Fredag d. 10. maj tog vi afsted mod Roskilde. Vi stod op kl. 04:00, og kørte hjemmefra kl. 04:30. Så vi skulle altså ret så tidligt op, men sådan er det jo bare nogle gange. Vi ankom til udstillingspladsen omkring kl. 07:45, og var så klar på en dag fyldt med udstilling og hunde. Fredag udstillede jeg Jenna (Cabakas Time For Victory), og hun blev BOS hvalp. Derudover udstillede jeg også Zac (Cabakas Danger Zone), som blev 2. bedste han. Så alt i alt var det en god dag i raceringen. Desværre blev det ikke til nogen placering i juniorhandlerringen, men jeg er selv ret tilfreds med min præsentation, og som jeg også har sagt før, er det noget af det vigtigste for mig. Efter udstilling kørte vi mod campingpladsen, hvor vi skulle sove. Det var en mega hyggelig hytte, selvom der var en smule presset.
Lørdag morgen kørte vi fra campingpladsen med godt humør og glædede os til en ny dag. Vi kørte alle tingene ind til vores telt og fik hundene i burene. Og så begyndte udstillingen. Resultaterne i raceringen blev nærmest som dagen før, så det var vi godt tilfredse med. I juniorhandling blev det desværre heller ikke til nogen placering lørdag, men igen var jeg tilfreds med min egen præsentation. Noget jeg rigtig godt kunne lide, var at man kunne få respons og kritik af juniorhandler-dommerne. Det er ret dejligt, at man får noget konstruktivt kritik, så man ved hvad man kan gøre bedre til næste gang.
Søndag var helt klart den bedste dag på hele udstillingen. Igen kørte vi mod udstillingen med godt humør og håbede på en god dag, og det blev det i hvert fald. Zac og jeg gik hen og vandt BOB, så det var jo helt vildt, og mega fantastisk. Men ikke nok med det, vi gik også hen og vandt BIS 2 og en 3. plads i juniorhandling. Så det var jo en mega god dag. Det giver helt klart en masse blod på tanden. Turen hjem gik strålende og jeg fløj nærmest hjemad lige indtil vi ramte en kø, men sådan er det jo bare med vejarbejde. Men vi kom heldigvis hjem og kunne komme i seng.
Lige om lidt smutter jeg en tur til Østrig for at deltage i EDS og hold nu helt op hvor jeg glæder mig. Jeg glæder mig så meget til at se hele udstillingen, mærke den gode stemning og selvfølgelig til at se alle de smukke hunde, men allermest til at juniorhandle og se hvad resultatet bliver.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna, i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team
Endnu et godt blogindlæg fra Camille Marie, som fortjener at blive læst
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen. Denne gang fortæller hun om sine oplevelser på årets første hundeudstilling i Fredericia og ser frem mod show of winners
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene