Palshof om nytår: Indret jer efter hunden

02-11-2022 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr  til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

 

Om to måneder er vi netop kommet ind i det nye år. Hovederne er måske stadig lidt ømme, og himlen forsøger stadig at komme sig efter at være blevet beskudt med alverdens larmende krudtbeholdere.

Nytåret er en af de årstider, som mange hundeejere gruer for. For der findes rigtig mange hunde derude, der bliver angste over bragene fra nytårskrudtet. Derfor skabte det også en del uro rundt omkring, da Hele Familiens Dyrlæge lørdag aften delte et opslag på Facebook, hvor de skrev, at dyrlæger fremover ikke må udlevere nytårsmedicin, som de ellers er vant til.

Det skyldes en nyere EU-forordning, som vi også tidligere har skrevet om på Hunden.dk. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener dog ikke, det er nødvendigt at gå i panik som hundeejer.

Det handler først og fremmest om lægemidlet meprobamat, som man har fundet ud af, virker til hunde med lydangst. Problemet med det middel er, at det kun blev fremstillet en gang om året og at alle dyrlæger skulle søge dispensation for at få lov til at købe midlet. Denne dispensations mulighed er nu indskrænket meget, og Den Danske Dyrlægeforening anbefaler derfor sine medlemmer, at ordinere medicin, der er registreret til brug mod nytårsangst hos hunde og katte.

– Der findes alternativer til meprobamat. Vi anbefaler at man i god tid kontakter sin dyrlæge og får en snak om, hvad der er bedst for den hund eller kat man ejer.

 

Indret dig efter hunden

Hanne Knude Palshof mener også, at de hundeejere, der har lydangste hunde, bør tage ansvar for hundene og indrette sig efter dem.

– Hvis man har en hund, der er bange for fyrværkeri, så bør man tage ansvar for det ved at tage et sted hen, hvor der er roligt i stedet for at forsøge at medicinere sig ud af det, siger hun og fortsætter:

– Man skal simpelthen lave rammer, der passer til hunden, som man gør i alle mulige andre sammenhænge, og på den måde søge at undgå at medicinere sig ud af problemerne.

 

Det er ikke sandsynligt at disse regler fremover bliver lempet, så det er fornuftigt at se på andre løsningsmuligheder end brugen af dispensationskrævende medicin, lyder det fra formanden for Den Danske Dyrlægeforening

 

Læs også

Se billederne: Dyrlæger demonstrerede ved Christiansborg

09-02-2022 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Tirsdag demonstrerede dyrlæger og andre imod den nye EU-forordning. Her er en række billeder fra dagen

S: Sund fornuft ikke trådt ud af kraft

08-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

EU’s Veterinærforordning, der trådte i kraft 28. januar, får ikke rosende ord med på vejen af Socialdemokraternes fødevareordfører Anders Kronborg

Dyrlæge: Ny forordning betyder, at vi bryder loven ti gange om dagen

03-02-2022 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Marlene Dickow er en af de dyrlæger, der er meget kritiske over den nye EU-forordning, som næsten gør det umuligt at være dyrlæge i Danmark

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Alder er ingen hindring: 12-årige Afrodite blev rallychampion

28-09-2025 12:00, af Susie Hansen

Den 10. maj 2025 skrev gravhunden Afrodite og hendes ejer, Heidi, historie, da Afrodite som 12-årig kunne kalde sig rallychampion. En bedrift, der vidner om stædighed, tålmodighed og et helt særligt bånd mellem hund og ejer

Sådan påvirker foderet din hunds sundhed

27-09-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Foder handler ikke kun om at give hunden energi og næringsstoffer. Hver gang du hælder foder i skålen, fodrer du også de milliarder af mikroorganismer, som lever i hundens tarme. Disse små beboere spiller en langt større rolle, end man tidligere har troet både for hundens fordøjelse, immunforsvar og endda adfærd

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Snart må din hund igen løbe løs på stranden

29-09-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Fra den 1. oktober ophæves snorepligten på de danske strande, og mange hundeejere glæder sig til frie poter i sandet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt