Ringorm – når svampe giver kløe

01-12-2017 18:07, af Astrid Gerd Holtet

Ringorm er, trods sit navn, ikke en orm, men en hudsvamp, der kan give kløe og hudinfektion hos både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis du får ringorm ind i hjemmet.  

Copyright Ridehesten.com

Ringorm er en gruppe af hudsvampe, også kaldet dermatofytter, der vokser i hårsækkene og på hårstråene, og som findes hos mange forskellige dyrearter, herunder hunde. Hunden kan smittes, hvis den kommer i kontakt med smittede dyr eller færdes i områder, hvor smittede dyr har været.

Får din hund ringorm, kan det ses som rødme i huden med pletvis hårtab, knækkede hårstrå og skællet hud. Infektionen er forbundet med meget kløe, og i slemme tilfælde, kan hunden klø sig så meget, at der kommer skader på huden.

Alle hunde kan smittes med ringorm, men infektionerne ses oftest hos unge hunde eller hunde, hvis immunforsvar er svækket.

Ringorm er generende, men ikke farlig, for hunden, og infektionerne vil oftest gå i sig selv i løbet af to til tre måneder. Problemet er dog, at ringorm er utrolig smitsomt – og kan også smitte til de tobenede i familien, og derfor vælger man næsten altid at behandle hunden.

Har din hund fået konstateret ringorm, kræver det – ud over behandling af hunden - en grundig rengøring af hjemmet. Svampen danner nemlig sporer, der kan ligge i miljøet i lang. Sporene kan være smitsomme i op til atten måneder, og er de først kommet indenfor, kan de være svære at komme af med.

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

Pas på påskeliljen

31-03-2011 10:16, af Anne Kristine Tollestrup
Den ellers så smukke påskelilje kan skabe store problemer, hvis en hund spiser den.

Efterlad aldrig din hund i en varm bil

06-06-2023 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når temperaturen stiger om sommeren, fraråder Dyrenes Beskyttelse at hunde efterlades i biler, også selv om det kun drejer sig om kort tid. Desværre er der stadig mange, som lader hunden sidde i bilen når det er varmt, hvilket kan have fatale konsekvenser

Er din hund også vild med at havbade

30-09-2021 12:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund endnu ikke er blevet introduceret til det våde element , kan den godt lære det, hvis I kommer godt fra start

Om lidt skal hunden i snor på stranden

30-03-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

Fra 1. april til 30. september skal hunden føres i snor, hvis den skal med på stranden. Det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund; for når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.

Arrangør: Dejlige Hundedage i Hillerød

18-11-2019 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En alt andet end stille og rolig weekend er netop overstået for Linn Radsted, der medarrangørerne af Dogdays & Alt til Hund messen 

Hund efterladt bundet til træ

16-01-2020 12:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hund havde en meget lang nat i Hedensted, hvor den stod bundet til et træ

Transit med hund via Sverige - regler for hundebure

11-08-2016 10:27, af Tine Luther
I den kommende weekend drager masser af hundefolk til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm. De, der rejser over Sverige, skal være opmærksomme på reglerne for transport af hunde i Sverige, herunder reglerne for transportbure.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.