Allerede klokken 13.30 trådte de første juniorhandlere ind i den flotte Store Ring i Hal E i Herning. Hele 24 handlere løb ind i den unge kategori, og det er de fleste nogensinde i juniorhandling hos DKK.
Derfor skulle de unge også ud i en semifinale, inden de fire finaledeltagere var fundet.
11 handlere havde tilmeldt sig i den store kategori og samlet løb feltet altså op i hele 35 deltagere. Det er ganske enkelt fantastisk og et vidnesbyrd om, at der for alvor er godt gang i ungdomsarbejdet i Dansk Kennel Klub.
Finalen blev en flot konkurrence, hvor der også var tid til, at de otte dygtige handlere fik lov at bytte hund som en lille ekstra udfordring.
Handlerne gjorde denne store konkurrence til en ren paradedisciplin, hvor de for alvor fik bevist, at unge mennesker også kan handle hunde.
Til sidst var det Ida Victoria Skodborg, der stod som vinder af konkurrencen. Stort tillykke til hende med den fortjente sejr.
Meget passende fortsatte man efter juniorhandlingkonkurrencen med en rørende hyldest til afdøde Conni Jakobsen, som i den grad levede og åndede for ungdomsarbejdet. En flot tale af en tydeligt berørt Jørgen Hindse fik tårerne frem i øjenkrogene, og den efterfølgende stilhed var lige præcis lige så rørende.
En rigtig flot start på programmet i Store Ring lørdag.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
I Hal C kan besøge en helt ny stand på DKK's udstillinger. Standen ejes af Magtor, og her kan man få testet hundens bevægeapparat
I weekenden er der udover den store udstilling i Herning også Nordiske Mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus. Du kan se konkurrencerne live fra din sofa
35 meter langs muren i Hal C. Så meget fylder Østrands stand sig. Det er udstillingens største stand, og der er masser at byde på
18. til 21. maj byder vi hele verden indenfor til European Dog Show i Herning. Et kæmpe setup, men hvor den danske hygge stadig får lov at spille en rolle
Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.