Video: Vise ord fra Tamas Jakkel

17-03-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

For de der tror, at beslutningen om at flytte World Dog Show til juli måned, er en hovsaløsning, har præsident for FCI ungarske Tamas Jakkel et par ord at sige.

Beslutningen om at flytte showet til den noget mere varme juli måned i Madrid, var den eneste mulighed for FCI, hvis World Dog Show skulle gennemføres i år, og der lever jo også helt almindelige hunde i Madrid i juli måned.

– Når man kommer som deltager til World Dog Show, kommer man i en bil med aircondition, bor på hotel med aircondition og udstiller i haller med aircondition, lyder det fra Tamas Jakkel i en video på Youtube, som han netop har delt.

Han slår også fast, at man kan vælge at deltage eller lade være, og at der ikke vil være nogen surhed uanset, hvad man vælger.

– Men der er ingen grund til at sprede negativ propaganda om World Dog Show. I stedet bør man hylde dem, der har sagt ja til at reorganisere så stort et arrangement på bare tre måneder, siger han.

Udover situationen med World Dog Show taler Tamas Jakkel også om verdens generelle tilstand lige nu. Her opfordrer han folk til at tale sammen helst gennem videosamtaler, så man kan se hinandens ansigt og øjne. Det er ikke nok bare at chatte sammen, mener han.

Vi vil hermed gerne dele Tamas Jakkels opfordring til at stå sammen i denne tid, og hylde alle dem, som påtager sig opgaverne med at finde nye løsninger på aflyste arrangementer. Det er et vanvittigt svært arbejde, folk går ind i, og der er ikke behov for at kritisere dem i det arbejde. Vi står i en ganske særlig situation, og vi kommer bedst ud på den anden side ved at gå i samme retning og støtte hinanden.

Herunder kan du se Tamas Jakkels interessante video

Læs også

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.

Aflivning af kæledyr næsten halveret i USA

04-08-2021 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Opdaterede coronaretningslinjer fra DKK

18-01-2021 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter forsamlingsforbuddet blev skåret ned til fem personer, har Dansk Kennel Klub opdateret coronareglerne

Engelske hunde har taget på under pandemien

07-04-2021 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pandemien har haft en vis effekt på de britiske hunde, der i gennemsnit har taget 3,3 kilo på under coronaen

Major bider igen

31-03-2021 10:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går kunne vi fortælle, at Joe Bidens hunde er kommet tilbage til Det Hvide Hus, men nu har hunden Major igen bidt en person i præsidentens residens

Glavind: En cadeau til DKK og Wilfred Olsen

03-02-2020 11:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At Wilfred Olsen lørdag blev en forholdsvis suveræn vinder af afstemningen om at blive præsident for FCI’s Show Commission er et bevis på, at Wilfred og DKK har en stor stjerne i FCI

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.