden er opstået som race på grund af visse ulves evne til at optage næring fra menneskers affald.

Millioner til forskning i hunde og andre dyr

25-01-2024 11:28, af Anne Cecilie Sohl

Vil du vide mere om hundeejeres følelsesmæssige forhold til deres hvalp eller seniorhund? Eller er du nysgerrig efter, hvorvidt størrelsen på et kuld hvalpe kan være en indikation på racens sundhed? Agrias Forskningsfond har givet ti nye forskningsprojekter støtte for 2024, der finder svar på blandt andet disse spørgsmål.

Hunde lyver også

08-10-2021 12:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forskning fra Schweiz afslører, at hunde slet ikke er så ærlige som man går og tror. Faktisk har de ikke noget imod at lyve, hvis det er til deres fordel

Britiske hundeejere går 1600 km om året

01-03-2018 14:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt britisk studie har sat fokus på gåture med hunde, og er kommet frem til nogle interessante tal

Agrias forskningsfond giver 4.8 millioner til forskning

21-02-2013 10:14, af Tine Luther
Hvorfor er hundens næse så kold, og hvilken betydning har den for regulering af hundens kropstemperatur? Kan man finde årsagerne til kennelhoste og med den viden i højere grad forebygge udbrud af sygdommen? Hvordan kan man bedre forebygge og behandle diabetes hos katte?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet