BLOG: Udstilling i Aars

18-10-2019 12:37, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde

Copyright Ridehesten.com

Så blev det endelig min tur til at lave et blogindlæg igen! Siden sidst er det ikke sket det helt store andet end at jeg var i Ballerup for at udstille. Desværre blev det ikke nogen placering for mig i juniorhandling, men sådan er det jo nogle gange. Tillykke til alle dem som vandt og blev placeret. 

Ellers er tiden bare gået med træning og skole. De næste kommende weekender står dog på en masse forskellige udstillinger. 

 

Men i sidste weekend d. 13/10 2019 var jeg til udstilling i Aars, som mange andre også var, og her skulle jeg udstille en Toller (Nova Scotia Duck Tolling Retriever, det laaaange navn for racen). Det var en specialudstilling for racen, så det var ikke en del af skuet, blot samme sted som skuet også fandt sted. Anyway, Tolleren jeg udstillede hedder Trapper (Toller’s DelightRemarkable Radar), og det var en ren fornøjelse at udstille ham. Til hverdag har jeg også fornøjelsen af at lufte ham. 

 

Søndag morgen kørte vi mod Aars, med håbet om en spændende dag og et godt resultat. Da vi ankom til Aars, fandt vi vores ring, og var ellers klar til at udstille. Det var Trappers første gang i championklassen, dog var han den eneste, men jeg var stadig super spændt på hvad dommeren ville synes om ham. Også selvom jeg efterhånden har prøvet at udstille ham nogle gange. Jeg synes altid at man er så spændt, når man går i ringen, selvom man efterhånden har prøvet det 1000 gange.

Men Trapper og jeg gik ind i ringen, og gjorde det så godt som vi kunne. Trapper kan nogle gange godt være lidt ”morsyg”, men han var bare på og shinede inde i ringen. Dommeren kunne så godt lide ham, og surprise så vandt vi championklassen. Vi fik excellent, og gik videre til bedst han. Jubii 

 

I bedste han var vi tre flotte hanhunde, og her gik vi hen og vandt. Det havde jeg overhovedet ikke regnet med. Vi var alle helt oppe at køre, for hvem havde troet det? Wow. Nå men, det betød jo så at vi skulle op mod den bedste tæve. Her var det en smuk tæve, som vi skulle op mod. Trapper og jeg gik ind i ringen og jeg er ret sikker på at dem uden for ringen var lige så spændt som jeg var. 

 

Trapper var en smule optaget af den smukke tæve, men selvom han var det, så var han stadig en fornøjelse. Vi løb jo så en rundt og herefter valgte dommeren Trapper som BIR. Helt vildt! Jeg var såååå glad, og det sammen var de andre udenfor ringen. 

 

Så den dag blev afsluttet helt perfekt! Tak for en dejlig dag til alle de søde mennesker, som var der. Det var rigtig hyggeligt. 

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: Derfor træner jeg

12-04-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie Saugmann Ørbæk har bloggen i denne uge, og hun har skrevet dette fine indlæg om træning. For hende skal træningen være sjov

TILLYKKE: Camille gjorde det

07-01-2019 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele

BLOG: Sommerferie 2019

23-08-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Så er det blevet Camille Maries tur til at blogge, og som sædvanlig er det hyggelig læsning

BLOG: Nu går turen til EDS

14-06-2019 08:05, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

I dag drager Camille mod European Dog Show i Østrig, hvor hun skal repræsentere Danmark i juniorhandling. I dette bogindlæg kan du læse om hendes tanker forud for den store oplevelse

BLOG: Vild slutning på fantastisk år

07-12-2018 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Ja, nu er det endeligt blevet tid til mit første rigtige blogindlæg, og det har jeg glædet mig til

BLOG: En tur til Roskilde

03-06-2019 08:35, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Anden weekend i maj stod på hundeudstilling i Roskilde. Den var en god weekend med god stemning og hele molevitten

BLOG: Min sidste sæson

09-05-2019 16:40, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie er godt i gang med sin sidste sæson som juniorhandler. Du kan møde hende på udstillingen i Roskilde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.