Heidi og Bertha har snart 10-års jubilæum som bruger og førerhund. De er et trofast makkerpar, følges ad til næsten alt og har tilbagelagt mange kilometer. Derfor har de også et ganske særligt bånd.
– Bertha og jeg har et tæt et samarbejde, så vi forstår hinanden og ved, hvad hinanden tænker. Jeg kan nærmest bare nøjes med at tænke tanken og ikke give så mange instrukser, fordi vi er så forbundne. Bertha er en fantastisk førerhund og en berigelse i mit liv, siger Heidi Madsen.
Kollision med lygtepæle, en bule i panden og skrammer på skinnebenene var hverdag for Heidi, inden hun fik Bertha, der er en uundværlig støtte i hendes hverdag. Bertha er nemlig dygtig til at føre Heidi uden om forhindringer og give hende tryghed, når hun færdes i trafikken. Heidi har stor tillid til, at hendes firbenede hjælper passer på hende og får hende sikkert fra A til B.
Derfor har Bertha modtaget prisen som Årets Førerhund 2024.
Prisen uddeles i samarbejde mellem Dansk Blindesamfund, Landsforeningen af Førerhundebrugere og TV-vært Felix Smith til en førerhund, der har gjort en væsentlig forskel for sin bruger og bidraget til, at brugeren kan færdes frit.
– Hver dag yder de firbenede følgesvende en imponerende indsats og går bogstavelig talt forrest i kampen for frihed. De finder trapper, døre, stole, går ind og ud ad tog og busser og fører i det hele taget blinde og stærkt svagsynede trygt frem i livet. Den indsats fortjener en pris, siger Ask Løvbjerg, formand for Dansk Blindesamfund.
Vinderen er
Fun fact
Bertha hopper ud i midtergangen af bussen, når hun hører det rigtige stoppested bliver annonceret i højtaleren.
Om prisen "Årets Førerhund"
Prisen uddeles for første gang i 2024.
Alle har kunnet indstille en førerhund – brugeren selv, familie og venner. En fagjury har derefter udvalgt tre førerhunde blandt de indstillede og Danmark har via sociale medier kunnet stemme frem mod førerhundens dag.
For at blive nomineret til Årets Førerhund skal førerhunden være certificeret efter internationale standarder som f.eks. IGDF. Dette garanterer førerhundens kvalitet og træningsmetoder.
Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder.
På første dag til international udstilling i Roskilde blev det til endnu en sejr i Store Ring for den engelske pointer, Statesman On Point, som også vandt ved seneste DKK-udstilling på Bornholm.
Den treårige basenji Kai har opnået en imponerende andenplads i Dansk Kennel Klubs konkurrence om Årets Hund – og har samtidig en særlig plads i sin families hjerte.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Vil du vide mere om hundeejeres følelsesmæssige forhold til deres hvalp eller seniorhund? Eller er du nysgerrig efter, hvorvidt størrelsen på et kuld hvalpe kan være en indikation på racens sundhed? Agrias Forskningsfond har givet ti nye forskningsprojekter støtte for 2024, der finder svar på blandt andet disse spørgsmål.
Den 7. marts 2024 blev drømmen om at træde ind på det famøse grønne tæppe og deltage på Crufts med sine hunde til virkelighed for Emilie og Cathrine Andersen. Læs her deres beretning fra den store oplevelse
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.