Lendum Dyreklinik i Nordjylland har flere gange søgt om nye dyrlæger til deres klinik. Desværre ser de, efter flere mislykkede forsøg, ikke andre udveje, end at dreje nøglen om.
- Det har simpelthen været en umulig opgave at skaffe dyrlæger. Jeg søgte både i foråret og her i efteråret, men der har ikke været en eneste ansøger, fortæller klinikleder på Frederikshavn Dyrehospital, Mads Bomholt, til Nordjyske.
Han har brugt en del af sine arbejdsdage på klinikken i Lendum, men mandag den 4. december meldte klinikken ud på deres Facebook-side, at de lukker og slukker.
Tilbage står en ærgerlig Mads Bomholt, som ellers havde håbet at finde dyrlæger der var interessede i arbejdet.
- Det har ramt mig mere, end jeg havde regnet med, at det ville. Jeg har det svært med det, og jeg er virkelig ked af det, siger Mads Bomholt til Nordjyske og understreger, at klinikken i Lendum ikke var en dårlig forretning - tværtimod.
- Det er en meget sund og god forretning i Lendum, men vi kan simpelthen ikke få det til at fungere, når der ikke er tilstrækkeligt med personale.
De større byer hitter
Men det er ikke kun i Lendum at det er svært at skaffe nye dyrlæger, det er nemlig et problem der eksisterer over det meste af landet.
Det kan Hanne Knude Palshof, formand for Den Danske Dyrlægeforening, bekræfte.
- Det er svært at skaffe dyrlæger i udkantsområder, og der er ingen arbejdsløshed indenfor faget, fortæller hun til Nordjyske og fortsætter:
- Det er jo nok ikke kun dyrlæger, man har det problem med, det er jo generelt et problem at få unge til at flytte til det vi kalder for Udkantsdanmark.
Det kan Torben Lindberg, der er specialtanddyrlæge ved Hobro Dyreklinik, nikke genkendende til. Han tror dog ikke udelukkende at geografien har en betydning.
- Det er sværere at skaffe arbejdskraft og det bliver et større og større problem, men det kan der være mange årsager til. Én af dem kan være, at stillingen ligger i udkantsdanmark, men det gælder også forholdene, som dyrlægerne arbejder under, som ikke passer til den moderne livsstil vi har idag, mener han, og forklarer at balancen mellem arbejdsliv og familie, er blevet vigtigere for folk.
Som dyrlæge arbejder du som bekendt ofte på de skæve tidspunkter af døgnet, og mange vælger derfor at arbejde deltid, eller vælger steder fra, hvor man skal arbejde om aftenen. De lader sig i stedet ansætte ved klinikker, som sender kunden videre til de større klinikken med døgnåbent.
- Det giver en anden arbejdsform, og det gør, at nogle kommer til at mangle dyrlæger. Det er en ond cirkel, for når vi mangler dyrlæger, så kommer de medarbejdere, der er på dyreklinikkerne til at arbejde for meget. De bliver stressede, og til sidst orker de ikke det arbejde mere, siger Torben Lindberg.
Han tilføjer også at tonen i dyrlægefaget har ændret sig de seneste år. Flere dyrlæger oplever, at kunderne er blevet grovere og mere kritiske i deres retorik, og det tror han får mange til at vælge et alment job som dyrlæge fra.
- Det bliver nok et større og større problem, så vi kommer til at hente arbejdskraft fra andre lande. Der er ikke færre der læser til dyrlæge, men flere forsvinder ud fra faget, tager færre timer eller får job andre steder, i f.eks. fødevarestyrelsen eller lignende, slutter han.
Findes løsningen i Foulum?
Hos Den Danske Dyrelægeforening forsøger man ifølge Hanne Knude Palshof, at lægge ekstra kræfter i at få de dyrlægestuderende i praktik udenfor de store byer. De vil bl.a. gøre det mere attraktivt ved at betale transport og ophold under praktikken.
Desuden håber Mads Bomholt, at den nye dyrlægeuddannelse i Foulum ved Viborg, vil hjælpe med at få de studerendes øjne op for klinikkerne i de mindre byer.
Uddannelsen åbner i 2024, og han erkender at det selvfølgelig kan tage tid, før man kan se en virkning.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.