Farlig orm fundet i Jylland

18-04-2012 13:24, af Tine Luther
For første gang har man fundet den såkaldte dværgbændelorm i Jylland. Fundet blev gjort i en ræv, men hunde og mennesker kan også smittes med parasitten.
Copyright Ridehesten.com
Hunde kan smittes med dværgbændelorm ved at æde inficerede gnavere. I gnavernes lever findes larver, som udvikler sig til orm i hundens tarm. (Foto: hunden.dk/Maria Schacht)

Den inficerede ræv blev skudt ved Højer i Sønderjylland, og den viste sig at have omkring 20 orm i tarmen. Dværgbændelormen kan i værste fald føre til en uhelbredelig og dødelig leversygdom hos mennesker. Ormen er ikke fundet i Danmark siden 2000, også dengang var det ræve, man fandt smitten i. Det var i Københavnsområdet. I 2011 fandt man smitte med dværgbændelorm i Sverige, men ellers har problemet primært været kendt i det centrale Europa. Smitte med dværgbændelorm til mennesker sker via kontakt med afføring fra smittede dyr, enten direkte fra dyret eller ved at man arbejder i jord,leger i sandkasser eller spiser grøntsager, bær eller frugt, der kan have været i nærkontakt med afføring. Hunde, ræve og mårhunde smittes, når de spiser inficerede gnavere, lige som de efter at have rullet sig i afføring fra smittebærere kan få æg i pelsen. Kun ved obduktion kan man stille en 100 % korrekt diagnose ift. dværgbændelorm. Hos levende dyr vanskeliggøres en sikker diagnose, idet æg fra dværgbændelorm og andre bændelorm ikke adskiller sig fra hinanden. Det er muligt at behandle effektivt for dværgbændelorm med tabletter. Kilde: jv.dk og netdyredoktor.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller