Nørresundby er en by i rivende udvikling, hvor flere og flere nordjyder vælger at bosætte sig. På 10 år er antallet af borgere i Nørresundby steget med 11 procent, og i dag bor knap 24.000 mennesker i byen. Hos AniCura Dyreklinikken Nørresundby mærker man i høj grad til befolkningsudviklingen i byen, for flere borgere er nemlig lig med flere kæledyr:
- Klinikken i Nørresundby har gennem de senere år oplevet en markant stigning i antallet af klienter, og det hænger jo naturligt sammen med den øgede tilflytning i byen. Særligt i forbindelse med den ændrede infrastruktur ved havnefronten i Nørresundby har vi mærket et behov for at øge udbuddet af behandlinger, og derfor opruster vi nu med nye og større lokaler, som giver mulighed for netop det, lyder det Thomas Larsen, der er adm. direktør i AniCura Dyreklinikken Nørresundby.
Flere og bedre behandlingsmuligheder
Siden 2015 har AniCura Dyreklinikken Nørresundby haft adresse i Østerbrogade, men onsdag kunne klinikken slå dørene op til nye og fire gange så store lokaler på Thistedvej, som tidligere husede Lindholm Biograf. Lokalerne har de seneste seks måneder gennemgået en omfattende renovering for at gøre klinikken klar til åbningen.
- Udover at vi får en mere synlig placering, har vi nu også mulighed for at tilbyde flere behandlinger lokalt i klinikken. Tidligere har borgere i Nørresundby søgt ind til Aalborg eller omkringliggende byer for at få foretaget en lang række behandlinger af kæledyrene, men målet er, at 80 procent af alle operationer og behandlinger kan foretages i vores egen klinik. Nørresundby er efterhånden en af Nordjyllands største byer, og derfor giver det rigtig god mening at have en klinik lokalt, som kan tilbyde de fleste behandlingstyper, siger Thomas Larsen og uddyber:
- Vi vil ganske enkelt være lokalbefolkningens foretrukne dyreklinik inden for almen behandling, hvor både borgere og kæledyr altid får en tryg og god service. De nye lokaler giver os desuden mulighed for at øge personaleantallet, som vi har en forventning om at fordoble inden for 1-2 år.
AniCura Dyreklinikken Nørresundby behandler udelukkende kæledyr, hvoraf cirka 60 procent er hunde, 30 procent er katte, mens resten fordeler sig over kaniner, marsvin og fugle.
Reklamer for en fiktiv plastikkirurgisk dyreklinik skal gøre danskerne opmærksomme på, hvad bestemte typer af udseende gør ved hundenes velfærd. Målet er at reducere efterspørgslen på fremavlede karaktertræk som korte snuder, store øjne og masser af hudfolder, da disse ofte kommer med en pris for hundenes helbred.
Det er efterhånden småt med ansøgningerne, når en dyrlægeklinik søger en ny dyrlæge til deres praksis. Specielt i de mindre byer oplever man at manglen er blevet for stor.
Et sandt drama har den sidste uge udspillet sig på Dronninglund Dyrekliniks facebookside. Heldigvis er det et af den slags dramaer med en lykkelig slutning
Den livsfarlige sygdom hjertelungeorm spreder sig netop nu blandt hunde i Danmark, parasitten smitter nemlig mest i foråret i takt med, at temperaturen stiger. Hundeejere skal derfor være ekstra opmærksomme på hundens adfærd, da hjertelungeorm kan gøre alvorlig skade på hundens organer, lyder advarslen fra chefdyrlæge hos AniCura.
I veterinær praksis står dyrlæger og veterinærsygeplejersker i frontlinjen for farlige dyrebid. Bag hver flænge lurer en potentiel fare for infektioner og alvorlige komplikationer, der kræver akut og præcis behandling. Desværre afslører en undersøgelse fra Den Danske Dyrlægeforening, at den vigtige opfølgning ofte mangler, og konsekvenserne kan være store.
Det er højsæson for flåter, og det er ikke kun hunde, som lige nu er i fare for at blive bidt. Hundeejere har nemlig større risiko for flåtbid, og derfor er det vigtigt at være ekstra opmærksom, når man færdes i naturen. Sådan lyder det fra dyrlæge hos AniCura, som her fortæller, hvilke forholdsregler du bør tage som hundeejer
Scanvet har udgivet en ny serie af produkter, som hjælper hunde og katte med uro i maven til at genvinde roen. Diapaste og Diapro PLUS hedder de to produkter, som begge fås hos dyrlægen. Hunden.dk har snakket med dyrlæge Ann Cecilie Larsen fra Scanvet.
For et par uger siden bad vi om jeres mening om hunden.dk. Nu lukker vi spørgeskemaet og begynder at rette siden lidt til
Nyt studie fra Sverige viser, at hunde og katte har en positiv virkning på nationaløkonomien
Forårets varmere vejr får de fleste af os til at tilbringe mere tid udendørs. Vejrskiftet betyder dog også, at kæledyrsejere skal være ekstra opmærksomme på en række farer, som kæledyrene kan støde på i forårs- og sommermånederne, lyder det fra dyrlæge.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.