Selvom køer og heste indtager størstedelen af pladsen på Roskilde Dyrskue, har hundene også deres helt eget hjørne i form af jagtområdet, hvor der har været aktiviteter og opvisninger med hunde hele weekenden. Og det er gået helt forrygende i år, fortæller en begejstret hundestands-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet:
– Det er det bedste hundeår, vi nogensinde har haft. Her har været mange flere mennesker, end der plejer, og folk er blevet her i længere tid, siger han.
Johnny og kollegaen Marie-Louise Achton-Lyng fra Danmarks Jægerforbund vurderer, at en ny indretning af jagtområdet har været med til at tiltrække flere. Der var kommet et nyt vandbassin og træer på opvisningsbanen, hundestandene var blevet rykket tættere på indgangen, og så var der kommet bænke, som gjorde, at flere blev siddende længe og hyggede sig i stedet for bare at gå videre.
Vil du være med næste år?
Der var også flere racer repræsenteret i år, og næste år planlægger jægerforbundet at have endnu flere jagthunderacer på programmet. Kleiner Münsterländer og Gl. Dansk Hønsehund har bl.a. vist interesse, fortæller Johnny Bastian.
– Hvis der er andre jagthunderacer, der gerne vil med næste år, så skal de bare henvende sig, lyder opfordringen fra hundestandskoordinatoren.
Næsten 86.000 mennesker lagde vejen forbi Roskilde Dyrskue i år, og allertættest befolket var pladsen om lørdagen, hvor hele 39.700 indløste billet til dyrskuepladsen.
Der var masser af aktiviteter for hundeinteresserede, både i jagtområdet og i 4H-området for børn. Mærk lidt af stemningen i billedserien her.
Læs mere om Roskilde Dyrskue i augustnummeret af Magasinet HUNDEN.
På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor
Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue
Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Danmarks cirka 230.000 jægere kan hente masser af inspiration i weekenden 10.-12. september
Lørdag stod i specialklubbernes tegn med masser af succes for de danske deltagere
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Hvert andet år afholdes der Brahetrolleborg Game Fair på Brahetrolleborg ved Faaborg på Fyn. I år holdes det i den kommende weekend, og der er masser af oplevelser for hundefolket, og DKK er naturligvis også med
I denne weekend afholdes det traditionsrige Dansk Jagthunde Derby. Vi var på besøg fredag
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.