Påkørt hund fandt hjem

22-01-2016 11:36, af Tine Luther
I sidste uge blev en hund påkørt af en bil og forsvandt. Næsten to døgn senere blev den ulykkelige ejer glædeligt overrasket.
Copyright Ridehesten.com
Den lille hund blev påkørt af en stor 4-hjulstrækker og overlevede på mirakuløs vis. (Modelfoto: Shutterstock)

Uheldet var ude, da den to år gamle hund ved navn Karma løb over vejen for at hilse på nogle mennesker. En firehjulstrækker ramte den lille hund, som sad fast i bilens front og forsvandt sammen med den. Kim Møller så det rædselsfulde optrin fra sin have – ude af stand til at gøre noget. De næste to døgn ledte Kim Møller og hundens anden ejer, Pia Bang, forgæves efter Karma. Kim Møller kørte 400 km i sin bil og 25 km på cykel i sin søgen efter hunden, som også blev efterlyst på Facebook. Ejerne er overvældede over, hvor mange der hjalp med at søge efter Karma. Glade blev de dog først efter næsten to døgn, da Kim Møller endnu en gang var på vej ud for at lede efter Karma, selvom han inderst inde havde opgivet håbet om at finde hende igen. Da han åbnede døren, troede han ikke sine egne øjne – der stod Karma! - Hun har nok også fået en hjernerystelse, men ellers kun et par smårifter. Jeg troede, hun var fuldstændig "smadret" og væk, siger Kim Møller til Metroxpress. Kilde: mx.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse