At repræsentere Danmark på det prestigefyldte Crufts er en drøm for mange. For 15-årige Simone Riisgaard Kristiansen blev drømmen til virkelighed, da hun i 2024 blev Årets juniorhandler og dermed kvalificerede sig til at konkurrere mod verdens bedste unge hundeførere i Birmingham, England.
Allerede fra starten vidste Simone, at konkurrencen ville blive hård, men hendes mål var klart. Hun ville nyde oplevelsen og suge alt til sig.
Små bump på vejen, men en stor oplevelse
Selve konkurrencen bød på enkelte udfordringer, men Simone holdt hovedet koldt og fokuserede på det vigtigste, nemlig at have en god dag i ringen.
– Undervejs havde jeg nogle små problemer med min hund, men jeg prøvede at bevare roen. Jeg havde ikke sat mig et mål om at komme blandt finalisterne, da konkurrencen er enormt hård. For mig handlede det mest om at nyde dagen, fortæller hun.
Forud for konkurrencen skulle alle juniorhandlere vælge tre racer, de gerne ville føre i ringen. Simone håbede mest af alt på en engelsk springer spaniel, og det var også den race, hun fik tildelt.
– Vi mødte hundene, som alle var engelske, en time før vi skulle i ringen fredag formiddag. Det gav os meget kort tid til at skabe en god relation til dem, siger Simone.
Om formiddagen stod Simone i ringen med sin tildelte hund, hvor dommeren nøje vurderede hver enkelt juniorhandler og skar feltet ned til de finalister, der skulle dyste om aftenen. Hendes mor, Stine Riisgaard Kristiansen, fulgte stolt med fra sidelinjen.
– Det var en meget stor og vild oplevelse! Crufts er bare den største og mest prestigefyldte udstilling i verden. Jeg har været der mange gange, og i 2009 viste jeg selv min beaglehan frem, faktisk mens jeg var gravid med Simone. At vi nu er tre generationer, der deler denne passion, betyder utroligt meget for mig, lyder det fra Stine.
Stærkt fællesskab og stor opbakning
Simone oplevede en utrolig god atmosfære blandt de andre deltagere både under konkurrencen og ved middagen dagen før.
– Stemningen derovre var helt fantastisk. Både til selve konkurrencen og til middagen dagen før. Alle juniorhandlere blev klappet af og heppet på, og vi var virkelig gode til at støtte hinanden, siger Simone.
I pausen mellem de to runder brugte hun tiden på at udforske Crufts. Hun besøgte de mange butikker med hundeudstyr, nød sin frokost og fulgte med i flere af de imponerende hundesportsgrene, der blev vist i den store arena.
– Jeg gik rundt og kiggede i butikker, spiste frokost og så Dog Dancing, Agility og Flyball i Main Arena, fortæller hun begejstret.
Om aftenen blev finalisterne afsløret, og Simone var desværre ikke blandt dem. Vinderen blev norske Julie Eriksen, mens hollandske Solelle Huikeshoven tog andenpladsen, og amerikanske Lila Holberg Toggi sikrede sig tredjepladsen.
Nye venskaber fra hele verden
Selvom konkurrencen var i fokus, var der også tid til at møde de andre juniorhandlere fra hele verden.
– Jeg fik snakket lidt med alle juniorhandlerne, nogle mere end andre, men det var en kæmpe oplevelse at møde dem i virkeligheden, siger Simone.
For Stine var et af de mest rørende øjeblikke, da hun og Simone trådte ind i Main Arena torsdag aften til generalprøven.
– Jeg fik gåsehud og våde øjne, da vi trådte ud på det grønne tæppe i lyset og så scenen fra den modsatte side, end man plejer. Det var meget bevægende, fortæller hun.
Fredag morgen sad hun med sommerfugle i maven, da Simone gjorde sig klar til at gå i ringen.
– Hunden, hun fik, var lidt stresset bagved, hvor der var mange mennesker og hunde på trang plads. Det gik heldigvis helt perfekt, lige indtil han valgte at holde en lille fest inde i ringen. Men det er jo levende væsener og ikke maskiner. Jeg var super stolt af Simone, som hurtigt opfattede situationen og fik korrigeret det på en blid og opmærksom måde. Så dejligt at se! siger Stine.
For Simone var Crufts 2025 ikke bare en konkurrence, men en oplevelse hun aldrig vil glemme. At få lov til at repræsentere Danmark på verdens største hundeshow var en drøm, der gik i opfyldelse, og noget hun vil tage med sig videre i sin karriere som hundefører.
– Jeg nød hvert sekund, og jeg er utrolig taknemmelig for, at jeg fik lov til at repræsentere Danmark, slutter hun.
Se Simone og alle de andre juniorhandlere i den indledende runde i videoen her:
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Har du hørt om Flyball? En tempofyldt hundesport, hvor firbenede atleter konkurrerer i en hæsblæsende stafet over spring i et forsøg på at slå modstanderholdet
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Konkurrencen i juniorhandling har strakt sig over det meste af dagen, og her til aften blev vinderen fundet
Camille har taget hul på et nyt udstillingsår
Efter en lettere kaotisk start med forsinkelse og to dommerændringer endte dagens juniorhandling med sejr til Mathilde Bekker og hendes samojed
Et juniorhandlerkursus fredag fik en rigtig trist afslutning, da boston terrieren Osvald forsvandt og ikke er set siden
Efter en lang og flot juniorhandlerdyst stod Naya Kühne Andersen som vinder af juniorhandling lørdag med sin flatcoated retriever
Søndagens juniorhandling blev en flot handlerdyst med nye og kendte ansigter
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.