Bedste hundeår nogensinde på Roskilde Dyrskue

12-06-2018 08:28, af Camilla Tiefensee Schrøder

Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Camilla Tiefensee Schrøder

Selvom køer og heste indtager størstedelen af pladsen på Roskilde Dyrskue, har hundene også deres helt eget hjørne i form af jagtområdet, hvor der har været aktiviteter og opvisninger med hunde hele weekenden. Og det er gået helt forrygende i år, fortæller en begejstret hundestands-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet:

– Det er det bedste hundeår, vi nogensinde har haft. Her har været mange flere mennesker, end der plejer, og folk er blevet her i længere tid, siger han.

Johnny og kollegaen Marie-Louise Achton-Lyng fra Danmarks Jægerforbund vurderer, at en ny indretning af jagtområdet har været med til at tiltrække flere. Der var kommet et nyt vandbassin og træer på opvisningsbanen, hundestandene var blevet rykket tættere på indgangen, og så var der kommet bænke, som gjorde, at flere blev siddende længe og hyggede sig i stedet for bare at gå videre.


Vil du være med næste år?
Der var også flere racer repræsenteret i år, og næste år planlægger jægerforbundet at have endnu flere jagthunderacer på programmet. Kleiner Münsterländer og Gl. Dansk Hønsehund har bl.a. vist interesse, fortæller Johnny Bastian.

– Hvis der er andre jagthunderacer, der gerne vil med næste år, så skal de bare henvende sig, lyder opfordringen fra hundestandskoordinatoren.

Næsten 86.000 mennesker lagde vejen forbi Roskilde Dyrskue i år, og allertættest befolket var pladsen om lørdagen, hvor hele 39.700 indløste billet til dyrskuepladsen.

Der var masser af aktiviteter for hundeinteresserede, både i jagtområdet og i 4H-området for børn. Mærk lidt af stemningen i billedserien her.

Læs mere om Roskilde Dyrskue i augustnummeret af Magasinet HUNDEN.

Læs også

Novo kan opsnuse ulven

10-06-2018 08:30, af Camilla Tiefensee Schrøder

På årets Roskilde Dyrskue viser Danmarks eneste certificerede ulvehund, hvordan den bruger sin veltrænede snude til at finde ulvespor

Massevis af hunde på Roskilde Dyrskue

07-06-2018 14:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue

Jagthunde på Roskilde Dyrskue

02-06-2011 10:33, af Anne Kristine Tollestrup
På weekendens dyrskue i Roskilde kan du møde jagthunde og prøve spændende aktiviteter på Danmarks Jægerforbunds stand.

Hundeevent - En stor succes

02-03-2020 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag holdt ølbaren 14.20 for første gang et særligt hundeevent, og det var ikke sidste gang

 

Mød en chodsky pes var en stor succes

06-08-2020 08:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste weekend blev der holdt mød en chodsky pes på Fyn. Mange mennesker mødte op og gjorde god reklame for racen, vi har snakket med racerepræsentant Tina Bundgaard om arrangementet

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Tjenestehunde med succes

13-02-2013 13:25, af Maja Golles
De seneste dage har flere af landets politihunde haft travlt med at opklare forskellige politisager.

Oldtiden: Hunde var guld værd

22-09-2021 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hyrdning, jagt og evnen til at trække slæder. Det var evner, som også var meget værd i oldtiden. Derfor blev hunde brugt som handelsvare

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Et Happy Dog nytår!

19-02-2015 09:04, af Nina Marie Villadsen
Hunde kan i Sverige fejre fyrværkerifrit nytår på Clarion Hotel Arlanda, og det har vist sig at være en stor succes

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.