Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Copyright Ridehesten.com
Forskere fra Københavns Universitet kan berette om fundet af en ny parasitisk orm på en bornholmsk border collie. Foto: Adobe

For første gang nogensinde er der fundet en fuldt udviklet og kønsmoden rundorm i huden på en dansk hund. Det skriver Videnskab.dk. 
Det opsigtsvækkende fund blev gjort hos en border collie på Bornholm og peger på, at en parasitisk orm fra Sydeuropa nu er i stand til at gennemføre sin livscyklus i Danmark.

Det er forskere fra Københavns Universitet, Kurt Buchmann og Per Walter Kania, der har dokumenteret fundet. Det er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Acta Veterinaria Scandinavica.

En velkendt snylter rykker mod nord
Ormen hedder Dirofilaria repens og blev første gang beskrevet i Italien i 1911. Den er en af mange parasitter, der kan leve i og på hunde, sammen med f.eks. bændelorm, ikter, mider og encellede organismer, der forårsager diarré.

Denne orm skiller sig dog ud, fordi den lever i hudvævet. Hunormen kan blive op til 10 cm lang, mens hannen er lidt kortere. Ormen er ganske tynd, under 1 mm i diameter, og formerer sig i knuder under huden, hvor den afgiver tusindvis af mikroskopiske larver.

Larverne føres rundt i hundens blodkarsystem og kan dermed overføres til andre dyr og mennesker via stik fra bestemte myggearter.

Fundet på Bornholm viser, at parasitten nu findes i Danmark i en fuldt kønsmoden og reproduktiv form. Det betyder, at den ikke blot er kommet hertil med en importeret hund, men at den sandsynligvis har gennemført hele sin livscyklus her i landet.

Et diskret men effektivt angreb
Den inficerede hund, en border collie, viste ingen tydelige symptomer, og det er ikke unormalt. Parasitter har udviklet evner til at skjule sig for værtsdyrets immunforsvar.

Men hvis hunden reagerer på infektionen, vil der typisk opstå knuder under huden, kløe, irritation, betændelse og sår. Derfor er det vigtigt at være opmærksom på selv mindre ændringer i hud og pels – særligt i myggeplagede områder.

Myg spiller hovedrollen i spredningen
Det er forskellige myggearter, der overfører smitten. Når en myg stikker en inficeret hund, optager den de mikroskopiske larver. Inde i myggens krop gennemgår larverne flere hudskifter, indtil de er klar til at smitte en ny vært.

Ved næste stik afgiver myggen larverne, som trænger ind i huden på den nye hund. Her udvikler de sig til voksne orme, og så gentages cyklussen.

Da smitten kan overføres fra hund til myg og fra myg til hund, er det et stort problem, hvis ormen først får fodfæste i et område med mange myg og passende klima.

Risikoen for mennesker
Dirofilaria repens kan også overføres til mennesker. I Sydeuropa er der registreret flere tilfælde, hvor mennesker har fået ormen ind i huden. I Danmark er der kun ét kendt tilfælde, hvor en person blev smittet – formentlig efter ferie i Grækenland.

Infektionen hos mennesker er ikke dødelig, men kan føre til ubehagelige symptomer og kræver behandling. Heldigvis findes der effektiv medicin, som både kan behandle hunde og mennesker.

Klimaændringer giver parasitter nye muligheder
Fundet på Bornholm viser, at de nødvendige betingelser for parasittens udbredelse nu er til stede i Danmark. Det drejer sig især om stigende temperaturer og flere vådområder, som er ideelle levesteder for myg.

De to forskere advarer om, at ormen nu allerede er udbredt i Tyskland, Polen og de baltiske lande. Danmark har lignende forhold, og det er derfor sandsynligt, at parasitten vil sprede sig yderligere.

De opfordrer dyrlæger og hundeejere til at holde øje med symptomer og være ekstra opmærksomme i varme og fugtige perioder.

Hvad kan du som hundeejer gøre:

  • Undgå gåture i myggeplagede områder ved skumring og daggry
  • Vær opmærksom på knuder, kløe eller sår i hundens hud
  • Tal med dyrlægen om forebyggende behandling, hvis du rejser sydpå med din hund
  • Få hunden tjekket ved mistanke om parasitter

Selvom fundet af ormen ikke giver grund til panik, er det et tydeligt tegn på, hvordan klimaet ændrer betingelserne for både dyr og sygdomme. Med lidt ekstra opmærksomhed kan både hunde og mennesker heldigvis beskyttes mod uønskede snyltere.

Læs også

Hvordan tages en afføringsprøve?

18-04-2023 08:10, af Astrid Gerd Holtet

Mange hundeejere vil opleve at skulle aflevere en afføringsprøve fra deres hund – men hvorfor bruger man afføringsprøver og hvordan gør man, når prøven skal indleveres?

Ringorm – når svampe giver kløe

01-12-2017 18:07, af Astrid Gerd Holtet

Ringorm er, trods sit navn, ikke en orm, men en hudsvamp, der kan give kløe og hudinfektion hos både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis du får ringorm ind i hjemmet.  

Farlig orm fundet i Jylland

18-04-2012 13:24, af Tine Luther
For første gang har man fundet den såkaldte dværgbændelorm i Jylland. Fundet blev gjort i en ræv, men hunde og mennesker kan også smittes med parasitten.

Fredagsquiz: Hvad ved du om border collie

30-03-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Selvom det er påske, skal du ikke snydes for en lille fredagsquiz

Hund alene i snevejret

07-12-2010 15:45, af Anne Kristine Tollestrup
På Bornholm overlevede en lille hund et halvt døgn alene i det kolde snevejr.

Hjælp hunden når den skal til dyrlæge

08-12-2017 17:30, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan ikke fortælle os, hvordan de har det, og derfor er de afhængige af, at vi kan formidle deres problemer, når vi tager dem til dyrlægen – så hvordan forbereder du dig bedst, når din hund skal undersøges? 

Nu starter højsæson for kennelhoste

12-12-2022 11:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vinterens kolde vejr er ofte opskriften på snot og snue, men det er ikke kun mennesker, som er ekstra udsatte for sygdom den kommende tid. Lige nu hærger den smitsomme hundesygdom, kennelhoste, nemlig flere steder i landet, og derfor er der god grund til at være særlig opmærksom på sin hund, lyder det fra dyrlæge

Bornholm: Tinos guldkorn

18-08-2019 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Meningerne om hundedommerne er ofte delte. Men mange af dem har en god portion humor med ind i ringene. En af dem er Tino Pehar fra Kroatien

Cherry Eye hos hunde

11-10-2021 12:30, af Astrid Holtet

Cherry Eye – eller kirsebærøje – er en øjensygdom hos hunden, hvor tårekirtlen i øjet kommer til syne i hundens øjenkrog, som en stor rød hævelse

Dansk succes ved hyrdekonkurrence i Frankrig

10-10-2012 09:03, af Tine Luther
Erik Holmgaard vandt i weekenden French Open Sheepdog Trial med sin border collie Jumping Joe.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.