Torsdag den 21. juni blev EM i lure coursing i Nørresundby officielt skudt i gang med en åbningsceremoni og Jørgen Hindse formand DKK åbnede seancen , hvor landene blev præsenteret og de officielle taler blev efterfulgt af kamp ivrige vikinger fra det nærliggende vikingemarked.
De 22 landshold var i festhumør og lod sig ikke mærke med den orkanlignende blæst, der udover at få gang i flagene ihærdigt forsøgte at lægge teltene ned på campingområderne.
Tyskland gjorde sig bemærket med det største landshold med 154 deltagere efterfulgt af Sverige med 124 deltagere. Danmark kan på hjemmebane stille med imponerende 35 danske deltagere.
Fra den 22. – 24. juni afvikles løbene for næsten 900 mynder og vi håber ejerne er lige så friske som hundene, da 1. gennemløb starter kl. 7.00. Alle hunde skal løbe to gange, medmindre de bliver diskvalificeret efter 1. gennemløb.
Samtlige hunde skal inden de løber have tjekket chip og igennem dyrlæge kontrol, hvor dyrlægerne blandt andet tjekker slimhinder, ømme tæer og led, og om bevægelserne er frie. Tæver tjekkes om de er i løbetid, og hvis det er tilfældet, må de ikke deltage.
Hunde under 2 år og over 6 år tjekkes yderligere efter 1. gennemløb, og om det er forsvarligt at de løber en gang mere. Det er Biersted dyreklinik der har taget den udfordring op og det er med garanti ikke hver dag de har muligheden for at få så mange mynder imellem hænderne.
Hundene ve og vel prioriteres højt. Procedurerne synes ingen at tage, en stor del af whippets og italienske mynder skal desuden igennem en måling.
Hver dag afsluttes med en sejrceremoni med højtidelig flaghejsning og national melodi og hvornår det kan foregå afhænger af, hvordan det fungerer ude på banerne.
Alle sejl er sat til og 90 hjælpere er i gang hver dag for at få tidsplanen til at gå op i en højere enhed.
Det vigtigste budskab fra åbningsceremonien EM er en konkurrence men det er også stedet hvor venner mødes og man skal glæde sig over at se hundene arbejde og have tålmodighed og respekt for alle de frivillige, der har gjort arrangementet muligt.
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus
Myndeklubben har oplyst, at deres planlagte lure coursing søndag er blevet aflyst, da det ganske enkelt ville være for farligt for hundene at gennemføre
Søndag kunne vi fortælle, at Lure Coursing på Store Hestedag samme dag var blevet aflyst. Lure Coursing var dog ikke en del af programmet på Store Hestedag
Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten
Store Hestedag er slut, men sikke en weekend, det har været. Her får du lidt billeder fra Lure Coursing søndag
Fredag fik Danmark sin første Europamester i Lure Coursing nogensinde. Den dygtige hund er Eloy, som er en galgo espagnol
På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev
Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig