Dobbelt så mange nikotinforgiftede hunde på ét år

13-12-2024 10:36, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreforsikringsselskabet Agria har på et år registreret dobbelt så mange tilfælde af nikotinforgiftning blandt hunde sammenlignet med samme periode sidste år. Samtidig advarer selskabets direktør om ”et nok ikke ubetydeligt mørketal: Der er formentlig endnu flere hunde, der reelt er blevet forgiftede, uden at nikotin- eller snusforgiftning blev identificeret eller anmeldt som årsag”.

Copyright Ridehesten.com
Nikotinforgiftning hos hunde var for blot få år siden et sjældent syn i Danmark. Men desværre er det et stigende problem, da danskerne, især de unge, er begyndt at benytte sig af nikotinposer. Hunde kan finde på at spise poserne, hvis de finder dem, og det kan gøre dem meget syge. Foto: Adobe

I den seneste tid har flere dyreværnsorganisationer, dyrlæger og hundeejere i medierne italesat det, de oplever som en stigende problematik med nikotinforgiftede hunde. Sideløbende har et borgerforslag, "Forbud mod salg, distribution og køb af nikotinposer/snus" opnået 50.000 støttere på blot to måneder. Trods det, at ingen reelt har kunnet identificere omfanget af problemet.

Det kan Agria Dyreforsikring til gengæld. Faktisk råbte selskabet allerede i 2022 første gang vagt i gevær i forhold til de for dyrene farlige snus- og nikotinposer:
— I perioden fra 2017 til 2021 registrerede Agria Dyreforsikring en fordobling i antallet af generelle forgiftningsskader. Samtidig begyndte vi at se en sammenhæng imellem stigningen og udbredelsen af de såkaldte røgfrie nikotinprodukter, forklarer Tine Stabell, direktør i Agria.

For at adressere problemet etablerede Agria derfor en specifik diagnosekode til brug ved registrering af nikotinforgiftningsskader, og det er årsagen til, at selskabet nu entydigt kan fastslå en markant stigning i antallet af nikotinforgiftninger blandt hunde:

Et potentielt mørketal
— For fire-fem år siden var de få tilfælde af nikotinforgiftning, vi så oftest relateret til cigaretter, men i takt med at danskerne har taget de røgfrie nikotinprodukter til sig, og de efterladte snus- og nikotinposer er blevet en synlig del af især bybilledet, er risikoen for nikotinforgiftning blandt hunde steget markant, understreger Tine Stabell.

Men det er ikke alene risikoen for nikotinforgiftning, der er steget.

— Sammenlignet med samme periode sidste år er der tale om en stigning på hele 52 procent i antallet af anmeldte nikotinforgiftninger blandt hunde, fortæller direktøren.

På trods af, at hun kan dokumentere ikke mindre end en fordobling i antallet af tilfælde på blot ét år, advarer direktøren alligevel om et potentielt endnu større mørketal:
— Vi har mistanke om, at den reelle stigning i antallet af nikotinforgiftede hunde faktisk er endnu højere, siger Tine Stabell.

Direktøren forklarer, at de diagnoser, der optræder i Agrias skadestatistikker, udelukkende registreres på baggrund af de oplysninger, selskabet modtager ved skadeanmeldelsen.

— Det betyder, at når vi registrerer ”nikotinforgiftning” som diagnosekode i vores system, er det fordi, ejeren rent faktisk har observeret hunden indtage en snus- eller nikotinpose, eller hvis dyrlægen har konstateret det, f.eks. hvis hunden kaster op på klinikken. Men der er sandsynligvis endnu flere hunde, der reelt er blevet nikotinforgiftede, uden at nikotin eller snus er identificeret eller registreret som årsag, simpelthen fordi ejeren ikke har set hunden indtage posen, forklarer direktøren. 

Hvalpe smager sig vej igennem livet
Hvert år ender omkring 5,3 millioner brugte poser af det røgfrie nikotinprodukt i naturen og i det offentlige rum. Det anslås i en rapport udarbejdet af DTU Sustain for Miljøstyrelsen.

— Desværre er brugerne ikke så gode til at ramme skraldespanden, når posen har udtjent sit formål, siger Tine Stabell, som forklarer, hvorfor det udgør et problem for vores firbenede venner:
— Mange hundeejere har stået i den situation, at hunden har samlet noget op, som ejeren forgæves forsøger at få fra den. Den ubehagelige situation for både to- og firbenet er ofte årsag til, at mange hunde skynder sig at spise de ”skatte”, de finder i naturen, inden ejeren opdager det. De hvide nikotinposer er tilsat smagsstoffer, der dufter sødt og kan derfor virke indbydende for hundene.

Hun forklarer, at selv små mængder nikotin er ekstremt giftigt for dyr, og specielt hvalpe er udsatte:
— Hundehvalpe er som små børn: Naturligt nysgerrige udforsker de deres omgivelser - de smager sig nærmest vej igennem livet. Fordi hundehvalpe fysisk er mindre i størrelsen, får de relativt mere nikotin i kroppen end en voksen hund, når de spiser en nikotinpose. Forgiftningen rammer derfor hvalpe og mindre hunde samt svage og ældre hunde hårdere end fuldvoksne, større hunde. Ubrugte snusposer indeholder betydeligt mere nikotin end brugte og udgør derfor den største fare, siger Tine Stabell, der håber, at politikerne skeler til den dokumenterede stigning i antallet af nikotinforgiftninger blandt hunde, når borgerforslaget, der søger at forbedre indsatsen mod nikotinposer i naturen, overgår til behandling i Folketinget.

Sådan kan du forebygge nikotinforgiftning hos din hund:

  • Hold nøje øje med din hund, når du lufter den – lad derfor mobilen blive i lommen på lufteturen og hav fokus på hunden.
  • Træn hunden til at reagere på en "slip"-kommando.
  • Hav altid lækre godbidder med, når du går tur, så du kan bytte, hvis hunden får fat i noget, du mistænker kan være farligt.
  • Undgå at lufte hunden på områder med meget snusaffald, såsom ved skoler, stoppesteder eller lignende.

Læs også

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Hjemmelavede julesnacks til hunden

23-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert

Dansk hund sejrede på norsk udstilling

08-09-2011 14:57, af Tine Luther
En danskejet og –opdrættet amerikansk cocker spaniel slog 3300 hunde af banen ved Norsk Kennel Klubs udstilling forrige weekend.

Fyldte internater skaber ventelister for danske hunde

27-09-2024 15:00, af Cecilie Friis Amstrup

Danske dyreinternater oplever stigende pres fra hundeejere, der ønsker at indlevere deres hunde på grund af adfærdsproblemer og livsændringer. Ventelisterne vokser, og Dyrenes Beskyttelse opfordrer kommende hundeejere til nøje at overveje, hvad det kræver at holde hund.

Fra bladet: Er udstationering noget for dig?

19-04-2021 11:56, af Anne Orholt, DKK

Ikke alle hunde egner sig til livet som hund i en større flok. Men det er heller ikke alle hunde, der egner sig til livet som udstationeringshund. Ligesom livet som udstationeringsvært – eller opdrætter, der udstationerer hunde – heller ikke er for alle. Her kan du læse, hvad du skal overveje, inden du kaster dig ud i ”Projekt udstationeringshund”

Antallet af hunde med allergi vokser fortsat

09-05-2013 08:27, af Tine Luther
Pollensæsonen har fået en flyvende start, og mange hundeejere ved ikke, at hunde også kan være allergiske. De seneste 8 år er diagnoser, der har med allergi og hudproblemer at gøre, fordoblet i Agrias skadesstatistik. Symptomer, der kan være tegn på allergi, er bl.a. tilbagevendende øreproblemer, eller at hunden bider og slikker i poterne.

Hundens sikre sommer: 8 tips fra dyrlæge

20-04-2023 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En indbydende sø, en sprød majskolbe eller en kølig ispind kan være svært at modstå en varm sommerdag både for mennesker og dyr. Desværre er det også noget, der kan gøre alvorlig skade på hunde og ødelægge deres sommer på et splitsekund, hvis ejeren ikke er vågen. Her lister dyrlæge hos Agria Dyreforsikring en række skader, man kan forebygge, og hvad du bør holde øje med over sommeren

Gennembrud: Stamtavler for racehunde åbnes for nye sunde gener

07-05-2024 10:13, af Anne Cecilie Sohl

Dansk Kennel Klub åbner stambøgerne for tre racer af fladsnuede hunde. Det sker som led i et nyt samarbejde med flere dyreværnsorganisationer. En ny vision for hundeavl skal samtidig inspirere politikerne til at sikre sundere hunde i hele landet.

Nu er skovflåten snart aktiv igen

25-03-2018 09:35, af Astrid Gerd Holtet

Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er   

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene