I morges kom det frem, at de danske dyreklinikker har lavet en list med 90 respiratorer, som vil kunne lånes ud til sundhedsvæsnet, såfremt coronavirus får et så alvorligt tag i Danmark, som man kan frygte.
Bliver de 90 respiratorer lånt ud, er der ifølge formand for Den Danske Dyrlægeforening ikke flere respiratorer på dyreklinikker tilbage i Danmark for en periode.
– Det er vigtigt at huske på, at dette bare er en liste over, hvilke respiratorer der findes og eventuelt kan lånes ud. De er ikke opmagasineret på et lager nu, og jeg håber da ikke det bliver så alvorligt, at der bliver brug for dem, fortæller Hanne Knude Palshof til hunden.dk og fortsætter:
– En stor del af de 90 respiratorer befinder sig på Københavns Universitet, hvor de bliver brugt i undervisning og til forskning. Da universitetet også står tomt, vil det ikke have nogen konsekvenser, at disse respiratorer lånes ud, og derudover bruges de ikke til behandling af dyr.
Hun påpeger også, at langt de fleste behandlinger på dyreklinikkerne bliver klaret uden respirator.
– Når det handler om smådyr, bliver de fleste operationer klaret med anæstesianlæg. Desuden bliver planlagte operationer også udskudt i disse dage, ligesom man ser det blandt mennesker. Jeg skal selvfølgelig ikke kunne sige, at dette i yderste konsekvens kan have konsekvenser for nogle få akutte tilfælde, men indtil videre er det rent hypotetisk, da vi slet ikke er blevet bedt om at levere respiratorerne. Desuden må man også, hvis sygdommen bliver meget alvorlig, prioritere mennesker over dyr. Men som sagt, har man ikke grund til at være nervøs for sine hunde som det ser ud nu, siger Hanne Knude Palshof.
Hun slår desuden fast, at hun ikke ved, om respiratorer til smådyr kan ændres så de kan bruges til mennesker. Men nogle af respiratorerne fra Københavns Universitet er respiratorer, der tidligere er blevet brugt til mennesker, og derfor vil disse i hvert fald kunne bruges.
I veterinær praksis står dyrlæger og veterinærsygeplejersker i frontlinjen for farlige dyrebid. Bag hver flænge lurer en potentiel fare for infektioner og alvorlige komplikationer, der kræver akut og præcis behandling. Desværre afslører en undersøgelse fra Den Danske Dyrlægeforening, at den vigtige opfølgning ofte mangler, og konsekvenserne kan være store.
Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde
Hanne Knude Palshof, der er formand for Den Danske Dyrlægeforening, mener ikke, den nye EU-forordning får de store økonomiske konsekvenser for hundeejerne. Men forordningen er stadig problematisk
Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie
Coronahjemsendelser og sommerferie har vænnet hundene til, at vi er hjemme hos dem. Nu skal vi arbejde igen, og så skal hunden være alene hjemme
Hundesnuden er fantastisk. Netop nu er man i England ved at træne hunde til at kunne opsnuse Covid-19
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Her får du lidt om, hvad Folketingets nyeste restriktioner betyder for hundesporten
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.