Corona-krisen har gjort førerhunde arbejdsløse

28-04-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den sidste onsdag i april er normalt en dag, de fleste førerhunde ser frem til. Det er førerhundens dag, der i år falder den 29. april. Det betyder normalt, at førerhundene og brugerne besøger skoler og institutioner, taler med masser af mennesker om førerhundens mange evner og vigtige funktion – men ligesom så meget andet i 2020, så bliver dagen helt anderledes. Faktisk har de seneste mange uger budt på en helt anden hverdag for de fleste – også for førerhundene, der er gjort arbejdsløse under pandemien og derfor keder sig bravt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hvor de fleste familiehunde har nydt godt af sine menneskers selskab de seneste uger, så er sagen en ganske anden for de 230 aktive førerhunde i Dansk Blindesamfund. Her mærker brugerne tydeligt, at hundene efterhånden er rastløse og savner de daglige opgaver med at føre og hjælpe deres blinde brugere rundt i samfundet. Det skriver Dansk Blindesamfund i en pressemeddelelse.

Ronja er vant til at følge sin bruger Lene allevegne – på arbejde, ud at handle, til og fra besøg hos venner og fritidsaktiviteter. Men det er der ikke så meget af for tiden, hvor Lene arbejder hjemmefra.

– Det er tydeligt, at Ronja keder sig. Hver gang jeg tager min computer frem, går hun slukøret tilbage i sin hundekurv. For tiden har hun meget energi, som ikke bliver brugt, så det må vi forsøge at få afløb for på anden vis, forklarer Lene Fritzbøger Andersen, der til daglig er blindefaglig konsulent i førerhundeordningen i Dansk Blindesamfund.

Problemer med træningen
I øjeblikket kommer Ronja heller ikke med i butikker, da Lene har gode venner, som handler for hende. Lene synes nemlig, at det er svært at holde afstand til mennesker, når hun ikke kan se. Førerhundene ved heller ikke, at de skal holde to meters afstand.

– Det med de to meters afstand, har vi ikke fået lært førerhundene endnu. Det kunne måske være en udfordring for førerhundeinstruktørerne, for de har også svært ved at træne hundene, som de plejer, forklarer Lene Fritzbøger Andersen.

De danske gågader ligger nemlig øde hen, så det er svært at træne hundene i at færdes blandt andre i det offentlige rum, ligesom de mange aktiviteter, som instruktørerne tager førerhundene med til, er indstillet.

”Instruktørerne går til fodboldkampe og koncerter eller tager på café, så hundene lærer de forskellige miljøer at kende. Hvis en bruger ofte går til koncert, så skal hunden jo være vant til lyde og mange mennesker, men det er svært at træne lige nu”, forklarer Lene.

Nye tricks i corona-tiden
Lene forsøger at tænke kreativt for at stimulere Ronja, nu hvor arbejdsbyrden er væsentligt reduceret. Hun er begyndt at lære Ronja hundetricks, hvor hun blandt andet skal hoppe igennem Lenes arme. Foreløbig er armene tæt på gulvet, men lige så langsomt dag for dag, hæver hun dem en smule. De udnytter også den ekstra tid derhjemme med at finjustere nogle af de gamle tricks, hvor Ronja giver pote og håndkys. Men der er dog kun belønning for goddag med højre pote og farvel med venstre pote. Gåturene er dagens højdepunkt, selv om ruterne ofte er de samme. Lene forklarer:

– Som blind kan det være svært at begive sig ud på nye ruter. Det er meget forskelligt, hvor modige vi er til at færdes nye steder. At begive sig ud på ukendt terræn som blind vil nærmest svare til, at seende skal færdes i bælgravende mørke, hvor man kun kan høre biler og cykler, men ikke ved, hvad der venter forude, siger Lene.

Ingen nye førerhunde under pandemien
Pandemien og nedlukningen af samfundet har også betydet, at de førerhunde, der er blevet færdiguddannet under corona-krisen, må blive hos førerhundeinstruktørerne og endnu ikke kan komme ud til deres kommende brugere.

– Når man får ny førerhund, følger der samtræning med, hvor man lærer førerhunden at kende i selskab med instruktøren. Men det risikerer vi ikke i øjeblikket, så der er mange nye førerhundebrugere, der må væbne sig med tålmodighed og blive hos instruktørerne, indtil det her er ovre. Jeg glæder mig til vi igen kan sende hundene ud og skabe frihed og tryghed for brugerne, og så glæder jeg mig helt personligt til igen at komme ud og bruge Ronja. Der bliver nok fuld fart på de første ture tilbage på arbejdet, så jeg må holde mig i god kondi, hvis jeg skal kunne følge med, siger Lene.

Læs også

Årets Førerhund 2024 er fundet

26-04-2024 11:07, af Anne Cecilie Sohl

Golden retrieveren Bertha har modtaget nyindstiftet pris for at være sin brugers øjne i trafikken og gøre hendes liv meget lettere.

Blind amerikaner løber halvmaraton

04-02-2020 13:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Thomas Panek løb sidste forår som den første blinde i verden et halvmaraton med førerhund. I en podcast fortæller han om sine oplevelser

 

En god ven i nøden

28-12-2017 08:17, af Iben Thybo, veterinærsygeplejerske v. Familiedyrlægerne

De fleste af os har set eller oplevet en førerhund med sin ejer, som har et fysisk handicap, typisk i form af at være blind eller stærkt svagsynede. Men knap så mange har set en psykiatrisk servicehund – der er nemlig ikke så mange af dem – endnu

Corona: Hvad gør jeg som opdrætter

20-03-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har samlet nogle gode råd til dig som opdrætter i denne coronatid

Engelske hunde har taget på under pandemien

07-04-2021 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pandemien har haft en vis effekt på de britiske hunde, der i gennemsnit har taget 3,3 kilo på under coronaen

MyDOG 2021 er aflyst

12-09-2020 10:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år

Uden Molly ville Mette ikke være her i dag

10-02-2020 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Mette i 2016 fik konstateret en tumor i hovedet, blev hendes liv forandret for altid. Hunden Molly har hjulpet hende igennem den svære tid

Ulykkelig historie om hvalpesalg

22-08-2020 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For Mette Ewers endte en salg af en hvalp som en rigtig trist oplevelse. Nu ved hun ikke, hvor hvalpen befinder sig

Hundedagene er aflyst

03-04-2020 14:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement 

Kynisk svindelsag: Se jer for

05-08-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.