Næsten 1000 hunde dyster i Aars

11-10-2012 13:34, af Tine Luther
Den nordjyske by Aars er i weekenden den 13. og 14. oktober vært for en sponsorudstilling med deltagelse af 65 forskellige racer.
Copyright Ridehesten.com
Fra sidste års sponsorudstilling i Aars. (Foto: hunden.dk/Jørgen Bak Rasmussen)

Messecenter Vesthimmerland slår dørene op for hundefolket og byder alle velkommen til hundeudstilling den 13. - 14. oktober kl. 08.00 - 17.00. Der vil være deltagelse af ikke mindre end 18 hundeklubber. 965 hunde af 65 forskellige racer bliver udstillet. Det er 10. gang, en sponsorudstilling løber af stablen i Aars. Atter er det Tholo Hundeartikler, der står som hovedsponsor. Til at bedømme de mange hunde er der hentet dommere fra mange forskellige lande. Entre kr. 50,- Børn under 12 år gratis ifølge med voksen HER SKER DET: Messecenter Vesthimmerland • Messevej 1 • 9600 Aars DE DELTAGENDE KLUBBER ER: Lørdag: - Lhasa Apso klubben - Papillon-Phalene klubben - Dansk Kooiker Klub - Dansk Lagotto Klub - Dansk Chow Chow Klub - Dansk Terrier Klub - Dværg Schapendoes Klub - Shar Pei Klubben - Myndeklubben - Dansk Berner Sennen Klub Søndag: - Dansk Collie Klub - Bulldog-klubben, Fransk og Engelsk - Beagle Klubben - Spanielklubben - Pudelklubben - Ole English Sheepdog - Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.