Det er underligt nu at sidde tilbage, tænke tilbage på at Ballerup var min aller sidste gang i juniorhandling i Danmark. Jeg er dog heldig, at kunne kigge på to røde rosetter, da jeg begge dage i Ballerup blev nummer et sammen med min aller bedste Luna.
Det er noget helt unikt. Ikke kun, at dommerne kan se det kæmpe arbejde Luna og jeg laver sammen og blive belønnet for godt arbejde og sammenhold er noget helt specielt. Det giver en troen på man sagens kan kæmpe for sine drømme.
Juniorhandlingen er nu ved at være et afsluttet kapitel og min rejse går videre. Jeg har dog en udstilling tilbage som “ung” endnu. Søndag morgen - meget meget tidligt - drager jeg mod Rostock i Tyskland. Tyskland har nogle rigtig dygtige unge handlere, så der er ingen forventninger, kun at vise hvad Luna og jeg vi kan sammen og nyde den sidste gang i juniorhandling.
Sammenholdet mellem juniorhandlerne i Dansk Kennel Klub er blevet stærkere efter lotteri projektet i Vejen. Vi har en sport ikke alle forstår og vi skal stå sammen. Vi kommer alle langvejs fra, vi træner og træner for at blive bedre - det kræver bare meget og ofte fravælger vi familiefødselsdage, vennerne eller skolearrangementer, da vores store passion for hundene har sat dybe spor. Så lad en konkurrent være en konkurrent, venskab er meget vigtigere, for vi har hinanden og støtter og hjælper både når det går dårligt og når det går godt. Jeg er sikker på, at jeg på alle juniorhandlernes vegne må sige tak for støtten og bidragende til vores lotterikonkurrence.
Jeg vil nu nyde det nye kapitel i livet og det går ikke stille for sig herhjemme. Jeg har netop startet ringtræning op, en kæmpe drøm jeg har gået med i lang tid. Mest af alt tror jeg, at det startede med, at jeg elsker at lære andre om min store passion, kunne vise hvordan man finder det bedste frem i en - om det så er en person eller en hund. Det betyder meget for mig og der er alleredet stor opbakning omkring det hele.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I går var der børne- og ungedag i Fårvanghallen. Mange mødte op, og her kan du se lidt billeder fra dagen
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
35 unge hundemennesker. Så stort var rekordfeltet i Herning. Vinderen blev Ida Victoria Skodborg
Igen er vi blevet beriget med flot juniorhandling som start på konkurrencerne i Store Ring
Konkurrencen i juniorhandling har strakt sig over det meste af dagen, og her til aften blev vinderen fundet
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?