I morges kom det frem, at de danske dyreklinikker har lavet en list med 90 respiratorer, som vil kunne lånes ud til sundhedsvæsnet, såfremt coronavirus får et så alvorligt tag i Danmark, som man kan frygte.
Bliver de 90 respiratorer lånt ud, er der ifølge formand for Den Danske Dyrlægeforening ikke flere respiratorer på dyreklinikker tilbage i Danmark for en periode.
– Det er vigtigt at huske på, at dette bare er en liste over, hvilke respiratorer der findes og eventuelt kan lånes ud. De er ikke opmagasineret på et lager nu, og jeg håber da ikke det bliver så alvorligt, at der bliver brug for dem, fortæller Hanne Knude Palshof til hunden.dk og fortsætter:
– En stor del af de 90 respiratorer befinder sig på Københavns Universitet, hvor de bliver brugt i undervisning og til forskning. Da universitetet også står tomt, vil det ikke have nogen konsekvenser, at disse respiratorer lånes ud, og derudover bruges de ikke til behandling af dyr.
Hun påpeger også, at langt de fleste behandlinger på dyreklinikkerne bliver klaret uden respirator.
– Når det handler om smådyr, bliver de fleste operationer klaret med anæstesianlæg. Desuden bliver planlagte operationer også udskudt i disse dage, ligesom man ser det blandt mennesker. Jeg skal selvfølgelig ikke kunne sige, at dette i yderste konsekvens kan have konsekvenser for nogle få akutte tilfælde, men indtil videre er det rent hypotetisk, da vi slet ikke er blevet bedt om at levere respiratorerne. Desuden må man også, hvis sygdommen bliver meget alvorlig, prioritere mennesker over dyr. Men som sagt, har man ikke grund til at være nervøs for sine hunde som det ser ud nu, siger Hanne Knude Palshof.
Hun slår desuden fast, at hun ikke ved, om respiratorer til smådyr kan ændres så de kan bruges til mennesker. Men nogle af respiratorerne fra Københavns Universitet er respiratorer, der tidligere er blevet brugt til mennesker, og derfor vil disse i hvert fald kunne bruges.
I veterinær praksis står dyrlæger og veterinærsygeplejersker i frontlinjen for farlige dyrebid. Bag hver flænge lurer en potentiel fare for infektioner og alvorlige komplikationer, der kræver akut og præcis behandling. Desværre afslører en undersøgelse fra Den Danske Dyrlægeforening, at den vigtige opfølgning ofte mangler, og konsekvenserne kan være store.
Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde
Hanne Knude Palshof, der er formand for Den Danske Dyrlægeforening, mener ikke, den nye EU-forordning får de store økonomiske konsekvenser for hundeejerne. Men forordningen er stadig problematisk
Pandemien har haft en vis effekt på de britiske hunde, der i gennemsnit har taget 3,3 kilo på under coronaen
Med afgørelsen af juniorhandling søndag er sæsonen nu slut for juniorhandlerne. En sæson, der ligesom så meget andet er blevet forstyrret af Corona
Er du i tvivl om, hvad gårsdagens pressemøde betyder for dig og dit hundeliv, så har DKK kigget restriktionerne igennem og skrevet følgende
I formiddags handlede Brinkmanns briks på P1 om hunde, og det var et interessant program, som du bør høre
Danskerne blev mere end vanligt hundeglade i 2020, da coronakrisen ramte landet, og mange danskere skal nu vænne sig til et liv med hund, gåture og godbidder. Men det kan være svært at vide, hvordan man får en tryg og glad hund, når man er helt ny i hundefaget, og køen til en plads på hundeskolerne er blevet længere på grund af corona. Heldigvis er der mange ting, man kan gøre, mens man venter. TrygFonden Besøgshunde og deres hundeadfærdskonsulent Irene Jarnved hjælper de nye hundeejere på vej
Vi har tidligere fortalt, at både England og USA er i gang med at træne hunde til at opsnuse Covid-19. Flere lande går nu samme vej
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.