Kontrollen fandt sted ved grænseovergangen i Sønderjylland og var planlagt i relation til en større reptil- og slangemesse i Holland.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi samarbejdede med TOLD, Fødevarestyrelsen, Miljøstyrelsen og det øvrige politipersonale ved grænsen om at standse køretøjer, der transporterede dyr, og kontrollere dyrene og forholdene omkring dyrene – det vil sige, om dyrevelfærdsloven og de formelle regler omkring transport, import, transportuddannelse mv. var overholdt.
Under indsatsen havde man et særligt fokus på reptiler og slanger i anledning af den nævnte messe, men der blev holdt et vågent øje med også andre dyrearter.
– Vi fik da også set en del slanger, og i de fleste tilfælde kunne vi heldigvis konstatere, at transportøren havde styr på dyrene, transportforholdene og papirerne, der fulgte med på dyrene, udtaler politikommissær Henrik Jensen, som leder dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi.
Mere end 300 køretøjer kontrolleret
Politiet betegner kontrollen som en succes:
– Det er nyt, at politiet står ved grænsen med særligt fokus på dyrene. De deltagende myndigheder ser indsatsen som en succes og noget, vi godt kan finde på at gøre igen, vurderer Henrik Jensen.
Han oplyser, at man under indsatsen kontrollerede mere end 300 køretøjer med dyr – hunde, katte, slanger, fugle og fisk. Politiet optog sager vedrørende import af hunde og fugle, manglende hundepas, manglende vaccination, manglende TRACES-certifikat samt manglende grunduddannelse i transport.
Ca. 50 køretøjer blev afvist ved grænsen pga. manglende kæledyrspas, vaccinationer mv.
England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på
TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark
TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen
I sagen om indsmuglede hunde, der lige nu kører i Kolding, har en af de tiltalte nu erkendt at have hentet hunde i Polen
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt
Hvem er det, der drager til Polen og henter hunde hjem for at sælge dem som danske hvalpe til intetanende danskere? TvSyd har svaret
For et par uger siden måtte man på en af Evidensias klinikker aflive to hvalpe, der var importeret fra udlandet. Hvalpene var syge med Parvo-Virus
Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.