Sara vandt ren raceparade i Juniorhandling

24-09-2022 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen


Petit basset griffon vendeen, labrador, saluki, dalmatiner, storpudel, clumber spaniel, skotsk terrier, flatcoated retriever, griffon korthals, west highland white terrier, bichon frise, welsh springer spaniel, engelsk cocker spaniel, korthåret hønsehund, whippet, pointer, podenco ibicenco, weimaraner, gammel dansk hønsehund, islandsk fårehund, samojedhund og grand danois. 

Det er navnene på de 22 racer, man kunne opleve i lørdagens juniorhandling. Og når man tænker på, at der i alt var 26 juniorhandlere, så vidner det om en fantastisk spredning i racer i konkurrencen. Det er i den grad imponerende, at juniorhandlerne kaster sig ud i så mange forskellige racer, og det giver hele konkurrencen et løft, at man også kan se de forskellige måder, racerne skal håndteres på. 

Finalen bød da også på otte forskellige racer til de otte finalister. I finalen kunne man opleve weimaraner, whippet, samojedhund, welsh springer spaniel, saluki, dalmatiner, clumber spaniel og flatcoated retriever. 

Vinderen af denne racerige juniorhandlerkonkurrence blev Sara DeAngelis, der i dag ikke havde sin normale basenji med, men stillede op med en welsh springer spaniel

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Årets sidste internationale udstilling i fuld gang

06-11-2016 11:16, af Kasper Larsson
Så er årets sidste internationale udstilling arrangeret af DKK skudt i gang – i dag er der endnu mere at opleve

Galleri: Så er der gravhunde

24-09-2018 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Denne flinke kvinde gjorde lørdag opmærksom på, at vi alt for sjældent har gravhundebilleder. Det skal ikke hedde sig. Derfor får du her et galleri med billeder af gravhunde fra udstillingen i Ballerup

Årets første BIS-vinder blev Galaksi ALL OF YOU FOREVER

13-02-2022 17:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Året er startet flot i udstillingsverdenen. Et særligt år, hvor alle udstillinger forhåbentligt bliver til noget, og hvor DKK fejrer 125 års jubilæum, er nu sparket godt og grundigt i gang

Resultat af DKK's bestyrelsesvalg

18-01-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Resultatet af DKK's bestyrelsesvalg 2021 er offentliggjort. Her kan du se, hvem der kom ind

Dyrenes Beskyttelse: 126 sager om hunde i varme biler i 2019

03-06-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom det burde være børnelærdom, så er der stadig mange, der ikke forstår, at hunde ikke skal være i bilerne, når det er varmt

Kort over Hundens Dag

07-05-2019 14:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

1. juni er den nationale hundens dag. Derfor er der også en masse spændende aktiviteter for hundefolket. Her kan du se, hvad du kan opleve

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.