Ny bog: Danske hundeejere skal lære om foder

16-05-2019 15:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrlæge Therese G. Horsbjerg udgiver i samarbejde med Bacterfield en bog, som skal guide danske hundeejere gennem den store foderjungle

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Har du nogensinde fulgt en debat om, hvilket foder der er bedst til hunde, så ved du, at den slags kan diskussioner kan få bølgerne til at gå ret så højt.

Som hundeejer kan det da også være svært at finde rundt i de mange typer af foder, de mange gode råd og formaninger.

Dyrlæge Therese G. Hosbjerg går direkte ind i den debat med bogen, Probiotika og ernæring til hunde og katte.

– Det er jo en bog, jeg har lavet i samarbejde med Bacterfield, og målet er ganske enkelt at give den almindelige dansker et indblik i hunde- og katteernæring, fortæller hun og fortsætter:

– Det er jo en verden, hvor nogen siger det ene, andre siger det andet, og så er der nogen, der siger det tredje. Derfor er bogen også bakket op af en masse store studier og mindst lige så mange store, tykke bøger.

Egentlig skulle bogen kun være udkommet på engelsk, men i researchfasen opdagede Therese, at der ikke fandtes lignende litteratur på det danske marked. Derfor er den også kommet på dansk.

Der skal ikke herske nogen tvivl om, at Probiotika, som af blandt andre WHO beskrives som levende mikroorganismer som, når de tildeles i rette mængder, har en gavnlig effekt på værtens helbred, spiller en vigtig rolle i bogen.

– Probiotika hjælper med at give tarmene de bedste vilkår, hvilket igen er med til at give et sundt immunsystem, fortæller Therese G. Horsbjerg.

Men hvad er det, man som almindelig hundeejer kan bruge bogen til?

– Det vigtigste for os er, at vi med bogen kan være med til at gøre folk klogere på, hvad det er, de går og putter i deres dyr.

Bogen kan bestilles hos Equidan, ligesom den også vil komme til salg i visse dyrehandler og dyreklinikker.

Læs også

Husk at sende os dit bedste foto

18-06-2024 13:33, af Anne Cecilie Sohl

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli

Ny hovedsponsor for Winter Wonder Show

09-11-2023 11:11, af Anne Cecilie Sohl

Danmarks største kæde indenfor foder, plejeprodukter og alt andet tilbehør, Maxi Zoo, er blevet ny hovedsponsor for det årlige Winter Wonder Show, der løber af stablen den kommende weekend i Herning Messecenter.

Dyrehospitaler slår alarm: For mange overvægtige hunde

20-10-2023 11:58, af Anne Cecilie Sohl

Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.

Omega 3 Aid til hunde

02-11-2012 13:18, af Tine Luther
Mød EQUIDAN VETLINE på DKK’s udstilling i Herning og hør mere om Omega 3 Aid.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Pas på påskefarerne for din hund

11-04-2025 07:41, af Cecilie Friis Amstrup

Påsken byder på hygge og god mad, men for din hund gemmer højtiden desværre også på skjulte farer

Fra HUNDEN: Hvordan har din hund det med støvsugeren?

12-04-2025 07:56, af Karen Frost Knudsen

Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket