For første gang nogensinde er der fundet en fuldt udviklet og kønsmoden rundorm i huden på en dansk hund. Det skriver Videnskab.dk.
Det opsigtsvækkende fund blev gjort hos en border collie på Bornholm og peger på, at en parasitisk orm fra Sydeuropa nu er i stand til at gennemføre sin livscyklus i Danmark.
Det er forskere fra Københavns Universitet, Kurt Buchmann og Per Walter Kania, der har dokumenteret fundet. Det er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Acta Veterinaria Scandinavica.
En velkendt snylter rykker mod nord
Ormen hedder Dirofilaria repens og blev første gang beskrevet i Italien i 1911. Den er en af mange parasitter, der kan leve i og på hunde, sammen med f.eks. bændelorm, ikter, mider og encellede organismer, der forårsager diarré.
Denne orm skiller sig dog ud, fordi den lever i hudvævet. Hunormen kan blive op til 10 cm lang, mens hannen er lidt kortere. Ormen er ganske tynd, under 1 mm i diameter, og formerer sig i knuder under huden, hvor den afgiver tusindvis af mikroskopiske larver.
Larverne føres rundt i hundens blodkarsystem og kan dermed overføres til andre dyr og mennesker via stik fra bestemte myggearter.
Fundet på Bornholm viser, at parasitten nu findes i Danmark i en fuldt kønsmoden og reproduktiv form. Det betyder, at den ikke blot er kommet hertil med en importeret hund, men at den sandsynligvis har gennemført hele sin livscyklus her i landet.
Et diskret men effektivt angreb
Den inficerede hund, en border collie, viste ingen tydelige symptomer, og det er ikke unormalt. Parasitter har udviklet evner til at skjule sig for værtsdyrets immunforsvar.
Men hvis hunden reagerer på infektionen, vil der typisk opstå knuder under huden, kløe, irritation, betændelse og sår. Derfor er det vigtigt at være opmærksom på selv mindre ændringer i hud og pels – særligt i myggeplagede områder.
Myg spiller hovedrollen i spredningen
Det er forskellige myggearter, der overfører smitten. Når en myg stikker en inficeret hund, optager den de mikroskopiske larver. Inde i myggens krop gennemgår larverne flere hudskifter, indtil de er klar til at smitte en ny vært.
Ved næste stik afgiver myggen larverne, som trænger ind i huden på den nye hund. Her udvikler de sig til voksne orme, og så gentages cyklussen.
Da smitten kan overføres fra hund til myg og fra myg til hund, er det et stort problem, hvis ormen først får fodfæste i et område med mange myg og passende klima.
Risikoen for mennesker
Dirofilaria repens kan også overføres til mennesker. I Sydeuropa er der registreret flere tilfælde, hvor mennesker har fået ormen ind i huden. I Danmark er der kun ét kendt tilfælde, hvor en person blev smittet – formentlig efter ferie i Grækenland.
Infektionen hos mennesker er ikke dødelig, men kan føre til ubehagelige symptomer og kræver behandling. Heldigvis findes der effektiv medicin, som både kan behandle hunde og mennesker.
Klimaændringer giver parasitter nye muligheder
Fundet på Bornholm viser, at de nødvendige betingelser for parasittens udbredelse nu er til stede i Danmark. Det drejer sig især om stigende temperaturer og flere vådområder, som er ideelle levesteder for myg.
De to forskere advarer om, at ormen nu allerede er udbredt i Tyskland, Polen og de baltiske lande. Danmark har lignende forhold, og det er derfor sandsynligt, at parasitten vil sprede sig yderligere.
De opfordrer dyrlæger og hundeejere til at holde øje med symptomer og være ekstra opmærksomme i varme og fugtige perioder.
Hvad kan du som hundeejer gøre:
Selvom fundet af ormen ikke giver grund til panik, er det et tydeligt tegn på, hvordan klimaet ændrer betingelserne for både dyr og sygdomme. Med lidt ekstra opmærksomhed kan både hunde og mennesker heldigvis beskyttes mod uønskede snyltere.
Mange hundeejere vil opleve at skulle aflevere en afføringsprøve fra deres hund – men hvorfor bruger man afføringsprøver og hvordan gør man, når prøven skal indleveres?
Ringorm er, trods sit navn, ikke en orm, men en hudsvamp, der kan give kløe og hudinfektion hos både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis du får ringorm ind i hjemmet.
Frynseklinikken er Dyreværnets tilbud til udsatte borgere, der ikke selv har råd til at tage deres dyr til dyrlæge. Den sociale indsats har båret frugt, og mandag åbnede klinik nummer to
Scanvet har udgivet en ny serie af produkter, som hjælper hunde og katte med uro i maven til at genvinde roen. Diapaste og Diapro PLUS hedder de to produkter, som begge fås hos dyrlægen. Hunden.dk har snakket med dyrlæge Ann Cecilie Larsen fra Scanvet.
Cecilie Krarup er vores fast blogger her på hunden. Hun er selvfølgelig også afsted til udstillingen på Bornholm i denne weekend. Her er hendes seneste blogindlæg
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet