Selvom køer og heste indtager størstedelen af pladsen på Roskilde Dyrskue, har hundene også deres helt eget hjørne i form af jagtområdet, hvor der har været aktiviteter og opvisninger med hunde hele weekenden. Og det er gået helt forrygende i år, fortæller en begejstret hundestands-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet:
– Det er det bedste hundeår, vi nogensinde har haft. Her har været mange flere mennesker, end der plejer, og folk er blevet her i længere tid, siger han.
Johnny og kollegaen Marie-Louise Achton-Lyng fra Danmarks Jægerforbund vurderer, at en ny indretning af jagtområdet har været med til at tiltrække flere. Der var kommet et nyt vandbassin og træer på opvisningsbanen, hundestandene var blevet rykket tættere på indgangen, og så var der kommet bænke, som gjorde, at flere blev siddende længe og hyggede sig i stedet for bare at gå videre.
Vil du være med næste år?
Der var også flere racer repræsenteret i år, og næste år planlægger jægerforbundet at have endnu flere jagthunderacer på programmet. Kleiner Münsterländer og Gl. Dansk Hønsehund har bl.a. vist interesse, fortæller Johnny Bastian.
– Hvis der er andre jagthunderacer, der gerne vil med næste år, så skal de bare henvende sig, lyder opfordringen fra hundestandskoordinatoren.
Næsten 86.000 mennesker lagde vejen forbi Roskilde Dyrskue i år, og allertættest befolket var pladsen om lørdagen, hvor hele 39.700 indløste billet til dyrskuepladsen.
Der var masser af aktiviteter for hundeinteresserede, både i jagtområdet og i 4H-området for børn. Mærk lidt af stemningen i billedserien her.
Læs mere om Roskilde Dyrskue i augustnummeret af Magasinet HUNDEN.
På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor
Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
I år gik sommerferien til ødegården i Sverige med mine 3 hunde. Heldigvis deler mine hunde mange af mine interesser, og det er jo nok så vigtigt, hvis ferien skal blive en succes for alle parter. Jeg vil gerne dele nogle af vores oplevelser – gode som chokerende
Store Ring i Neumünster startede søndag med dansk succes, da Sille Uhrenholt vandt i juniorhandling
Godt 80 hunde blev i weekenden bedømt på helt andre parametre, end hundefolk er vant til
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.