Som vi skrev lørdag, havde Camille Marie Saugmann Ørbæk ikke held til at komme i finalen i juniorhandling den dag.
Efterfølgende sagde hun, at hun ikke var skuffet, da det var hendes første konkurrence uden for Danmark, og at hun ville komme igen søndag.
Og det må man så sandelig sige, hun gjorde.
Ikke nok med, at hun vandt gruppen for handlere mellem 14 og 17 år. Hun endte også med at vinde over den bedste fra den yngre gruppe i Store Ring og endte altså på førstepladsen ved søndagens juniorhandling.
En præstation, som betyder meget for Camille.
– Jeg føler selv, at de ting, som jeg fik at vide, jeg kunne gøre bedre, tog jeg til mig. Jeg var meget opmærksom på disse ting, hvilket gjorde at det så meget bedre ud, f.eks. det med at have kontakt med dommeren, fortæller hun.
Efter lørdagens debut på udenlandsk grund fik Camille at vide af dommeren, at hun var rigtig dygtig og meget tæt på at gå videre, men hun manglede ganske enkelt at kigge på dommeren. Det tilskrev Camille, at hun havde mange nerver på. Disse nerver havde hun styr på søndag.
– Jeg var ikke nær så nervøs, som jeg var lørdag. Nu havde jeg jo prøvet det og vidste hvordan det foregik. Men igen var det stadig meget anderledes end i Danmark, især i store ring, da vi jo kun var 2 inde, men det var meget sjovt at prøve, lyder det fra den glade vinder, som ikke er i tvivl om, hvad sejren betyder for hende.
– Jeg er meget stolt over resultatet, og det giver mig helt sikkert mere blod på tanden, siger hun.
Du kan læse mere om Camilles oplevelser på fredag, hvor det er hendes tur til at blogge, og mon ikke emnet bliver MyDOG2019.
Vi siger stort tillykke til Camille.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Her får du de bedste billeder fra torsdag på MyDOG
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
Her får du en kort film af fredagens begivenheder på MyDOG
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse