Kontrollen fandt sted ved grænseovergangen i Sønderjylland og var planlagt i relation til en større reptil- og slangemesse i Holland.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi samarbejdede med TOLD, Fødevarestyrelsen, Miljøstyrelsen og det øvrige politipersonale ved grænsen om at standse køretøjer, der transporterede dyr, og kontrollere dyrene og forholdene omkring dyrene – det vil sige, om dyrevelfærdsloven og de formelle regler omkring transport, import, transportuddannelse mv. var overholdt.
Under indsatsen havde man et særligt fokus på reptiler og slanger i anledning af den nævnte messe, men der blev holdt et vågent øje med også andre dyrearter.
– Vi fik da også set en del slanger, og i de fleste tilfælde kunne vi heldigvis konstatere, at transportøren havde styr på dyrene, transportforholdene og papirerne, der fulgte med på dyrene, udtaler politikommissær Henrik Jensen, som leder dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi.
Mere end 300 køretøjer kontrolleret
Politiet betegner kontrollen som en succes:
– Det er nyt, at politiet står ved grænsen med særligt fokus på dyrene. De deltagende myndigheder ser indsatsen som en succes og noget, vi godt kan finde på at gøre igen, vurderer Henrik Jensen.
Han oplyser, at man under indsatsen kontrollerede mere end 300 køretøjer med dyr – hunde, katte, slanger, fugle og fisk. Politiet optog sager vedrørende import af hunde og fugle, manglende hundepas, manglende vaccination, manglende TRACES-certifikat samt manglende grunduddannelse i transport.
Ca. 50 køretøjer blev afvist ved grænsen pga. manglende kæledyrspas, vaccinationer mv.
England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på
TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark
TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen
Nyt studie har undersøgt betydningen af hvor hvalpen vokser op de første otte uger, og resultaterne peger på at stueopdræt kan mindske risikoen for adfærdsproblemer
Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen
Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.