BLOG: Udstilling Herning

15-11-2019 12:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Weekenden startede faktisk allerede fredag, da jeg tog til landholdstræning sammen med de seks andre, som også kunne kvalificere sig til NM 2019. Det var en rigtig hyggelig træning, og vi lærte en masse. Virkelig godt arrangement, som virkelig styrker juniorhandling og juniorhandlerne.

Men lørdag d.2/11 tog vi afsted mod Herning tidligt om morgenen. Men det er jeg jo efterhånden vant til. Vi udstillede i raceringen, og det gik fint. Så flyttede vi vores ting og hunde over til store ring, og så gjorde jeg mig ellers klar til juniorhandlingen. Men da jeg endelig var klar, var dommerne stadigvæk i gang med at dømme minierne, da der er var 24 deltagere. Hold da op, det var helt surrealistisk at kigge på. Men langt om længe blev det maxiernes tur, og så var vi ellers på. Zac var bare på og klar til at løbe rundt i ringen med mig. Han gjorde det bare godt, og vi endte med at få en andenplads, hvilket jeg var godt tilfreds med. Dette medvirkede dog også til at alt nu kunne ske med hensyn til kvalifikationen til NM.

Søndag d.3/11 var dagen hvor alt kunne ske. Enten kunne jeg gå hen og kvalificere mig til NM og få en samlet fjerdeplads i årskonkurrencen om årets juniorhandler ellers kunne jeg gå hen og få en samlet femte plads, og ikke kvalificere mig til NM. Igen, så gik det godt i raceringen. Og igen blev det tid til juniorhandling. Zac og jeg gjorde os klar igen. Og vi løb ind i ringen. Desværre blev vi ikke taget ud eller placeret, hvilket gjorde at jeg ikke kvalificerede mig til NM, desværre. Det kunne have været rigtig fedt, hvis jeg kunne have været med til at repræsentere Danmark igen, men sådan blev det desværre ikke og det er jeg helt okay med. Stort tillykke til de fire, som kvalificerede sig til at skulle repræsentere Danmark til NM 2019.

Men faktisk var juniorhandling i Herning min sidste gang i juniorhandling på DKK. Jeg fylder 18 til marts næste år, og selvom jeg godt ved, at jeg har Fredericia udstillingen, som jeg kunne deltage i, så har jeg stadig valgt at stoppe her i Herning. Det har jeg gjort fordi, jeg så stopper på den største udstilling og stopper når udstillingsåret stopper. Og det passer mig rigtig fint. Men det bliver nok meget mærkeligt ikke at skulle deltage i juniorhandling mere, men til gengæld bliver det også fedt at kunne stå udenfor ringen og se alle de talentfulde unge mennesker, som gør deres bedste og har det sjovt.

 

Læs også

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

BLOG: Sommerferie 2019

23-08-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Så er det blevet Camille Maries tur til at blogge, og som sædvanlig er det hyggelig læsning

BLOG: Vild slutning på fantastisk år

07-12-2018 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Ja, nu er det endeligt blevet tid til mit første rigtige blogindlæg, og det har jeg glædet mig til

Josefine blev dagens juniorhandler

13-02-2022 16:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndagens første finale i Store Ring var som sædvanlig juniorhandlernes finale, og her fandt den svenske dommer Mikael Nilsson en meget glad vinder

Farvel til min bedste ven

02-10-2017 09:19, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

BLOG: Træningsweekend for juniorhandlere

20-09-2019 16:10, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Endnu et godt blogindlæg fra Camille Marie, som fortjener at blive læst

Min første hund

16-10-2017 11:48, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

BLOG: Årets først udstilling - nu er udstillingsåret endelig begyndt

15-02-2019 16:20, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille har taget hul på et nyt udstillingsår

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene