Bakterien Clostridium tetani lever mange steder, blandt andet i jorden men også i munden og tarmen hos dyr og mennesker. Den danner en farlig nervegift – og kommer denne gift ind i hundens nervebaner, kan det give den livsfarlige tilstand, der hedder stivkrampe eller tetanus.
Giften kommer oftest ind i hundens krop via stik- eller bidsår, og går herfra videre til nervebanerne. Når giften er kommet ind i nervebanen, transporteres den videre til hjernen og rygmarven, hvor problemerne opstår; for når hjernen og rygmarven påvirkes af giften, begynder hunden at gå i krampe.
Symptomer på stivkrampe
Kramperne, der ses ved stivkrampe, kendetegnes ved at musklerne spændes uden at de slapper af igen. I starten kan kramperne også ses som muskelsitren.
Når hunden begynder at gå i krampe, kan man derudover også opleve at:
Til sidst i forløbet vil hundens muskulatur, der styrer vejrtrækningen lammes, og hunden dør af iltmangel.
Fremtiden for en hund med stivkrampe
Behandlingen af en hund med stivkrampe er vanskelig og omfattende, og det er umuligt at gøre noget ved den gift, der allerede har nået hundens nervesystem.
Hunden behandles blandt andet med antibiotika for at dræbe de giftproducerende bakterier. Hvis hunden har sår, der kan være indgangsport for bakterien, renses disse grundigt. Derudover behandles hunden også med en særlig tetanus serum, der forhindrer at mere gift kommer ind i nervesystemet.
Herudover støttes hunden med blandt andet med muskelafslappend medicin og væskebehandling. På trods af behandlingen, vil mange hunde alligevel dø af stivkrampen. Kommer hunden sig helt, vil det tage flere uger, før den er helt ovenpå igen.
Er du I tvivl om hvorvidt din hund har stivkrampe, bør du kontakte de dyrlæge med det samme
Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund
Forhøjet blodtryk er et kendt problem med hos mennesker, men kan også ses hos hunde, og skyldes altid en underliggende sygdom
Tirsdag satte vi gang i en lille leg, hvor man kunne dele et billede af sin hund i vintertøj. Der kom hele 33 billeder og to film i tråden. Se billederne her
Livet ændrer sig, når man får hund. Her er 11 ting, du måske ikke vidste, før du ikke fik hund
Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene