Man skal holde tungen lige i munden, når man forsøger at få et overblik over, hvordan det gik danskerne i Gøteborg. Men vi har nu alligevel forsøgt, og her kan I se, hvilke danske hunde der blev bedst i deres race. Har vi glemt eller overset nogen, vil vi selvfølgelig gerne vide det.
Torsdag/lørdag (MyDOG1)
Gruppe 1
Puli: CSERI-SUBA'S CSÖRE, ejer: BODIL RÜSZ (BIG-1)
Hvid schweizisk hyrdehund: OF TREBONS BERGER BLANC ALL I WANT, ejer: ULLA WARDEN
Gruppe 2
Broholmer: LANDKILDENS ELVIRA, ejer: TRINE BIRKEKÆR
Mastiff: FARM OF SNORING DOG GHOLIAT, ejer: PIA MUNK NIELSEN
Newfoundland: MOUNT PEARL'S KICKSTARTER, ejer: EINAR PAULSEN (BIG-1)
Gruppe 3
Parson Russell terrier: CHADBROOK ROUX, ejer: HEIDI EISTRUP CHRISTENSEN
Skotsk terrier: MARLAND ULTIMATE, ejer: JANE JUEL (BIG-2)
Gruppe 4
Langhåret dværggravhund: KUNG KARLS RALPH LAUREN, ejer: LONE CHRISTINA DRIBERG (BIG-1)
Gruppe 5
Grønlandshund: ARFEMAT NUKIK, ejer: ANDREA JENSEN
Podengo portugues: MUSCHA'S HARRY POTTER, ejere: LISBETH AASTRUP CHRISTENSEN og KARSTEN KRAGH
Samojedhund: CABAKA'S ALL I WANT IS YOU, ejer: KADIA NIELSEN
Gruppe 6
Basset hound: REDCORNER´S FLUTTERBY FEEL FREE, ejer: DAVID JOHANNES ØBRO-KJÆR
Petit basson griffon vendeen: FODNOTE BE MY GUEST, ejer: BIRGITTE WINTER ARILDSEN
Gruppe 8
Irish water spaniel: POOLE'S IDE HERE I AM - THIS IS ME, ejere: CONNIE HURUP PHILIPSEN, MOGENS KRAMER og EINAR PAU (BIG-3)
Gruppe 9
Lhasa apso: CHIC CHOIX PARTI CELEBRIS, ejer: PI JOHANNE RASMUSSEN (BIG-3)
Tibetansk spaniel: KRI KRIS DAISY, ejer: KRISTINE FREY
Fredag/søndag (MyDOG2)
Gruppe 1
Hvid schweizisk hyrdehund: OF TREBONS BERGER BLANC ALL I WANT, ejer: ULLA WARDEN
Gruppe 2
Broholmer: LANDKILDENS ELVIRA, ejer: TRINE BIRKEKÆR
Landseer: BORGMOSEGAARDS BACARDI, ejer: RIKKE BORG
Mastiff: FARM OF SNORING DOG GHOLIAT, ejer: PIA MUNK NIELSEN
Gruppe 3
Parson Russell terrier: CHADBROOK ROUX, ejer: HEIDI EISTRUP CHRISTENSEN
Skotsk terrier: MARLAND ULTIMATE, ejer: JANE JUEL
Welsh terrier: KAHLU'AS MOONLIGHT SIRIUS, ejer: GUNNAR DAN JENSEN
Gruppe 5
Alaskan malamute: FALGREENS SWEET SUMMER RAIN, ejer: LOUISE BARRETT
Norrbottenspids: SPIDSBJÖRNENS ZIGGI'S TJEJ SPARKIE, ejer: FRANK FUHLENDORFF
Samojedhund: CABAKA'S RAW POWER, ejer: GITTE MORELL (BIG-1 + BIS-4)
Shiba: NOVEN'S HIME, ejer: JOHN HANSEN
Gruppe 6
Basset hound: REDCORNER´S FLUTTERBY FEEL FREE, ejer: DAVID JOHANNES ØBRO-KJÆR
Gruppe 7
Drentsche patrijshond: OLD FOWLER'S COLD GIN, ejer: :SUSANNE HOLMQVIST-LARSEN
Gruppe 8
Irish water spaniel: POOLE'S IDE HERE I AM - THIS IS ME, ejere: CONNIE HURUP PHILIPSEN, MOGENS KRAMER og EINAR PAU
Gruppe 9
Tibetansk spaniel: KRI KRIS DAISY, ejer: KRISTINE FREY
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Det blev norsk sejr ved Nordisk Udstilling i Roskilde
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. juli
Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig
I løbet af 2020 blev mere end 67.000 nye hunde registreret i Danmark, hvilket er det største antal nyregistreringer i over 10 år. Hos AniCura, der er en af Europas største grupper af dyrehospitaler, forventer man, at lige så mange danskere vil anskaffe sig en hund i 2021, og derfor har AniCura lanceret en ny digital tjeneste, der skal klæde nye ejere på til tilværelsen med hund
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
På første dag til international udstilling i Roskilde blev det til endnu en sejr i Store Ring for den engelske pointer, Statesman On Point, som også vandt ved seneste DKK-udstilling på Bornholm.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.