BLOG: Årets først udstilling - nu er udstillingsåret endelig begyndt

15-02-2019 16:20, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille har taget hul på et nyt udstillingsår

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste weekend, altså d.9-10 februar, startede udstillingsåret endelig. Jeg må nok sige, at jeg havde glædet mig meget. Ikke bare til selve udstillingen, men stemningen omkring udstillingen, som bare er helt fantastisk.

Tidligt lørdag morgen tog mine bedsteforældre og jeg afsted mod Fredericia.  Jeg skulle udstille 2 samojeder, og derefter ind i juniorhandling med min trofaste makker Showy. Ventetiden var lang, men heldigvis kan man jo gå og kigge på alle de andre søde hunde, som også er på udstillingen. Men da det så endelig blev vores tur, gik det hurtigt og godt. Nu ventede dagens højdepunkt bare, nemlig juniorhandling.

Igen var ventetiden lang, men det er jo fordi man glæder sig. Men da klokken nærmede sig 15:00, kunne jeg godt mærke, at nervøsiteten begyndte at stige. Men det samme gjorde glæden og spændingen.

Showy og jeg stod, sammen med alle de andre maxi-juniorhandler, og ventede på, at det blev vores tur til at komme ind i ringen. Da mini-juniorhandler var færdige med at blive bedømt og det blev os, var jeg klar. Klar til det nye udstillingsår, klar til at vise hvad jeg kan og ikke mindst klar til at have det sjovt.

Showy og jeg løb ind i ringen, og gjorde det bedste vi kunne. Vi blev så taget ud blandt de fire bedste i maxi-gruppen, hvilket betød at vi skulle ind igen. Desværre blev det ikke til nogen placering og selvfølgelig er der altid nogle ting, som man kunne have gjort bedre, men alt i alt var jeg tilfreds med min præsentation. Hvilket for mig er noget af det vigtigste.

Søndag morgen skulle jeg heldigvis ikke så tidligt op, som jeg skulle lørdag, da jeg kun skulle ind i juniorhandling. Det der med at stå tidligt op, er ikke lige mig. Men nogle gange er man jo bare nødt til det.

Vi kørte først ud for at hente Showy, og derefter gik turen igen mod Fredericia. Da vi så ankom, var klokken 13, så vi havde jo overhovedet ikke travlt på nogen måde. Jeg gik og kiggede lidt på alle de skønne hunde, klædte om og hyggede mig bare. Men på en eller anden måde formår jeg altid, at få stress på, også selvom der faktisk ikke behøves at være stress på. Så da håret var sat, skulle lommerne fyldes med godbidder og Showy skulle gøres klar. Og så var vi ellers klar. I god tid endda.

Da det så blev vores tur, løb vi ind i ringen og gjorde det bedste vi kunne. Desværre blev det heller ikke til nogen placering søndag, men igen gjorde jeg det bedste, som jeg kunne og var tilfreds med vores præsentation.

Så alt i alt var årets første udstilling en rigtig god weekend, med en masse skønne mennesker og selvfølgelig også gode oplevelser.

Nu venter Show Of Winners og Crufts lige om hjørnet og lad mig bare sige, at jeg glæder mig mega meget til det. Og der kommer selvfølgelig et blogindlæg op omkring det.

 

 

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

Årets juniorhandler for anden gang

12-11-2023 16:08, af Anne Cecilie Sohl

17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem. 

BLOG: En helt utrolig start på det nye år

11-01-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det

Farvel til min bedste ven

02-10-2017 09:19, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

BLOG: Træningsweekend for juniorhandlere

20-09-2019 16:10, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Endnu et godt blogindlæg fra Camille Marie, som fortjener at blive læst

BLOG: Udstilling i Aars

18-10-2019 12:37, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde

TILLYKKE: Camille gjorde det

07-01-2019 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.