Petlux åbner dørene i Aarhus

28-04-2022 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Tilbage i 2014 sad Vibeke Hvorslev Svenningsen sammen med sin mand og børn og talte om fremtiden. Drømmen var at skabe en virksomhed, og hurtigt faldt snakken på kæledyr. For kæledyr er en vigtig del af denne familie.

– Jeg mente, at hvis vi skulle starte en virksomhed, som handlede med produkter til kæledyr, så skulle vi have nogle lækre produkter med flotte designs, fortæller Vibeke Hvorslev Svenningsen.

I 2015 blev drøm til virkelighed og med hele familiens hjælp, blev Petlux født som en lidt anderledes butik med spændende produkter til hunde og katte.

Meget er sket på de syv år, og fredag klokken 10.00 åbner Petlux deres femte butik i Danmark og den første i Jylland, når butikken i Vestergade i Aarhus er klar til at tage imod nye som gamle kunder.

– Vi har længe gerne villet åbne en butik i Jylland, da vi har mange kunder herovre, som køber gennem vores webshop. Men nu kan de komme ind og se, prøve og mærke produkterne, inden de køber dem, fortæller hun.

Det er her i den nye butik i Vestergade, vi møder Vibeke to dage før åbningsdagen. Stemningen er rolig, selvom hun indrømmer, at der har været travlt den sidste tid.

Den rolige stemning skyldes ikke bare Vibekes væsen, men også indretningen af den nye butik. Farverne er afdæmpede, og det er en oplevelse at gå rundt mellem de mange smukke produkter, som Petlux sælger. For eksempel er der madskåle til hunde, som er speciallavet af en keramiker. Skålene, der er håndlavet i indfarvet porcelæn, ligner noget, man får serveret et overdådigt måltid i på en finere restaurant.

– Vi bestræber os på at have produkter vi selv vil give til vores egne kæledyr. Derudover er det vigtig for os at have danske brands repræsenteret blandt de 100 mærker, vi fører, f.eks. kan du finde de populære seler fra danske DOG Copenhagen og de smarte tørredækkener fra danske Siccaro, som begge er meget efterspurgte af hundeejere, fortæller Vibeke Hvorslev Svenningsen.

Når man besøger butikken, er det tydeligt, at der er lagt vægt på, hvordan produkterne ser ud. Dermed ikke sagt, at udseendet er altafgørende, for Vibeke og resten af holdet bag Petlux går først og fremmest op i kvaliteten af produkterne, men det gør absolut ikke noget, at produkterne også er lækre.

– Vi har ikke legetøj i en masse skrigende farver. De produkter, vi forhandler, er afdæmpede i farverne, fordi vi også mener, at tingene skal kunne ligge fremme, når der er gæster i hjemmet, siger hun og fortsætter:

– Det er et af de steder, hvor vi skiller os ud fra de andre butikker. Vi lægger også stor vægt på, at vores medarbejdere er dygtige til at vejlede vores kunder. Vi sætter en ære i, at kunderne får det rigtige produkt med hjem, og det skal vores dygtige medarbejdere hjælpe kunderne til.

Vibeke Hvorslev Svenningsen kan ikke skjule, at hun er glad for placeringen af den nye butik, og hun har da også allerede fået et godt forhold til de omkringliggende butikker. Et eksempel på det gode forhold er, at hun i dagens anledning har lånt en hund af en af butikkerne på den anden side af gaden, når der skal tages billeder. Hendes egne whippets er nemlig hjemme i Hellerup, hvor hun bor.

– Det er virkelig en dejlig placering. Den passer bare så godt til vores butik, og vi glæder os rigtig meget til at byde kunderne velkommen på fredag, lyder det fra en spændt Vibeke Hvorslev Svenningsen. 

Læs også

Voice of pets tæt på lukning

09-06-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus

Politiet efterlyser såret hund

15-03-2018 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag blev en hund skudt af en politibetjent. Hunden flygtede ind i en skov i Lisbjerg ved Aarhus og er ikke set siden. Derfor beder Østjyllands Politi om offentlighedens hjælp

Hvalpe reddet fra social sag – Twix og Thit har fået en ny start

07-06-2025 07:28, af Benedicte Lorenzen, Dyrenes Beskyttelse

Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.

En dag på dyreinternatet (video)

18-12-2017 08:31, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dansk Dyreværn i Aarhus er både et dyreinternat og en hundepension. Her ankommer alle slags hunde med vidt forskellige baggrunde. Hunden.dk tog med en dag på dyreinternatet, hvor de hver dag kæmper for at skabe de bedst mulige livsbetingelser for deres firbenede beboere 

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Studerende fra Aarhus sætter hunden i centrum

06-07-2018 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre studerende har netop startet en facebookside, hvor de tager billeder og video af hunde i Danmarks næststørste by. Inspirationen kommer fra den kendte Humans of New York, men i Aarhus handler det om hunde

Nu kan kæledyr også blive MR-scannet

27-06-2019 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som det første private dyrehospital i Danmark tilbyder AniCura Aarhus Dyrehospital nu MR-scanning til smådyr 24 timer i døgnet. Det giver mulighed for mere præcise diagnoser af blandt andet hjernelidelser og skader på centralnervesystemet.

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mens vi venter på foråret: 5 (lidt skøre) ting du kan lave med din hund

Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse