Video: Vise ord fra Tamas Jakkel

17-03-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

For de der tror, at beslutningen om at flytte World Dog Show til juli måned, er en hovsaløsning, har præsident for FCI ungarske Tamas Jakkel et par ord at sige.

Beslutningen om at flytte showet til den noget mere varme juli måned i Madrid, var den eneste mulighed for FCI, hvis World Dog Show skulle gennemføres i år, og der lever jo også helt almindelige hunde i Madrid i juli måned.

– Når man kommer som deltager til World Dog Show, kommer man i en bil med aircondition, bor på hotel med aircondition og udstiller i haller med aircondition, lyder det fra Tamas Jakkel i en video på Youtube, som han netop har delt.

Han slår også fast, at man kan vælge at deltage eller lade være, og at der ikke vil være nogen surhed uanset, hvad man vælger.

– Men der er ingen grund til at sprede negativ propaganda om World Dog Show. I stedet bør man hylde dem, der har sagt ja til at reorganisere så stort et arrangement på bare tre måneder, siger han.

Udover situationen med World Dog Show taler Tamas Jakkel også om verdens generelle tilstand lige nu. Her opfordrer han folk til at tale sammen helst gennem videosamtaler, så man kan se hinandens ansigt og øjne. Det er ikke nok bare at chatte sammen, mener han.

Vi vil hermed gerne dele Tamas Jakkels opfordring til at stå sammen i denne tid, og hylde alle dem, som påtager sig opgaverne med at finde nye løsninger på aflyste arrangementer. Det er et vanvittigt svært arbejde, folk går ind i, og der er ikke behov for at kritisere dem i det arbejde. Vi står i en ganske særlig situation, og vi kommer bedst ud på den anden side ved at gå i samme retning og støtte hinanden.

Herunder kan du se Tamas Jakkels interessante video

Læs også

FCI’s tidligere formand er afgået ved døden

08-07-2022 11:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rafael De Santiago, der var formand for FCI 2013 – 2019 er afgået ved døden. Det skriver FCI på deres hjemmeside

Dyrlæger vil låne respiratorer til sundhedsvæsnet

19-03-2020 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

90 respiratorer fra dyreverdenen kan blive sendt til sundhedsvæsnet, hvis coronavirus bliver så slem, som man kan frygte. Formand for Den Danske Dyrlægeforening mener ikke det får store konsekvenser for dyrene

Online hundeprøve var en stor succes

02-04-2020 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var der coronasikker hundeprøve hos Sanne og Annes online hundetræning. Mange deltog og du kan se videoerne

 

World Dog Show 2014

15-07-2014 10:07, af Nina Marie Villadsen
FCI World Dog Show, som bliver afholdt på Messukeskus, Expo og Convention Centre Helsinki den 8.-10. august bliver det største hundearrangement i verden i 2014

Franske hunde imponerer i coronatest

25-05-2021 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens vi stadig venter på, at hunde bliver sat ind i coronaopsporingen herhjemme, er man allerede langt i andre lande. I Frankrig har man netop færdiggjort et stort studie, der afslører, at hunde er fantastiske til at finde corona

Dyreværnet frygter flere sager under corona

31-03-2020 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens Danmark er lukket ned, frygter man hos Dyreværnet, at flere vil isolere sig med deres dyr

Hundedagene er aflyst

03-04-2020 14:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.