Hunden.dk har i dag været i kontakt med Anders Kronborg, der er fødevareordfører for Socialdemokratiet. Han fortæller, at han allerede har kontaktet Fødevareministeriet for at undersøge muligheden for at skrue på forordningen, så den lever op til danske standarder.
– Selvom denne forordning nu er trådt i kraft, betyder det ikke, at cirkulæret for almindelig sund fornuft er trådt ud af kraft, og det virker til, at det her er noget, vi skal have kigget en ekstra gang på, siger han.
Ellers har det været svært at komme igennem til politikerne, da deres mailbakker på det nærmeste er blevet lagt ned af vrede medlemmer af kaninværnet.
– Jeg fik 650 enslydende mails i går, fortæller Anders Kronborg til hunden.dk.
På Landbrugsavisen.dk kan man læse, at også Henrik Dahl fra Liberal Alliance og Lise Bech fra Dansk Folkeparti har modtaget utallige mails med samme ordlyd.
– Det er pisseirriterende og fører ikke til nogen form for sympati, skriver Henrik Dahl på Twitter, mens Lise Bech også udtrykker irritation over de mange mails:
– Voldsomt irriterende med langt over 200 enslydende mails. Især fordi de ikke har ulejliget sig med at undersøge at jeg har stillet spørgsmål til ministeren om det, skriver hun på samme medie.
Vi har forsøgt at få en kommentar til selve sagen af de to politikere, men vores henvendelser kan være druknet i de mange kaninmails.
Vi arbejder dog stadig på at få flere kommentarer fra både danske politikere og fra EU, så vi kan få gjort noget ved denne sag, der må siges at være helt hen i vejret.
I eftermiddag demonstrerer landets dyrlæger og mange andre foran Christiansborg for at få endnu mere opmærksomhed på denne sag. Vi følger naturligvis med i udviklingen.
Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde
Tirsdag demonstrerede dyrlæger og andre imod den nye EU-forordning. Her er en række billeder fra dagen
Marlene Dickow er en af de dyrlæger, der er meget kritiske over den nye EU-forordning, som næsten gør det umuligt at være dyrlæge i Danmark
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.