BLOG: Træningsweekend for juniorhandlere

20-09-2019 16:10, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Endnu et godt blogindlæg fra Camille Marie, som fortjener at blive læst

Copyright Ridehesten.com

I weekenden d. 31/8-1/9 var der planlagt landholdstræning for de juniorhandlere, som har fået point gennem de forskellige udstillinger, der har været i denne udstillingssæson. De juniorhandlere, som havde fået point, har en chance for at kunne repræsentere Danmark til nordisk mesterskab sammen med 3 andre heldige juniorhandlere. 

 

Weekenden foregik i Vejen, samme weekend som Hund i fokus. Jeg tog afsted mod Vejen og en super god weekend fredag eftermiddag. Asta Marie, Line og jeg boede sammen på et værelse lige ud til fodboldbanerne, hvor træningen foregik. Det kunne nærmest ikke blive lettere. Dog blev der måske en smule presset, da vi skulle have to samojeder og en gammel dansk hønsehund på det lille værelse. Men det gik! Fredag aften, da alle juniorhandlere var ankommet, hyggede vi os alle samme rigtig meget. Det styrkede helt klart alle juniorhandlernes sammenhold. 

 

Lørdag morgen klokken 09 stod det på træning. Vores træner fra Island stod klar og startede med at introducere sig selv. Efter hun havde introduceret sig selv, satte vi os alle i en cirkel og begyndte ellers at snakke lidt om hvem vi var, hvilke hunde vi havde, og ting omkring nordisk mesterskab. Så begyndte vi ellers træningen. Træningen, som vi havde lørdag, havde fokus på samarbejdet og kropssproget med sin hund. Hvilket virkelig var lærerigt. Vi var delt op i to hold, så vi ikke var så mange på et hold. Det hold der ikke var på, sad på sidelinjen og kiggede på os andre og lærte også derfra. Dette var også super dejligt, da vores træner så kunne have mere fokus på de personer, som var på og ikke alle på samme tid. Udover samarbejdet og fokus, havde vi også fokus på at lave en lige ”op og ned”, samt at lave den bedst mulige trekant. Jeg vil helt klart sige, at vores træner havde nogle super gode tips og det har helt klart hjulpet. Lørdag aften spiste vi alle aftensmad sammen, og hyggede os rigtig meget bagefter med fodbold og film.

 

Søndag morgen kl 09 startede træningen igen, men vi kom dog lidt for sent i gang, da vi alle lige skulle pakke vores værelser sammen og have styr på alle ting. Men da vi endelig kom i gang, fortalte vores træner os om nordisk mesterskab, og hvad det helt konkret er vi bliver bedømt for. Efter det havde vores træning fokus på holddelen af de nordiske mesterskaber. Mange af os juniorhandlere havde jo ikke prøvet at udstille som et hold, så det var vigtigt at få det på plads. Og det endte med at vi alle fik rigtigt godt styr på det. Igen havde vores træner nogle rigtig gode tips til at opnå det bedst mulige resultat. Da træningen var slut, hvilket også betød at træningsweekenden nu var slut, fik vi kage og hyggede os rigtig meget. 

 

Alt i alt vil jeg sige at det var en god og meget lærerig træningsweekend, som var planlagt virkelig godt! Vores træner var også helt vildt god, og rigtig god til at lære fra sig. Samtidigt med at vi lærte en masse, synes jeg også, at det styrkede vores sammenhold rigtig godt, og jeg vil helt klart sige, at vi alle er blevet meget tættere. 

 

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

TILLYKKE: Camille gjorde det

07-01-2019 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele

BLOG: Derfor træner jeg

12-04-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie Saugmann Ørbæk har bloggen i denne uge, og hun har skrevet dette fine indlæg om træning. For hende skal træningen være sjov

BLOG: Nu går turen til EDS

14-06-2019 08:05, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

I dag drager Camille mod European Dog Show i Østrig, hvor hun skal repræsentere Danmark i juniorhandling. I dette bogindlæg kan du læse om hendes tanker forud for den store oplevelse

BLOG: Udstilling i Aars

18-10-2019 12:37, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde

Tilfreds Camille missede finale

05-01-2019 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sin første udenlandske konkurrence lykkedes det ikke årets juniorhandler 2018 at gå videre til finalen 

BLOG: CRUFTS 2019 – En helt igennem vild oplevelse

15-03-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie Saugmann Ørbæk repræsenterede Danmark i juniorhandling ved Crufts. I dette blogindlæg fortæller hun om sine oplevelser

BLOG: Min sidste sæson

09-05-2019 16:40, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie er godt i gang med sin sidste sæson som juniorhandler. Du kan møde hende på udstillingen i Roskilde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.