Video: Vise ord fra Tamas Jakkel

17-03-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

For de der tror, at beslutningen om at flytte World Dog Show til juli måned, er en hovsaløsning, har præsident for FCI ungarske Tamas Jakkel et par ord at sige.

Beslutningen om at flytte showet til den noget mere varme juli måned i Madrid, var den eneste mulighed for FCI, hvis World Dog Show skulle gennemføres i år, og der lever jo også helt almindelige hunde i Madrid i juli måned.

– Når man kommer som deltager til World Dog Show, kommer man i en bil med aircondition, bor på hotel med aircondition og udstiller i haller med aircondition, lyder det fra Tamas Jakkel i en video på Youtube, som han netop har delt.

Han slår også fast, at man kan vælge at deltage eller lade være, og at der ikke vil være nogen surhed uanset, hvad man vælger.

– Men der er ingen grund til at sprede negativ propaganda om World Dog Show. I stedet bør man hylde dem, der har sagt ja til at reorganisere så stort et arrangement på bare tre måneder, siger han.

Udover situationen med World Dog Show taler Tamas Jakkel også om verdens generelle tilstand lige nu. Her opfordrer han folk til at tale sammen helst gennem videosamtaler, så man kan se hinandens ansigt og øjne. Det er ikke nok bare at chatte sammen, mener han.

Vi vil hermed gerne dele Tamas Jakkels opfordring til at stå sammen i denne tid, og hylde alle dem, som påtager sig opgaverne med at finde nye løsninger på aflyste arrangementer. Det er et vanvittigt svært arbejde, folk går ind i, og der er ikke behov for at kritisere dem i det arbejde. Vi står i en ganske særlig situation, og vi kommer bedst ud på den anden side ved at gå i samme retning og støtte hinanden.

Herunder kan du se Tamas Jakkels interessante video

Læs også

KRISE: Norsk Kennel Klub tæt på konkurs

29-04-2020 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs

Første coronahunde i lufthavn

17-08-2020 11:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som vi tidligere har skrevet om, har flere lande haft travlt med at træne hunde til at opsnuse corona. Nu har Dubai overhalet dem alle

Aflivning af kæledyr næsten halveret i USA

04-08-2021 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater

Hundepensioner styrtbløder, men hjælpen udebliver

22-02-2021 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der deles hjælpepakker ud til store dele af det danske erhvervsliv, må hundepensioner se langt efter hjælpen. De er nemlig faldet ned mellem to stole og kan derfor ikke få hjælp til at dække deres udgifter for efteråret 2020

Ghita: Husk sammenholdet efter corona

23-03-2020 15:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har talt med Ghita Nørby om, hvad hun får tiden til at gå med her under coronakrisen. Ikke overraskende går meget tid med hunden Aki

Skræmmende tal bekræfter bange anelser

16-09-2020 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overalt hvor man kigger, har coronaen betydet flere hvalpekøb end normalt. Undersøgelse fra den engelske kennelklub viser skræmmende tal

Pris på ulovlige hunde eksploderet

29-06-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.