Weekenden startede faktisk allerede fredag, da jeg tog til landholdstræning sammen med de seks andre, som også kunne kvalificere sig til NM 2019. Det var en rigtig hyggelig træning, og vi lærte en masse. Virkelig godt arrangement, som virkelig styrker juniorhandling og juniorhandlerne.
Men lørdag d.2/11 tog vi afsted mod Herning tidligt om morgenen. Men det er jeg jo efterhånden vant til. Vi udstillede i raceringen, og det gik fint. Så flyttede vi vores ting og hunde over til store ring, og så gjorde jeg mig ellers klar til juniorhandlingen. Men da jeg endelig var klar, var dommerne stadigvæk i gang med at dømme minierne, da der er var 24 deltagere. Hold da op, det var helt surrealistisk at kigge på. Men langt om længe blev det maxiernes tur, og så var vi ellers på. Zac var bare på og klar til at løbe rundt i ringen med mig. Han gjorde det bare godt, og vi endte med at få en andenplads, hvilket jeg var godt tilfreds med. Dette medvirkede dog også til at alt nu kunne ske med hensyn til kvalifikationen til NM.
Søndag d.3/11 var dagen hvor alt kunne ske. Enten kunne jeg gå hen og kvalificere mig til NM og få en samlet fjerdeplads i årskonkurrencen om årets juniorhandler ellers kunne jeg gå hen og få en samlet femte plads, og ikke kvalificere mig til NM. Igen, så gik det godt i raceringen. Og igen blev det tid til juniorhandling. Zac og jeg gjorde os klar igen. Og vi løb ind i ringen. Desværre blev vi ikke taget ud eller placeret, hvilket gjorde at jeg ikke kvalificerede mig til NM, desværre. Det kunne have været rigtig fedt, hvis jeg kunne have været med til at repræsentere Danmark igen, men sådan blev det desværre ikke og det er jeg helt okay med. Stort tillykke til de fire, som kvalificerede sig til at skulle repræsentere Danmark til NM 2019.
Men faktisk var juniorhandling i Herning min sidste gang i juniorhandling på DKK. Jeg fylder 18 til marts næste år, og selvom jeg godt ved, at jeg har Fredericia udstillingen, som jeg kunne deltage i, så har jeg stadig valgt at stoppe her i Herning. Det har jeg gjort fordi, jeg så stopper på den største udstilling og stopper når udstillingsåret stopper. Og det passer mig rigtig fint. Men det bliver nok meget mærkeligt ikke at skulle deltage i juniorhandling mere, men til gengæld bliver det også fedt at kunne stå udenfor ringen og se alle de talentfulde unge mennesker, som gør deres bedste og har det sjovt.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Tidligere juniorhandler og blogger på hunden.dk fortsætter sit gode liv i hundeverdenen. Hun har netop færdiggjort uddannelsen som ringtræner, og tilbyder træning til andre hundemennesker
Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna, i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?