Bakterien Clostridium tetani lever mange steder, blandt andet i jorden men også i munden og tarmen hos dyr og mennesker. Den danner en farlig nervegift – og kommer denne gift ind i hundens nervebaner, kan det give den livsfarlige tilstand, der hedder stivkrampe eller tetanus.
Giften kommer oftest ind i hundens krop via stik- eller bidsår, og går herfra videre til nervebanerne. Når giften er kommet ind i nervebanen, transporteres den videre til hjernen og rygmarven, hvor problemerne opstår; for når hjernen og rygmarven påvirkes af giften, begynder hunden at gå i krampe.
Symptomer på stivkrampe
Kramperne, der ses ved stivkrampe, kendetegnes ved at musklerne spændes uden at de slapper af igen. I starten kan kramperne også ses som muskelsitren.
Når hunden begynder at gå i krampe, kan man derudover også opleve at:
Til sidst i forløbet vil hundens muskulatur, der styrer vejrtrækningen lammes, og hunden dør af iltmangel.
Fremtiden for en hund med stivkrampe
Behandlingen af en hund med stivkrampe er vanskelig og omfattende, og det er umuligt at gøre noget ved den gift, der allerede har nået hundens nervesystem.
Hunden behandles blandt andet med antibiotika for at dræbe de giftproducerende bakterier. Hvis hunden har sår, der kan være indgangsport for bakterien, renses disse grundigt. Derudover behandles hunden også med en særlig tetanus serum, der forhindrer at mere gift kommer ind i nervesystemet.
Herudover støttes hunden med blandt andet med muskelafslappend medicin og væskebehandling. På trods af behandlingen, vil mange hunde alligevel dø af stivkrampen. Kommer hunden sig helt, vil det tage flere uger, før den er helt ovenpå igen.
Er du I tvivl om hvorvidt din hund har stivkrampe, bør du kontakte de dyrlæge med det samme
Den hund, der 9. september blev aflivet i Tyskland på grund af rabies, kom fra Tyrkiet, som er et af de lande, hvor rabies er udbredt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet