Kai, der til daglig bor hos familien DeAngelis, er ikke en helt almindelig hund. Med sit stamtavlenavn Madesa Top Shot og en stærk præstation i udstillingsringen har han markeret sig som nummer to i Årets Hund 2024. Men for Sanne og Maya DeAngelis handler Kai’s historie om mere end pokaler – det er også fortællingen om et tæt familiebånd og en fælles passion for basenji-racen.
Fra "vi skal ikke udstille" til Årets Hund #2
For Sanne og Maya, mor og datter bag kennel Madesa, har hundeudstillinger været en del af livet i mange år. Maya begyndte allerede i ringen som 9-årig med en beagle, og familien har siden været aktive både i Danmark og udlandet.
– Vi har altid elsket at være til udstillinger, men det var faktisk ikke planen, at vi skulle opdrætte, fortæller Sanne.
Familien boede en årrække i Australien, hvor de fik øjnene op for basenji-racen, og fascinationen voksede hurtigt. Da de vendte tilbage til Danmark, fulgte hundene med - inklusive Kai’s mor, Noosha, som blev grundlaget for deres kennel.
– Basenjier har en helt særlig personlighed. De er selvstændige, men også kærlige og sjove. Og så er de frække - på den bedste måde, siger Maya.
Fuld af charme og udstråling
Kai, familiens første hund af eget opdræt, er et naturtalent i ringen.
– Kai elsker opmærksomhed og har en udstråling, der gør, at han virkelig kan lide at vise sig frem, lyder det fra Maya.
Hjemme er han familiens midtpunkt.
– Verden drejer sig om Kai, griner Maya. – Han elsker at sove i sengen og tage på lange gåture på markerne og i skoven.
Sanne tilføjer, at Kai adskiller sig fra sin mor, Noosha, der er mere tilbageholdende.
– Kai er mere udadvendt og elsker menneskelig kontakt. Han er fuld af sig selv, men på den sødeste måde.
En præstation der betyder mere
At Kai er blevet nummer to i Årets Hund er en kæmpe bedrift - ikke mindst fordi han er resultatet af Sanne og Mayas opdræt.
– Det betyder noget helt særligt, når det er ens eget opdræt, siger Sanne stolt.
For Maya har det været en oplevelse, hun slet ikke havde forventet.
– Der var ingen af os, der havde troet, at vi ville nå så langt. Det har ikke været noget, vi tidligere har oplevet med vores andre hunde.
Kai fortsætter med at imponere, ikke kun i ringen, men også gennem sine afkom. Hans søn, Breaking The Rules Ofindoro, blev tidligere i år kåret som Verdens Juniorvinder - en præstation, der understreger Kai’s kvalitet som både udstillingshund og avlshund.
En lys fremtid - uden pres
Selvom Kai har haft et travlt år og har deltaget på en masse udstillinger, er familien DeAngelis opmærksomme på at lade ham tage tingene i eget tempo.
– Vi tager det, som det kommer næste år. Så længe Kai synes, det er sjovt, så synes jeg det også, siger Maya, der er Kais faste partner i ringen.
For nu glæder familien sig til en hyggelig jul, hvor Kai naturligvis bliver forkælet med sin egen julesok fyldt med godbidder - og måske en ekstra gave under træet.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Dansk kennel Klub har lyttet til kritikken og indfører nu på forsøgsbasis en trykt oversigt over de tilmeldte hunde til weekendens udstilling i Vejen
Er du til hunde, der arbejder for føden, og som ikke er bange for en smule action, så er Hundedagene på Rosenholm Slot lige noget for dig
DKK Kreds 3 indsamlede 12.500 kr. til TV 2 indsamlingsshow 'Knæk Cancer' under deres store gallaskue, hvor både dommere, udstillere og bestyrelse donerede til den gode sag
Det er ikke kun mennesker, der kan have det svært med kulden. Det kan hunde også
Når majnummeret af HUNDEN udkommer, er det en ny distributør, der leverer bladet
Det bliver stort i Herning i weekenden, og er du forhindret i at komme, kan du alligevel følge med i Store Ring
Det er overstået. Slut. Forbi. Projektørerne er slukket. Sejrspodierne pillet fra hinanden og pakket ned. Det smukke bagtæppe rullet sammen. Snart er de sidste hundehår fejet op i Herning Messecenter. I løbet af en dag eller to vil Herning Messecenter være tilbage til sit sædvanlige jeg, uden spor af fire dages fantastisk hundefest
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025