Uhyggeligt fund af svensk politi

10-12-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En svensk grænsebetjent har på Facebook fortalt om sin oplevelse med to varevogne forleden. Det er barsk læsning, der bør få alle, som vil købe en billig hund til at tænke sig om igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Rolf fra Polisen Hässleholm, Osby, Östra Göinge i Sverige er for tiden grænsebetjent ved Øresundsbroen. Her havde han søndag en ubehagelig oplevelse, som han fortæller om på Facebook.

Forleden stoppede han og kollegerne to varevogne. Da betjentene åbnede om til varerummet, fik de et chok. Først blev de ramt af en ubeskrivelig stank, og så opdagede de, hvad bilerne gemte.

Her fandt betjentene 59 hunde i skidt forfatning. Hundene var af forskellige racer.

I den ene bil var 39 hunde fra Rumænien og i den anden 20 fra Bosnien.

Ifølge opslaget på Facebook sad hundene i deres egen afføring og opkast, og det så ud som om, de ikke havde fået noget at drikke i lang tid.

Bilen med de 39 hunde fik lov at komme ind i Sverige, idet papirerne var i orden, men bilen med de 20 hunde fra Bosnien blev bedt om at køre tilbage til København, da papirerne ikke var i orden.

Hundene skulle til hundekøbere i Sverige, som tydeligvis ikke havde undersøgt, hvor deres hunde kom fra.

Ifølge Aftonbladet var transporten arrangeret af en organisation, der hjælper med at adoptere gadehunde. Chaufføren erkendte, at hundene ikke havde fået hvile i to døgn.

– Det er ikke første gang, vi oplever den slags transportbrister med hunde, der skal adopteres. Vi oplever, at hundene sidder i for små bure, ikke får nok hvile og generelt er i dårlig stand, siger Mattias Gårdlund, der er dyreværnsinspektør hos Länsstyrelsen.

 SVT har talt med en kvinde, som skulle have haft en af hundene. Hun fortæller til SVT, at hun havde betalt 5500 svenske kroner for hunden, og at hun var rejst til Jönköping for at tage imod sin hund, når den kom frem.

Hundene skulle have været fremme lørdag, men de blev forsinket på grund af dårligt vejr. Søndag fik kvinden så at vide, at hendes hund fra Bosnien ikke havde fået lov at komme ind i Sverige, og at hundene nu var på et internat i Danmark.

Læs også

Dyrekontrol ved grænsen

03-11-2021 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi deltog den 9., 10. og 11. oktober 2021 i en fælles europæisk kontrolindsats med fokus på organiseret ulovlig grænseoverskridende handel med hunde og truede dyr. Mere end 300 køretøjer blev kontrolleret

Billig hvalp endte med at koste 95.000 kroner

07-07-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på

New Hope Denmark svarer TVSYD

04-07-2021 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark

10 råd til at undgå dårlige hundehandlere

05-05-2022 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kyniske hundehandlere, der kun har ussel mammon for øje skal stoppes. Her er Dyreværnets 10 råd til at undgå at støtte dem

Onlinesalg er et problem i hundeverdenen

28-09-2019 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse viser store mangler i hundeannoncer på diverse køb og salgssider

29 hunde indleveret til Dyrenes Beskyttelse

03-01-2023 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I alt 29 hunde er med få dages mellemrum indleveret til Dyrenes Beskyttelse i to store hundesager. Opgaven med dyrene var vokset de tidligere ejere over hovedet, og alle hundene er indleveret frivilligt til foreningen. Hundene befinder sig nu på Brande og Nordjyllands Internat

113 hunde til Dyrenes Beskyttelse på en måned

06-03-2018 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fire store hundesager har lagt pres på internaterne hos Dyrenes Beskyttelse den sidste måned, hvor 113 hunde er blevet overdraget. I alt er 219 hunde overdraget i 2018. Dyrenes Beskyttelse efterlyser nye ejere til hundene

Dyrenes Beskyttelse ansætter efterforsker i kamp mod ulovlig hundehandel

11-09-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selv om Fødevarestyrelsens nye smileyordning for hundehold ikke kan stoppe ikke-registrerede virksomheder, ser Dyrenes Beskyttelse positivt på ordningen. For at få de ulovlige hundehandlere frem i lyset har foreningen taget initiativ til sin egen efterforskning

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

Dagens retsmøde om hvalpefabrik i Randers aflyst

17-01-2023 05:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Flåtsæsonen 2026: Tid til forebyggelse?

Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.