År efter år stiger antallet af dyr, som kommer ind på et af Dyrenes Beskyttelses 9 internater. De mange dyr har forskellige årsager, heriblandt corona-nedlukningen.
- Der er sket flere ting, som gør at vi i år har ekstra mange dyr. Vi har overtaget et nyt internat og de dyr der boede der. Ud over det har vi også udvidet vores projekt med flaskekillinger, til flere internater, hvilket har været med til at øge antallet af katte betydeligt, da vi simpelthen kan redde flere, forklarer Jens Jokumsen, Familiedyrschef ved Dyrenes Beskyttelse.
Flere store sager og øget fokus på velfærd
De mange dyr lægger pres på internaterne, og der løbes derfor stærkt. Den øgede travlhed kan være et udtryk, for at hverdagen har overrasket folk, og de nu kan se at deres kæledyr ikke passer ind i hverdagen.
- Heldigvis skyldes det også, at folk er blevet mere opmærksomme på, at hvis dyr ikke har det godt, kan de kontakte os og så ved de, at vi kan hjælpe et familiedyr godt videre, fortæller Jens Jokumsen og fortsætter:
- Om de mange indleveringer af kæledyr skyldes corona og landets åbning kan vi ikke sige noget om med sikkerhed. Vi er bare glade for, at disse kæledyr bliver sendt godt og ansvarligt videre, når familierne ikke længere kan have dem.
Desværre har der også været en anden tendens de sidste par måneder, hvor der er kommet flere større dyreværnssager ind, som har bidraget til det rekordstore antal dyr på internaterne.
- Vi modtog blandt andet 56 kaniner i juli og 19 hunde i august. Det skyldes en slags "ketchupeffekt", som kort sagt er, at folk efter 1,5 år med corona nu er begyndt at besøge hinanden igen, og derfor opdager de, hvis der er kæledyr som ikke trives, fortæller Jens Jokumsen.
Kaniner kasseres i stor stil
Kattene tager førstepladsen på antal dyr på internaterne, men i år ses også en anden tendens, blandt de mange dyr som søger nyt hjem. Rekordmange mennesker har skilt sig af med deres kaniner og der har allerede været eksempler på både dumpinger og store dyreværnssager med kaniner.
- Vi har aldrig haft så mange kaniner på vores internater, som vi har netop nu. Vi har på flere internater været helt fyldt op af flere omgange. Det kan skyldes, at flere er blevet opmærksomme på, at deres kanin har et dårligt liv med for lidt plads og aktivering, og derfor er mange kaniner enten blevet indleveret eller bliver fundet, fordi nogen har dumpet dem, forklarer Jens Jokumsen.
I 2020 var der 1. september i alt 115 kaniner, marsvin og andre mindre kæledyr på Dyrenes Beskyttelses internater. På nuværende tidspunkt er der 184 kaniner, 47 marsvin og 101 andre dyr fordelt på de nu 9 internater.
- Nu håber vi bare, at danskerne vil tænke på Dyrenes Beskyttelse når familien skal udvides, for vi har virkelig mange skønne dyr, som bare venter på at få et nyt hjem. Godt genbrug er in, også når det gælder dyr slutter Jens Jokumsen
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.