Lige for tiden sidder jeg med mit hoved begravet i en masse bøger og læser op til eksamen. Meget af min tid bliver brugt på det her for tiden, men lige at kunne få en weekend fri fra alt læsningen er super dejligt. Og så især fordi hele weekenden bruges på hunde.
Som skrevet i mit sidste blogindlæg går turen snart til Østrig. Lige præcis i dag, fredag d. 14/6 2019, kører mine bedsteforældre, tante, samojeden Jason og jeg mod Østrig. EDS bliver i år afholdt i Østrig, og her skal jeg deltage i juniorhandling-konkurrencen og jeg glæder mig som en sindssyg!
Da jeg tilbage i november 2018 vandt årets juniorhandler, kvalificerede jeg mig til EDS 2019, hvilket for mig ikke rigtig var så realistisk. Det lå jo så langt ude i fremtiden, men nu er det altså nu og hvor er det bare vildt.
Ikke nok med at jeg glæder mig til at repræsentere Danmark igen, hvilket er noget af det største jeg har opnået, så glæder jeg mig ligeså meget til at mærke stemningen. Stemningen for mig er noget helt specielt og påvirker hele oplevelsen af en udstilling. Alle folk er glade og klar på at give den gas, men samtidigt er der også en lille snert af konkurrencen. Med det mener jeg intet negativt, men derimod noget meget positivt. Hvis ikke der også lå en smule konkurrence i det, så ville der heller ikke være den samme gejst, tror jeg i hvert fald.
Udover stemningen glæder jeg mig også ekstremt meget til at møde og se de andre juniorhandler igen. Mange af dem mødte jeg jo til Crufts, hvor jeg fik snakket med nogen, men til EDS er det jo ikke alle der kommer, så derfor tror jeg også at der er bedre tid til at få snakket med de andre og jeg håber virkeligt, at det bliver starten på det stort sammenhold.
Til sidst, men ikke mindst, glæder jeg mig jo utroligt meget til at gøre alt hvad jeg kan, repræsentere Danmark igen, bare have en fest inde i ringen, og nyde oplevelsen fuldt ud. Jeg glæder mig til at skrive et nyt indlæg om hvordan det hele forgik, og om det var som jeg regnede med, og jeg håber selvfølgelig at i vil læse med.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Anden weekend i maj stod på hundeudstilling i Roskilde. Den var en god weekend med god stemning og hele molevitten
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg