Skandinaviens største terrænløb med hund

14-12-2023 09:55, af Anne Cecilie Sohl

Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Løbet hedder Dacia Cup og er kort fortalt et forhindringsløb for hunde og deres ejere, hvor de sammen skal forcere en række forhindringer på en valgt rute.

Sporten vokser eksplosivt
Det er kun små fem år siden, at arrangør og ildsjæl Lotte Höhrmann afviklede det første K9 Biathlon for alle, men sporten har udviklet sig med næsten eksplosiv vækst siden den første sommerdag i 2019 og K9 Biathlon for alle er nu et af de allerstørste af sin slags i hele Skandinavien.

– Det er helt fantastisk, hvor godt danskerne har taget denne type løb til sig. Da vi første gang inviterede til K9 Biathlon for alle tilbage i 2019, dukkede der lidt over 100 deltagere og deres hunde op. Næste år regner jeg med, at det tal kan ganges med ti, siger Lotte Höhrmann,

Alle kan være med
K9 Biathlon for alle blev skabt med et ønske om at få så mange som muligt ud at være aktive med deres hunde, og det er fortsat fokus. Der kan løbes en kort, en mellem og en lang rute, hvor den korteste er knap tre kilometer og den længste knap ti, så der er tænkt på alle aldre og konditioner.

Som noget nyt vil der ved løbene i 2024 være et heat målrettet børn, fordi Lotte Höhrmann kan se, at der er en stigning i antallet af de yngre deltagere og deres hunde og efterspørgslen på lige netop et heat for børn – og deres hunde selvfølgelig – var efterspurgt.

– Der er en imponerende interesse fra børnefamilierne med børn helt ned til tre år og derfor udvider vi nu med børne/juniorheat op til 17 år. Det betyder, at man nu kan stille som familiehold om søndagen, forklarer Lotte Höhrmann.

I Danmark findes en lille gruppe professionelle udøvere af K9 Biathlons og også de vil få deres eget heat, hvor der er bedre plads i startfeltet, når der skal konkurreres om sekunder og medaljer. 

Eller bare kigge på
Hele weekenden bliver det muligt at komme forbi og heppe. Ligesom det vil være muligt at stille sulten ved forskellige spisesteder, der stilles op til lejligheden. Også eventets mange sponsorer stiller med boder og gode tilbud på kendte brands som Non-Stop Dogwear og Henne Petfood.

To nye lokationer
Sæsonen 2024 byder på i alt tre løb, en bronze, en sølv og en guld cup, på tre forskellige steder i Danmark og Lilleskov Slot ved Thyregod er den eneste genganger fra tidligere år, da de to andre løb i afholdes helholdsvis Mariager i Nordjylland og i Næstved på Sjælland.

Det er muligt at tilmelde sig løbene fra den 1. december via k9b.dk og der er rabat til de deltagere, der køber deres billet i god tid.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse