Bogen tager læseren med på en fascinerende rejse gennem byens 750-årige historie – ikke kun set fra menneskets perspektiv, men også fra dyrenes. Holstebro markerede i 2024 sin runde fødselsdag, men dyrene har faktisk været en del af byens liv i årtusinder. Fortidens rensdyr og urokser førte de første mennesker til Storåen, og i dag deler laks, bævere, storke, ræve – og ja, hunde – stadig byen med os.
Et kapitel dedikeret til hundene
Et helt kapitel i bogen, med titlen “Fra vild køter til civiliseret medborger”, zoomer ind på hundenes rolle i Holstebros historie. Her kan man blandt andet læse om:
En ny vinkel på byhistorien
Dyrenes byhistorie i Holstebro er redigeret af antropolog og geograf Lotte Isager og er et af de første danske værker, der arbejder med den såkaldte Animal History – en historiefortælling, hvor dyr spiller en aktiv rolle i byens udvikling.
Bogen giver et levende billede af, hvordan mennesker og dyr altid har levet side om side – fra heste i gaderne til hunde i sengene – og hvordan det samliv både har været hyggeligt og konfliktfyldt. Holstebro beskrives som et mangeartet byrum, hvor både mennesker og dyr har sat deres spor gennem tiden
Udgivelse og praktisk info
Bogen udkommer den 17. oktober 2025 på Aarhus Universitetsforlag og koster 299,95 kr.
Kontakt: presse@unipress.au.dk / +45 53 55 05 42
Med sit blik på både to- og firbenede beboere giver bogen en ny og underholdende vinkel på byhistorie – og for hundeelskere er kapitlet om Holstebros firbenede indbyggere et sandt must-read.
Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven
Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.
Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub
Som du måske har opdaget, er vi gået i gang med at lancere vores helt egen podcastkanal. Til den skal vi bruge nogle hundemennesker, hvor hunden betyder noget helt specielt
Mens vi må konstatere, at hundene i rævehullet på Sjælland, nok ikke klarede den, så kan vi her fortælle en historie om en hund, der gjorde
Når en hund forsvinder, er det ofte en hjerteskærende nyhed. Men her er en historie, der heldigvis endte godt, og sjovt
Hos hunden.dk bringer vi både store, små, sjove eller bevægende historier. Det kan f.eks. være om træning, adfærd, arrangementer, udstillinger, oplevelser eller sundhed - alt sammen i relation til vores elskede hunde.
Forleden bragte vi Hollys historie om, hvordan hendes forløb med hjertelungeorm endte godt, men også hvor svær sygdommen er at diagnosticere, da den kan forveksle med en lang række andre sygdomme. Hollys historien kan du læse under ”Læsernes beretninger”. I dag sætter vi så fokus på disse parasitter, og vi starter med sneglene
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?