I morges kom det frem, at de danske dyreklinikker har lavet en list med 90 respiratorer, som vil kunne lånes ud til sundhedsvæsnet, såfremt coronavirus får et så alvorligt tag i Danmark, som man kan frygte.
Bliver de 90 respiratorer lånt ud, er der ifølge formand for Den Danske Dyrlægeforening ikke flere respiratorer på dyreklinikker tilbage i Danmark for en periode.
– Det er vigtigt at huske på, at dette bare er en liste over, hvilke respiratorer der findes og eventuelt kan lånes ud. De er ikke opmagasineret på et lager nu, og jeg håber da ikke det bliver så alvorligt, at der bliver brug for dem, fortæller Hanne Knude Palshof til hunden.dk og fortsætter:
– En stor del af de 90 respiratorer befinder sig på Københavns Universitet, hvor de bliver brugt i undervisning og til forskning. Da universitetet også står tomt, vil det ikke have nogen konsekvenser, at disse respiratorer lånes ud, og derudover bruges de ikke til behandling af dyr.
Hun påpeger også, at langt de fleste behandlinger på dyreklinikkerne bliver klaret uden respirator.
– Når det handler om smådyr, bliver de fleste operationer klaret med anæstesianlæg. Desuden bliver planlagte operationer også udskudt i disse dage, ligesom man ser det blandt mennesker. Jeg skal selvfølgelig ikke kunne sige, at dette i yderste konsekvens kan have konsekvenser for nogle få akutte tilfælde, men indtil videre er det rent hypotetisk, da vi slet ikke er blevet bedt om at levere respiratorerne. Desuden må man også, hvis sygdommen bliver meget alvorlig, prioritere mennesker over dyr. Men som sagt, har man ikke grund til at være nervøs for sine hunde som det ser ud nu, siger Hanne Knude Palshof.
Hun slår desuden fast, at hun ikke ved, om respiratorer til smådyr kan ændres så de kan bruges til mennesker. Men nogle af respiratorerne fra Københavns Universitet er respiratorer, der tidligere er blevet brugt til mennesker, og derfor vil disse i hvert fald kunne bruges.
I veterinær praksis står dyrlæger og veterinærsygeplejersker i frontlinjen for farlige dyrebid. Bag hver flænge lurer en potentiel fare for infektioner og alvorlige komplikationer, der kræver akut og præcis behandling. Desværre afslører en undersøgelse fra Den Danske Dyrlægeforening, at den vigtige opfølgning ofte mangler, og konsekvenserne kan være store.
Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde
Hanne Knude Palshof, der er formand for Den Danske Dyrlægeforening, mener ikke, den nye EU-forordning får de store økonomiske konsekvenser for hundeejerne. Men forordningen er stadig problematisk
Som mange nok havde ventet, er udstillingen i Roskilde aflyst
Med afgørelsen af juniorhandling søndag er sæsonen nu slut for juniorhandlerne. En sæson, der ligesom så meget andet er blevet forstyrret af Corona
I Sydkorea kan man nu få testet sin hund for corona, men er det egentlig nødvendigt
Øv øv øv. Den internationale udstilling på Bornholm i august er nu også aflyst
I Storbritannien er søgningen på ”køb en hvalp” mere end fordoblet i coronatiden. Efterspørgslen har resulteret i en voldsom prisstigning på hundehvalpe. Her får du listen over de racer, der er steget mest i pris i Storbritannien
Coronaen har i den grad sat sit aftryk på 2020, og nu betyder pandemien også, at de fleste årskonkurrencer i udstillingsverdenen aflyses
TV2.dk har kigget på, hvordan vores kæledyr har det i disse tider med ejeren hjemme hele tiden. Her kan du læse, hvad de skriver om hunde
Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.
Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?