Ny stor hundesag ryster Dyrenes Beskyttelse; 25 hunde indleveret på Roskilde Dyreinternat

14-11-2016 11:58, af Kasper Larsson
Stor hundesag med 25 labradorer, heraf 10 hvalpe, er kommet ind til Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde. Flere af hundene var stærkt underernærede og nogle i livsfare
Copyright Ridehesten.com
De 25 hunde var i en forfærdelig forfatning, da de ankom til Roskilde Dyreinternat. (Foto: Youtube.com)

Torsdag d. 10. november fjernede Nordsjællands Politi og frivillige fra Dyrenes Beskyttelse 25 labradorer fra deres ejer. 10 af disse hunde var hvalpe og alle hundene er nu fragtet til Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde. – Det er dybt tragisk, at vi nu kun halvandet år efter den store hundesag igen står med en stor dyreværnssag på hænderne. Der er tale om en meget alvorlig sag, hvor flere af hundene var meget udmagrede da vi fik dem. De har orm og ekstremt dårlig mave på grund af manglende fodring og vand. Det tyder på, at de ikke har haft det godt gennem længere tid, siger Henrik Bucholdtz, dyreværnschef i Dyrenes Beskyttelse. Reddet på målstregen Hundene er nu blevet undersøgt og har fået den nødvendige behandling. – Vi er heldige, at alle har overlevet de første dage. Flere af dem var så underernærede, at vi frygtede for deres liv. Nogle af dem havde ikke klaret en uge til under de forhold. Vi kan ikke sige med sikkerhed endnu, om alle klarer den, men de har det efter de hårde omstændigheder rimeligt, siger Henrik Bucholdtz. To af de reddede hunde er tæver, der er med hvalpe. Særligt slemt er det for tæven Nova, som vejer under det halve af, hvad hun burde. – Nova er verdens bedste tæve. Hun er helt udmagret, næsten kun skind og ben. Hun har givet al sin energi og næring til sine 6 hvalpe, som til gengæld alle ser ud til at have det godt, siger han. Forskellig adfærd Det næste skridt for internatet i Roskilde og Dyrenes Beskyttelse bliver, at få adfærdsvurderet hundene. – Alle hundene er blevet tjekket af dyrlægen, og de har fået rigeligt med foder og væske. Vi er også i fuld gang med at registrere adfærden. Nogle af hundene er tillidsfulde, andre er mere reserverede, og nogle er helt indelukkede. Hvalpene har sund og naturlig hvalpe-adfærd, og deres kondition er normal af hvalpe på den alder, fortæller dyrepasser Mie Munch. Der venter således personalet en enorm opgave med alle hundene, der har måtte kalde ekstra personale ind. Chokeret og målløs Dyreværnssagen er blot én i rækken af store sager, der har forbløffet Dyrenes Beskyttelse. Mest kendt er den store ”hundesag” hvor Dyrenes Beskyttelse i maj modtog 91 misrøgtede hunde. Omstændighederne omkring den nye sag er endnu ukendte, men ikke desto mindre er ejeren til de 25 hunde blevet politianmeldt. Hjælp de svigtede hunde. Sms HUND til 1277 og støt med 50 kr. eller Mobilepay til 8188 0547 Kilde: Dyrenesbeskyttelse.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.