Ringorm – når svampe giver kløe

01-12-2017 18:07, af Astrid Gerd Holtet

Ringorm er, trods sit navn, ikke en orm, men en hudsvamp, der kan give kløe og hudinfektion hos både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis du får ringorm ind i hjemmet.  

Copyright Ridehesten.com

Ringorm er en gruppe af hudsvampe, også kaldet dermatofytter, der vokser i hårsækkene og på hårstråene, og som findes hos mange forskellige dyrearter, herunder hunde. Hunden kan smittes, hvis den kommer i kontakt med smittede dyr eller færdes i områder, hvor smittede dyr har været.

Får din hund ringorm, kan det ses som rødme i huden med pletvis hårtab, knækkede hårstrå og skællet hud. Infektionen er forbundet med meget kløe, og i slemme tilfælde, kan hunden klø sig så meget, at der kommer skader på huden.

Alle hunde kan smittes med ringorm, men infektionerne ses oftest hos unge hunde eller hunde, hvis immunforsvar er svækket.

Ringorm er generende, men ikke farlig, for hunden, og infektionerne vil oftest gå i sig selv i løbet af to til tre måneder. Problemet er dog, at ringorm er utrolig smitsomt – og kan også smitte til de tobenede i familien, og derfor vælger man næsten altid at behandle hunden.

Har din hund fået konstateret ringorm, kræver det – ud over behandling af hunden - en grundig rengøring af hjemmet. Svampen danner nemlig sporer, der kan ligge i miljøet i lang. Sporene kan være smitsomme i op til atten måneder, og er de først kommet indenfor, kan de være svære at komme af med.

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

Genoptræning med hund

15-06-2012 12:43, af Tine Luther
En Labrador er vigtig brik i genoptræning af sygdoms– og ulykkeramte mennesker på norsk genoptræningscenter.

Hund tager bussen – uden sin ejer!

16-01-2015 14:09, af Tine Luther
En amerikansk hund er blevet kendt i medierne, fordi den selv kører med bus til den lokale hundepark.

Betalte 11.176 kr. i erstatning

18-05-2011 10:53, af Anne Kristine Tollestrup
En hundeejer måtte betale 11.176 kr. i erstatning til ejeren af den hund, som hans egen hund overfaldt.

Husk at få taget billede af din racevinder i Herning

07-11-2024 14:15, af Cecilie Friis Amstrup

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

ÅBEN LADE på Fyn i efterårsferien

06-10-2014 10:27, af Tine Luther
DKK Faaborg inviterer til ”Åben lade” to dage, hvor du kan komme og prøve forskellig træning med din hund. Kom og få en hyggelig dag med andre hundeejere.

Vind flotte præmier til dig og din hund

05-11-2012 11:44, af Simone Strandet Sørensen
Du kan nu deltage i HS Agros konkurrence om lækre plejeprodukter, til både dig og din hund.

Jack russell overlever fire dage i hul

22-02-2020 12:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens vi må konstatere, at hundene i rævehullet på Sjælland, nok ikke klarede den, så kan vi her fortælle en historie om en hund, der gjorde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.