Klokken 14.00 byder speaker Klaus Andersen velkommen i Store ring og de yngste juniorhandlere præsenteres en for en, mens de løber ind med hver deres flotte hund. Resten af eftermiddagen er afsat til at finde dagens flotteste hunde og bedste handlere.
Omkring klokken 17.15 har alle hunde været gennem bedømmelsen i Store ring, og 17.30 står alle gruppevinderne klar til at komme ind til finaleshowet, som kaldes Best in Show. Her skal udstillingens bedste hund kåres.
Sådan er det hver gang, DKK byder til udstilling, og sådan var det naturligvis også i Roskilde både fredag, lørdag og søndag, og hver dag blev finaleshowet noget helt særligt.
Endelig sejr i Danmark
Fredag stod den på nordisk udstilling, hvor der er mulighed for at vinde nordiske certifikater og på sigt blive nordisk udstillingschampion.
Dagen var præget af kulde og en ordentlig byge, der med ét farvede himlen sort som den sorteste newfoundlænder.
Da klokken rundede 17.30 havde solen taget nogen magt over himlen, og de flotte hunde kunne promenere i Store ring med en solstråle som spotlight.
Vinderen blev den norske kerry blue terrier, Shyloch Statement, med Helge Kvivesen i den anden ende af snoren.
– Han har allerede vundet meget. Sidste år vandt han årets hund i Norge, han er blevet BIS i Sverige og han har også været verdensvinder. Men det er første gang, han vinder BIS i Danmark, så det var på tide, lød det efterfølgende fra en glad Helge Kvivesen.
Weekenden skulle i det hele taget blive ret god for både Helge og Shyloch Statement, da de endte i BIS-finalen alle tre dage. Sejren blev dog ikke gentaget.
Arbejdende svensk veteran
Lørdag var der igen fest i Store ring, da dagens vindere skulle vises frem. Både lørdag og søndag stod på internationale udstillinger, og man må i den grad sige, at udstillingerne var internationale.
I alt deltog 6.305 hunde fra 25 forskellige lande. Blandt dem, der havde rejst langt for at komme til Danmark, var deltagere fra Aserbajdsjan, USA og Argentina. Ingen af disse var dog repræsenteret i den endelige finale, som blev vundet af den svenske veteranhund, Theo.
Theo er en berner sennenhund, ejet af Cinzia Lundgren, og han havde tidligere på dagen vundet dagens bedste veteran. Derfor var det også en usædvanlig stolt Cinzia, HUNDEN talte med efterfølgende.
– Theo er veteran og han er stadig aktiv i det svenske hjemmeværn, så det er virkelig fedt, at han også kan tage en BIS her i Roskilde. Han har ikke vundet BIS veteran før. Han har ikke vundet BIS 1 før, så det er meget nyt og meget overvældende, grinte hun, inden hun inviterede Theo på pizza.
Søndag blev dansk
Mens vores nordiske naboer havde taget grådigt for sig af BIS-retterne både fredag og lørdag, blev søndagen for alvor dansk. Da BIS-feltet var barberet ned til de fire, der skulle på podiet, var både fredagens og lørdagens vindere med i feltet. De blev dog henholdsvis nummer tre og fire, hvorfor den endelige finale stod mellem to danske hunde.
Det var samojedhunden, Cabaka’s Danger Zone, ført af juniorhandler Camille Marie Saugmann Ørbæk og den irske setter, Remorker Something To Talk About, ført af Camilla Strüwing.
Sidstnævnte vandt finalen, og en stolt Camille Strüwing havde efterfølgende svært ved at holde tårerne tilbage.
– Jeg prøvede det på Bornholm sidste år, og jeg er bare så glad for at få lov at prøve det igen, lød det efterfølgende fra den glade vinder, der i virkeligheden kunne fejre flere sejre:
– Jeg har en veninde på besøg fra Australien, og hun vandt juniorhandling både lørdag og søndag med min tæve, så det er bare så fantastisk, jublede hun.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet