MyDog er årets første store hundefest og i år kan du møde hunden.dk på messen. Som altid, når hunden.dk tager til udstilling, leder vi efter de bedste historier. Derfor er du altid velkommen til at tippe os, hvis du også kommer forbi det svenske arrangement.
Vi vil gerne fortælle om de gode danske præstationer, ligesom vi vil fortælle om debutanterne, de garvede og alt det bag om kulisserne.
Derfor skal du ikke tøve med at kontakte os, hvis din hund har klaret sig godt, eller du har en historie at fortælle.
Vi vil rigtig gerne vide, hvad I synes om MyDOG, og om de danske udstillinger kunne lære noget af dette svenske monstrum.
Da det godt kan være svært at finde en halvensom hunderedaktør i termovest med kamera over skulderen i mængden af svenskere og andet godtfolk, kan du med fordel kontakte Bjarke på 20242930 eller bkn@wiegaarden.dk.
Vi er på MyDOG fra torsdag til søndag middag.
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?