Dobbelt så mange nikotinforgiftede hunde på ét år

13-12-2024 10:36, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreforsikringsselskabet Agria har på et år registreret dobbelt så mange tilfælde af nikotinforgiftning blandt hunde sammenlignet med samme periode sidste år. Samtidig advarer selskabets direktør om ”et nok ikke ubetydeligt mørketal: Der er formentlig endnu flere hunde, der reelt er blevet forgiftede, uden at nikotin- eller snusforgiftning blev identificeret eller anmeldt som årsag”.

Copyright Ridehesten.com
Nikotinforgiftning hos hunde var for blot få år siden et sjældent syn i Danmark. Men desværre er det et stigende problem, da danskerne, især de unge, er begyndt at benytte sig af nikotinposer. Hunde kan finde på at spise poserne, hvis de finder dem, og det kan gøre dem meget syge. Foto: Adobe

I den seneste tid har flere dyreværnsorganisationer, dyrlæger og hundeejere i medierne italesat det, de oplever som en stigende problematik med nikotinforgiftede hunde. Sideløbende har et borgerforslag, "Forbud mod salg, distribution og køb af nikotinposer/snus" opnået 50.000 støttere på blot to måneder. Trods det, at ingen reelt har kunnet identificere omfanget af problemet.

Det kan Agria Dyreforsikring til gengæld. Faktisk råbte selskabet allerede i 2022 første gang vagt i gevær i forhold til de for dyrene farlige snus- og nikotinposer:
— I perioden fra 2017 til 2021 registrerede Agria Dyreforsikring en fordobling i antallet af generelle forgiftningsskader. Samtidig begyndte vi at se en sammenhæng imellem stigningen og udbredelsen af de såkaldte røgfrie nikotinprodukter, forklarer Tine Stabell, direktør i Agria.

For at adressere problemet etablerede Agria derfor en specifik diagnosekode til brug ved registrering af nikotinforgiftningsskader, og det er årsagen til, at selskabet nu entydigt kan fastslå en markant stigning i antallet af nikotinforgiftninger blandt hunde:

Et potentielt mørketal
— For fire-fem år siden var de få tilfælde af nikotinforgiftning, vi så oftest relateret til cigaretter, men i takt med at danskerne har taget de røgfrie nikotinprodukter til sig, og de efterladte snus- og nikotinposer er blevet en synlig del af især bybilledet, er risikoen for nikotinforgiftning blandt hunde steget markant, understreger Tine Stabell.

Men det er ikke alene risikoen for nikotinforgiftning, der er steget.

— Sammenlignet med samme periode sidste år er der tale om en stigning på hele 52 procent i antallet af anmeldte nikotinforgiftninger blandt hunde, fortæller direktøren.

På trods af, at hun kan dokumentere ikke mindre end en fordobling i antallet af tilfælde på blot ét år, advarer direktøren alligevel om et potentielt endnu større mørketal:
— Vi har mistanke om, at den reelle stigning i antallet af nikotinforgiftede hunde faktisk er endnu højere, siger Tine Stabell.

Direktøren forklarer, at de diagnoser, der optræder i Agrias skadestatistikker, udelukkende registreres på baggrund af de oplysninger, selskabet modtager ved skadeanmeldelsen.

— Det betyder, at når vi registrerer ”nikotinforgiftning” som diagnosekode i vores system, er det fordi, ejeren rent faktisk har observeret hunden indtage en snus- eller nikotinpose, eller hvis dyrlægen har konstateret det, f.eks. hvis hunden kaster op på klinikken. Men der er sandsynligvis endnu flere hunde, der reelt er blevet nikotinforgiftede, uden at nikotin eller snus er identificeret eller registreret som årsag, simpelthen fordi ejeren ikke har set hunden indtage posen, forklarer direktøren. 

Hvalpe smager sig vej igennem livet
Hvert år ender omkring 5,3 millioner brugte poser af det røgfrie nikotinprodukt i naturen og i det offentlige rum. Det anslås i en rapport udarbejdet af DTU Sustain for Miljøstyrelsen.

— Desværre er brugerne ikke så gode til at ramme skraldespanden, når posen har udtjent sit formål, siger Tine Stabell, som forklarer, hvorfor det udgør et problem for vores firbenede venner:
— Mange hundeejere har stået i den situation, at hunden har samlet noget op, som ejeren forgæves forsøger at få fra den. Den ubehagelige situation for både to- og firbenet er ofte årsag til, at mange hunde skynder sig at spise de ”skatte”, de finder i naturen, inden ejeren opdager det. De hvide nikotinposer er tilsat smagsstoffer, der dufter sødt og kan derfor virke indbydende for hundene.

Hun forklarer, at selv små mængder nikotin er ekstremt giftigt for dyr, og specielt hvalpe er udsatte:
— Hundehvalpe er som små børn: Naturligt nysgerrige udforsker de deres omgivelser - de smager sig nærmest vej igennem livet. Fordi hundehvalpe fysisk er mindre i størrelsen, får de relativt mere nikotin i kroppen end en voksen hund, når de spiser en nikotinpose. Forgiftningen rammer derfor hvalpe og mindre hunde samt svage og ældre hunde hårdere end fuldvoksne, større hunde. Ubrugte snusposer indeholder betydeligt mere nikotin end brugte og udgør derfor den største fare, siger Tine Stabell, der håber, at politikerne skeler til den dokumenterede stigning i antallet af nikotinforgiftninger blandt hunde, når borgerforslaget, der søger at forbedre indsatsen mod nikotinposer i naturen, overgår til behandling i Folketinget.

Sådan kan du forebygge nikotinforgiftning hos din hund:

  • Hold nøje øje med din hund, når du lufter den – lad derfor mobilen blive i lommen på lufteturen og hav fokus på hunden.
  • Træn hunden til at reagere på en "slip"-kommando.
  • Hav altid lækre godbidder med, når du går tur, så du kan bytte, hvis hunden får fat i noget, du mistænker kan være farligt.
  • Undgå at lufte hunden på områder med meget snusaffald, såsom ved skoler, stoppesteder eller lignende.

Læs også

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Ny podcast går tæt på livet med hund

Hvordan håndterer man egentlig de små og store dilemmaer, der følger med livet som hundeejer? Det er omdrejningspunktet i den nye podcast HundOpolet – dilemmaer i snor.

Hunde leger mest, når ejere er i nærheden

10-02-2021 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et studie peger på, at hunde helst vil lege med hinanden, når deres ejer er i nærheden og giver dem opmærksomhed

Må min hund spise avocado?

12-08-2017 14:05, af Anne Ekenberg

Lune nachos med guacamole og masser af ost – hvad kan være bedre?  Eller avocado spist direkte fra skallen? Mums! Men er avocado egentlig sundt for vore hunde?

Pas på din hund i sommervarmen

08-07-2022 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens mange danskere foretrækker varme sommerdage, kan høje temperaturer og for meget aktivitet være en farlig kombination for hunde, som har sværere ved at regulere varmen end mennesker. Derfor er det vigtigt at være opmærksom på, hvordan du beskytter din hund mod sommervarmen, lyder det fra dyrlæge hos AniCura, der er en af landets største grupper af dyrehospitaler

Nyt i Danmark: veterinærsygeplejersker med speciale i tænder

06-04-2011 13:14, af Tine Luther
Der er stadig større fokus på tandpleje hos bl.a. hunde. Nu har 23 veterinærsygeplejersker som de første gennemgået en ny efteruddannelse i tandbehandlinger hos hunde, katte og gnavere. Uddannelsen er blevet til i et samarbejde mellem Veterinærsygeplejerskernes Fagforening og Tanddyreklinikken i Måløv.

QUIZ: Året der gik 2019

30-12-2019 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Hvad skete der i hundeåret 2019? Prøv quizzen her

Høfligt gadekryds

20-11-2013 14:44, af Tine Luther
Visse hunde er mere velopdragne end andre. Nogle er endda så velopdragne, at de selv kan tørre deres beskidte poter af! Via denne nyhed kan du se et sjovt klip med så høflig en hund.

Hunde er fra Kina

04-09-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunde oprindeligt stammer fra Kina. Det skriver Videnskab.dk

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund